Przyczyny impotencji psychogennej
Na powstawanie u mężczyzn impotencji wpływ ma bardzo wiele czynników. Do głównych przyczyn rozwoju tego zaburzenia zaliczyć można czynniki biologiczne, psychiczne oraz społeczno-kulturowe. Bardzo poważnym problemem jest podłoże psychiczne zaburzeń. Rozwój impotencji psychogennej może być spowodowany wewnętrznymi problemami jednostki i jej życiem w środowisku społecznym, szczególnie w przypadku młodych mężczyzn, którzy bardzo często są jeszcze niedojrzali emocjonalnie.
1. Definicja i rozpoznanie impotencji psychogennej
Zaburzenia wzwodu mogą być spowodowane czynnikami biologicznymi lub psychospołecznymi. Występują również zaburzenia wzwodu, które spowodowane są przez obie grupy czynników. Do stwierdzenia podłoża powstania impotencji wykonuje się badania laboratoryjne oraz przeprowadza wywiad z pacjentem. Badania mają na celu sprawdzenie, czy to czynniki organiczne (choroby, zmiany hormonalne, nałogi, leki, itp.) są przyczyną zaburzeń wzwodu. W przypadku kiedy mężczyzna jest zdrowy, można podejrzewać u niego psychiczne pochodzenie zaburzeń seksualnych.
U mężczyzn z psychogenną impotencją występują wzwody nocne oraz ranne, a także w trakcie masturbacji czy pieszczot. Problemem staje się współżycie, gdyż wtedy erekcja jest niepełna lub występuje jej całkowity zanik. Mężczyzna ma trudności w odbyciu stosunku seksualnego z partnerką lub partnerem.
2. Problemy psychiczne a zaburzenia erekcji
Problemy psychiczne są głównym czynnikiem wywołującym zaburzenia erekcji w grupie młodych mężczyzn. Młodzi mężczyźni są najbardziej narażeni na impotencję psychogenną z powodu niedojrzałości emocjonalnej, niedoświadczenia oraz wielu innych cech.
Psychika człowieka jest bardzo złożona i wiele doświadczeń życiowych, a także codziennych trudności może mieć związek z rozwojem poważnych zaburzeń. Można wyróżnić charakterystyczne grupy czynników psychicznych, które odgrywają istotną rolę przy powstawaniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Należą do nich:
- trudności w dzieciństwie i w trakcie okresu dojrzewania,
- uwarunkowania osobowościowe,
- problemy w związkach partnerskich.
Do rozwoju impotencji zwykle przyczynia się kilka różnych czynników.
3. Wpływ rodziny na seksualność człowieka
Kształtowanie się życiowych postaw człowieka oraz postrzeganie przez niego świata w dużej mierze zależy od sytuacji, jaka panowała w jego domu rodzinnym. Rodzice i ich zachowanie są dla dziecka wzorem do naśladowania. Przekazywane przez bliskich schematy działania oraz komunikacja w obszarze rodziny, w dorosłym życiu odgrywają ważną rolę w nawiązywaniu relacji z innymi ludźmi. Rodzina jest także ważnym przekaźnikiem norm i zasad. Obserwując zachowanie rodziców i ich wzajemne relacje dziecko tworzy własne wzorce zachowania. Dlatego też dorosłe życie człowieka jest w znacznym stopniu uwarunkowane wczesnymi doświadczeniami. Także w rozwoju i kształtowaniu się seksualności człowieka ważne są działania rodziców. Ponieważ dziecko poprzez obserwację zachowań bliskich mu osób uczy się funkcjonować w społeczeństwie, od trwałości związku jego rodziców oraz więzi, jaka ich łączy może zależeć, jakie relacje będzie nawiązywał w dorosłym życiu.
4. Rozwojowe czynniki mogące prowadzić do rozwoju impotencji w dorosłym życiu
Rodzina jest istotnym elementem kształtującym młodego człowieka. Dlatego tak ważne jest, w jakich warunkach wychowuje się dzieci. Rodziny, w których występują ciągłe konflikty, małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia i rywalizują między sobą mogą być przyczyną powstawania wewnętrznych problemów u dziecka. Poczucie braku akceptacji, zaburzenia tożsamości płciowej oraz rygoryzm w przyszłości mogą być przyczyną powstawania zaburzeń sfery seksualnej. Wpływ doświadczeń z dzieciństwa na dorosłe życie jest ogromny. Dlatego młodzi mężczyźni wychowywani w trudnych rodzinach mogą mieć problemy z zaburzeniami erekcji na tle psychicznym.
5. Czynniki osobowościowe a zaburzenia erekcji
Cechy osobowości mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia problemów psychicznych, w tym impotencji psychogennej. Umężczyzn, którzy charakteryzują się lękliwością, neurotyzmem, mają problemy z zaakceptowaniem swojej seksualności oraz mają wiele kompleksów możliwe jest wystąpienie zaburzeń wzwodu.
Także fobie seksualne oraz problemy z akceptacją swojej tożsamości płciowej oraz skrywane skłonności homoseksualne mogą stać się przyczyną zaburzeń potencji. Zdarza się, że w takich wypadkach zaburzenia wzwodu maskują inne poważne psychiczne problemy mężczyzny. Brak możliwości współżycia z kobietą może być „bezpiecznym” rozwiązaniem w związku, w którym partnerzy nie czują się dobrze lub gdy mężczyzna chce ukryć pewne wewnętrzne trudności przed kobietą. Rozwój tych zaburzeń jest nieświadomy i wynika z nieumiejętnego rozwiązywania wewnętrznych problemów i konfliktów.
6. Impotencja a związek partnerski
Związki są ważnym elementem życia dorosłego człowieka. Wchodzenie w relacje z drugą osobą pomaga w budowaniu poczucia bezpieczeństwa oraz poczucia stabilizacji. Daje wsparcie i pomoc drugiej osoby. Jednak w każdym związku dwojga ludzi prędzej czy później pojawiają się trudności.
Problemy w związku mogą być bezpośrednią przyczyną rozwoju u mężczyzny zaburzeń erekcji na tle psychicznym. Silny wpływ na ich rozwój mają konflikty, rozpad więzi partnerskiej, niska atrakcyjność partnera, monotonia i nuda w sztuce miłosnej. Takie elementy mogą wpływać na pogorszenie się kondycji seksualnej mężczyzny, odczuwanie dyskomfortu i niechęć do współżycia. Zaburzenia wzwodu w takim wypadku mogą być swoistą ucieczką przed współżyciem z partnerką czy partnerem.
Pojawienie się impotencji psychogennej u mężczyzny wynika z wielu czynników. Aby móc ją skutecznie leczyć, należy najpierw zdiagnozować przyczyny impotencji i zająć się rozwiązaniem problemów, które leżą u ich podłoża.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.