Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Leczenie impotencji

Współczesna medycyna skutecznie wychodzi naprzeciw problemom z erekcją. Szuka dogodnych rozwiązań w postaci nowoczesnych form leczenia. Konsultacja u specjalisty i rzetelnie przeprowadzona diagnostyka ułatwiają dobór właściwych metod leczenia, które mają obecnie wysoką skuteczność oraz umożliwiają satysfakcjonujące i udane współżycie.

Zobacz film: "Temperament seksualny"

spis treści

1. Metody leczenia zaburzeń erekcji

Metody leczenia zaburzeń potencji (ED) można podzielić na trzy grupy, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości. Do pierwszego stopnia zalicza się psychoterapię i stosowanie pompy próżniowej oraz najbardziej popularnych na rynku leków doustnych (inhibitory 5-fosfodiesterazy). U tych chorych, u których zawodzą powyższe metody, możemy zastosować iniekcje do ciał jamistych. Ostatecznością (trzeci stopień terapii) jest protezowanie prącia.

1.1. Eliminacja ewentualnych czynników ryzyka impotencji

Jak w przypadku praktycznie każdej choroby należy podjąć próbę eliminacji lub ograniczenia czynników ryzyka. Inaczej ewentualne leczenie nie będzie skuteczne i nie będzie miało w ogóle sensu. To tak, jakby próbować gasić pożar, nie odcinając dostępu do substancji łatwopalnych.

Bardzo często prosta modyfikacja trybu życia jest wystarczająco skuteczną metodą leczenia zaburzeń erekcji. Rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, zwiększenie aktywności fizycznej, redukcja masy ciała, unikanie stresu i regularne wysypianie się powinny przynieść zazwyczaj nieoczekiwany, pozytywny rezultat.

Kolejnym, po modyfikacji stylu życia, potrzebnym krokiem w walce z zaburzeniami erekcji jest skuteczne leczenie chorób, które mogą powodować problemy z potencją. Często podjęcie leczenia choroby podstawowej powoduje przywrócenie prawidłowych wzwodów. Jest to szczególnie ważne u chorych z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, chorobami prostaty, zaburzeniami hormonalnymi.

Również bardzo ważnym zagadnieniem są zaburzenia erekcji wywołane efektami ubocznymi leków stosowanych w terapii innych chorób. Wiadomo, że te inne choroby często są na tyle poważne, że nie można pozwolić sobie na zaprzestanie leczenia. Jednak w wielu takich sytuacjach możliwe jest zastosowanie innych leków na daną jednostkę chorobową, a niedających efektów ubocznych w formie zaburzeń erekcji. Dlatego dobrze jest poprosić lekarza prowadzącego omodyfikację leczenia farmakologicznego.

1.2. Leczenie farmakologiczne impotencji

Obecnie najczęściej stosowanymi lekami w terapii zaburzeń erekcji są inhibitory fosfodiesterazy typu 5 (PDE5-I). Leki te stworzono z myślą o terapii nadciśnienia płucnego, ale szybko stwierdzono, że główny efekt uboczny (silny wzwód prącia) może być wykorzystywany jako efekt leczniczy. Leki te powodują rozkurcz komórek mięśni gładkich naczyń oraz beleczek ciał jamistych, powodując tym samym zwiększony napływ krwi do ciał jamistych. Są to leki doustne, używane tuż przed planowanym stosunkiem. Skuteczność tych leków szacuje się na około 90%.

Przeciwwskazaniem do stosowania tych leków jest przede wszystkim przyjmowanie nitratów. Leki te również powodują rozszerzenie naczyń, a łączny efekt współdziałania tych leków powoduje duży spadek ciśnienia tętniczego. Zaleca się ostrożność także przy innych lekach zmniejszających ciśnienie krwi, z niewydolnością krążenia, nerek, wątroby, a także ze zwyrodnieniem barwnikowym siatkówki.

Możliwe działania uboczne tych leków:

Agoniści receptorów dopaminergicznych działają w ośrodkowym układzie nerwowym i u części chorych wywołują erekcję wystarczającą do odbycia stosunku płciowego. Niestety, leki te są obarczone sporymi działaniami ubocznymi, co powoduje, biorąc pod uwagę niską skuteczność, że są obecnie rzadko stosowane.

1.3. Leczenie zaburzeń erekcji za pomocą aparatu próżniowego (tzw. Vacuum)

Aparat próżniowy jest to przezroczysty walec, który z jednej strony jest zamknięty, a z drugiej otwarty, tak aby można było swobodnie umieścić w nim członek. Bardzo ważną częścią aparatu próżniowego jest elastyczny pierścień zaciskający, który uniemożliwia odpływ krwi z ciał jamistych. Po zamkniętej stronie cylindra znajduje się specjalny mechanizm wywołujący ujemne ciśnienie. Erekcje w aparacie próżniowym uzyskuje się dzięki ujemnemu ciśnieniu, które ściąga krew do prącia.

Kolejne etapy „obsługi” aparatu można przedstawić jako: ułożenie prącia w wiotkim cylindrze, włączenie urządzenia, które wygeneruje podciśnienie, a na końcu założenie wiotkiego pierścienia. Erekcję uzyskuje się średnio w kilka minut. Trzeba pamiętać, aby zdjąć pierścień zaciskający po 30 minutach. Dłuższe utrzymywanie pierścienia może wywołać dotkliwe działanie niepożądane.

Aparat próżniowy cechuje się wysoką skutecznością, która została udowodniona wieloma badaniami naukowymi. Opisują one uzyskiwanie erekcji u nawet 92 proc. pacjentów, którzy wcześniej nie mogli współżyć. Warto podkreślić, że aparat próżniowy mężczyźni mogą używać zarówno krótko- lub długoterminowo oraz łączyć jego skuteczność z innymi metodami ułatwiającymi erekcję, np. sildenafilem.

Wskazania do korzystania z aparatu próżniowego

Urządzenie próżniowe może być wykorzystywane w zaburzeniach przewlekłych i okazjonalnych, bez względu na etiologię. Jest ono skuteczną metodą w zaburzeniach erekcji po prostatektomii (operacja gruczołu krokowego - prostaty) i w leczeniu osób chorujących na cukrzycę. W badaniach statystycznych zaobserwowano, że metoda ta jest preferowana przez starszych mężczyzn.

Ostrożność korzystania z urządzenia próżniowego

Taką czujność powinni zachować mężczyźni, którzy mają zaburzenia krzepliwości krwi, cierpią na priapizm oraz mają skrzywienie członka.

Pacjenci stosujący metodę próżniową uskarżają się na:

 • ból członka w czasie uzyskiwania podciśnienia,
 • zasinienia członka,
 • zablokowanie ejakulacji,
 • odrętwienia,
 • uszkodzenia skóry.

Trzeba podkreślić, że w większości przypadków pojawiające się działania niepożądane są słabo nasilone i nie stanowią istotnego problemu. Według dotychczasowej wiedzy tylko ok. 20 proc. pacjentów już na początku leczenia przestaje korzystać z tej metody. Powikłania, których najczęściej obawiają się mężczyźni to: zgorzel, martwica skóry i cewki, są rzadkością.

Metoda próżniowa charakteryzuje się wysoką skutecznością. Jednym z problemów dla pacjentów może być zakup drogiego sprzętu. Jeśli jednak zaburzenia erekcji są przewlekłe, a pacjent chce współżyć, koszt zakupu jest mniejszy niż np. koszt tabletek.

Osoby, które chcą korzystać z tego urządzenia, powinny w czasie wizyty lekarskiej dokładnie zapoznać się z urządzeniem i mechanizmem jego działania.

1.4. Iniekcje leków do ciał jamistych

U osób, które pomimo stosowania inhibitorów 5-fosfodiesterazy, psychoterapii oraz urządzeń próżniowych nie uzyskują satysfakcjonującej erekcji, można zastosować iniekcje leków do ciał jamistych. Lekarz kwalifikując osobę do tej metody leczenia, musi rozważyć wiele przeciwwskazań, czy to ogólnych (niedokrwistość sierpowatokrwinkowa, białaczka), czy miejscowych (anatomiczne zniekształcenia prącia, zwłóknienia ciał jamistych).

Metody tej nie można także stosować u osób z poważnymi zaburzeniami kardiologicznymi oraz u niedowidzących, którzy mają kłopot z koordynacją ruchowo-wzrokową, gdyż w czasie próby iniekcji mogliby wyrządzić sobie krzywdę.

Do powikłań iniekcji do ciał jamistych należą:

 • powikłania ogólnoustrojowe, związane z przenikaniem substancji wazoaktywnych do krwiobiegu i związane z tym spadki ciśnienia oraz przyśpieszenia pracy serca;
 • powikłania miejscowe: ból w czasie iniekcji oraz zmiany włókniste, które jeśli będą nasilone, mogą powodować skrzywienie prącia. Najcięższym powikłaniem miejscowym jest przewlekły, bolesny wzwód, tzw. priapizm, który może powodować całkowitą utratę potencji.

Leki stosowane w iniekcjach to:

 • papaweryna - obecnie niestosowana już w rozwiniętych krajach, do których należy Polska. Do powikłań jej stosowania należy włóknienie prącia;
 • fentolamina, która w przypadku dostania się do krwiobiegu może powodować objawy sercowo-naczyniowe;
 • prostaglandyny E1.

Stosowanie iniekcji do ciał jamistych

Przed rozpoczęciem terapii konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty. Określi on typ zaburzeń erekcji i, jeśli to konieczne, zleci iniekcje do ciał jamistych. Początkowo, w czasie wizyt, w celu dobrania odpowiedniej dawki, iniekcje wykonuje lekarz. Na kolejnych wizytach dawka jest stopniowana, aż do uzyskania przez pacjenta 75 proc. maksymalnej erekcji. Następnie pacjent jest uczony samodzielnego wstrzykiwania. Należy pamiętać, że tę metodę można stosować maksymalnie 3 razy w tygodniu i maksymalnie raz na 24 godziny.

Iniekcje do ciał jamistych, oprócz tego, iż umożliwiają stosunek, służą także diagnostyce zaburzeń erekcji. Jeśli np. pacjent ma wzwód po minimalnej dawce leku, sugeruje to, że jego zaburzenia są raczej psychogenne niż organiczne, a brak wzwodu po wysokich dawkach leków sugeruje zaburzenia w krążeniu doprowadzającym krew (tętniczym).

Osoby, które stosują iniekcje, po pewnym czasie mają szansę na powrót do terapii I rzutu, czyli doustnych inhibitorów 5-fosfodiesterazy. W badaniach populacyjnych udowodniono, że osoby stosujące iniekcje do ciał jamistych często mają powrót samoistnych erekcji oraz bardzo dobrze reagują na zastosowane leki.


1.5. Protezy usztywniające prącie

Protezy, służące do usztywnienia prącia, stosowane są od prawie 50 lat. Wykonane są zazwyczaj z materiału silikonowego. Obecnie stosuje się protezy półsztywne, mechaniczne i hydrauliczne. Jest to terapia III rzutu oparta na operacyjnym umieszczeniu takiej protezy wewnątrz prącia.

Powikłania związane z używaniem protez to:

 • perforacja osłonki białawej,
 • perforacja cewki moczowej,
 • implantacja zbyt długiej lub zbyt krótkiej protezy,
 • infekcja.

1.6. Operacje naczyniowe prącia

Są to niezwykle rzadko stosowane operacje, które muszą być wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach i na razie ich wyniki są niezadowalające. Polegają one na przywracaniu prawidłowego unaczynienia tętniczego i żylnego. Wymagają bardzo dokładnej diagnostyki identyfikującej przyczynę patologii. Wszczepienie protezy jest bardziej polecane.

Następny artykuł: 5 skutecznych zamienników Viagry

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy