Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Prof. Gut o ograniczeniu dostaw szczepionek Pfizera do Europy: "Sytuacja jest delikatnie mówiąc trudna"

Koronawirus w Polsce. Prof. Gut o ograniczeniu dostaw szczepionek Pfizera do Europy: "Sytuacja jest delikatnie mówiąc trudna"
Koronawirus w Polsce. Prof. Gut o ograniczeniu dostaw szczepionek Pfizera do Europy: "Sytuacja jest delikatnie mówiąc trudna"

- Wiem, że firma Pfizer równocześnie prowadzi rozmowy na temat dostaw szczepionek do Chin. To jest rynek, który jest wręcz nieskończony. Nie wiem, na ile to mogło wpłynąć na fakt, o którym rozmawiamy. Ale delikatnie mówiąc, sytuacja jest dość trudna - komentuje w rozmowie z WP abcZdrowie informację o tymczasowym ograniczeniu szczepionek firmy Pfizer do krajów UE wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

spis treści

1. Raport MZ. Nowe przypadki i ofiary śmiertelne (16 stycznia)

W sobotę 16 stycznia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 7412 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (1040), pomorskim (741), wielkopolskim (696).

Zmarło 369 osób, z czego 69 nie miało chorób współistniejących.

2. Ile potrwa ograniczenie dostaw szczepionek od Pfizera?

Zobacz film: "Kiedy zakończymy szczepienia? Prof. Matyja odpowiada"

W piątek 15 stycznia koncern Pfizer poinformował o tymczasowym ograniczeniu dostaw szczepionek przeciw COVID-19 dla całej Europy. Dostawy mają być spowolnione na przełomie stycznia i lutego, i trwać od trzech do czterech tygodni. Firma tłumaczyła to koniecznością przeprowadzenia prac remontowych w fabryce Puurs w Belgii, gdzie szczepionki są produkowane.

"Pfizer i BioNTech opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek w drugim kwartale" - napisano w komunikacie, który został opublikowany w piątek na stronie BioNTech.

Dodano jednak, że dostawy mają zostać spowolnione już w nadchodzącym tygodniu.

"Aby to osiągnąć, konieczne są teraz pewne modyfikacje procesów produkcyjnych. W rezultacie w naszym zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Wrócimy do pierwotnego harmonogramu dostaw do Unii Europejskiej, począwszy od 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone, począwszy od 15 lutego" - tłumaczono.

Firmy twierdzą, że dzięki temu są "w stanie dostarczyć w pełni zadeklarowaną liczbę dawek szczepionek w pierwszym kwartale i znacznie więcej w drugim kwartale".

W komunikacie dodano, że koncerny "nieustannie pracują nad dalszym rozwojem kampanii szczepień na całym świecie, nie tylko poprzez zwiększanie własnych mocy produkcyjnych, ale także poprzez dodawanie kolejnych dostawców, a także producentów kontraktowych w celu zwiększenia całkowitej zdolności produkcyjnej".

Pierwszy o graniczeniu dostaw szczepionek do krajów UE poinformował dyrektor norweskiego instytutu zdrowia Geir Bukholm. Zgodnie z planem Pfizer miał wysłać do Oslo w kolejnej cotygodniowej dostawie 43 785 dawek szczepionek, ale w związku z ograniczeniami, do Norwegii przybędzie ich 36 075, a więc o 7710 mniej. To oznacza spadek w dostawie o 17,7 procent.

3. Interwencja Przewodniczącej Komisji Europejskiej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po otrzymaniu tej wiadomości skontaktowała się z koncernem Pfizer, który uspokaja, że mimo zapowiadanych opóźnień szczepionki zostaną dostarczone zgodnie z planem, czyli jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku.

- Po ogłoszeniu zbliżających się opóźnień w produkcji od razu zadzwoniłam do dyrektora zarządzającego firmy Pfizer. […] Zapewnił mnie, że dostawa wszystkich dawek gwarantowanych w I kwartale zostanie zrealizowana zgodnie z tym planem - powiedziała von der Leyen na konferencji prasowej w Lizbonie.

4. Prof. Gut: "Delikatnie mówiąc, sytuacja jest dość trudna"

Doradca szefa Głównego Inspektoratu Sanitarnego, wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z WP abcZdrowie przyznał, że jest zaniepokojony informacją przekazaną przez koncern Pfizer, a argumentacja przedstawiona w oświadczeniu nie do końca go przekonuje.

- Trudno stwierdzić, co jest rzeczywistą przyczyną zredukowania liczby szczepionek do krajów Unii Europejskiej. W tej chwili mamy dość utrudnioną sytuację. Wiem, że firma Pfizer równocześnie prowadzi rozmowy na temat dostaw szczepionek do Chin. To jest rynek, który jest wręcz nieskończony. Nie wiem, na ile to mogło wpłynąć na fakt, o którym rozmawiamy. Ale delikatnie mówiąc, sytuacja jest dość trudna. Argumentacja o wstrzymaniu dostaw po to, by w przyszłości je zwiększyć, wydaje mi się mało przekonująca - przyznaje prof. Gut.

Wirusolog zapytany o to, czy ograniczenie dostaw szczepionek realnie spowolni tempo szczepień w Polsce, odparł:

- Bardzo trudno jest na tym etapie cokolwiek powiedzieć, dlatego że w Europie zaczęły się podchody. Zresztą u nas, w Polsce, były namowy, aby kupować szczepionki poza tzw. "pulą europejską". I to jest dość interesujący problem, ponieważ takie podchody prowadzą z reguły do albo zmian w cenach, albo zmian w dystrybucji szczepionki. Nie mam zielonego pojęcia, który z tych elementów mógł mieć wpływ, a nie chcę spekulować, gdy nie mam dostatecznych informacji - twierdzi ekspert.

Z harmonogramu udostępnionego na stronie rządowej wynika, że między 18. a 24. stycznia do Polski miało trafić 354 tysiące kolejnych dawek preparatu firmy Pfizer. Piątkowy komunikat Pfizera oznacza jednak, że ta deklaracja może nie być utrzymana.

- Na razie przyjmujemy zapisy na terminy masowych szczepień, nic nie zmieniamy. Dopiero po tym, jak firma przekaże nam precyzyjne dane dotyczące ograniczeń, będziemy ewentualnie podejmowali decyzje dotyczące zmian harmonogramu szczepień. Czekamy na oficjalną informację na piśmie (...). Natomiast dzisiaj mamy gwarancję na to, że każdy pacjent w Polsce, który został zaszczepiony pierwszą dawką, otrzyma drugą dawkę, to nie jest absolutnie zagrożone - przekazał szef KPRM, Michał Dworczyk, w rozmowie z dziennikarzami.

Zgodnie z harmonogramem od 25 stycznia do 4 kwietnia ma zostać dostarczone do Polski także 811 tysięcy dawek szczepionki Moderny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze