Trwa ładowanie...

Koronawirus. Polacy coraz chętniej sięgają po amantadynę. Prof. Rejdak: "absolutnie nie zachęcam, żeby ktokolwiek brał jakiekolwiek leki samemu" (WIDEO)

Avatar placeholder
12.04.2021 16:58

Prof. Konrad Rejdak, kierownik katedry i kliniki neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie był gościem programu "Newsroom" WP. Lekarz wystosował apel do wszystkich chorujących na COVID-19, aby nie przyjmowali amantandyny podczas infekcji bez konsultacji z lekarzem.

Osoby chore na COVID-19 coraz częściej sięgają po amantadynę, mimo że nie jest zalecana przez lekarzy. Zdarzają się przypadki przemycania amantadyny do szpitali przez rodziny pacjentów. Mało tego, okazuje się, że zdobycie recepty na ten lek nie jest trudne i zajmuje 15 minut bez wychodzenia z domu.

Eksperci, w tym prof. Rejdak, który bada działanie amantadyny, apeluje, aby pod żadnym pozorem nie przyjmować leku bez konsultacji z lekarzem.

- Proszę skonsultować się z lekarzem i ten lekarz zrobi wszystko, co najlepsze, aby prowadzić tę chorobę. Trudno mi tu wpływać na decyzję lekarzy, ale absolutnie nie zachęcam, żeby ktokolwiek brał jakiekolwiek leki samemu - ostrzega prof. Rejdak. - Każdy z nas jest inny, jest w innej fazie choroby i te niuanse są kluczowe. Początek choroby jest bardzo podstępny, to widzimy u wielu pacjentów, więc bardzo łatwo się pomylić - dodaje neurolog.

Więcej w WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze