Trwa ładowanie...

Krzyżowy przeszczep nerek – po raz pierwszy w Polsce

Avatar placeholder
21.06.2015 21:31
Krzyżowy przeszczep nerek – po raz pierwszy w Polsce
Krzyżowy przeszczep nerek – po raz pierwszy w Polsce (Zdjęcie przedstawiające operację / Shutterstock)

Lekarze z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus w Warszawie przeprowadzili pierwszy w Polsce krzyżowy przeszczep nerek. Dawcami były żywe niespokrewnione ze sobą osoby. Na czym polega taki zabieg?

spis treści

1. Dlaczego krzyżowy?

W przeszczepie uczestniczyły dwie młode pary. Obie kobiety potrzebowały przeszczepu nerki ze względu na zły stan zdrowia tego narządu, a obaj partnerzy pragnęli oddać partnerkom swoje nerki, ale nie mogli tego uczynić. Podczas badań okazało się, że takiego przeszczepu nie można pomiędzy nimi wykonać ze względu na brak zgodności. Dopuszczalna była natomiast inna wymiana.

2. Przeszczep krzyżowy

Przeszczep krzyżowy, zgodnie z polskim prawem jest możliwy, jeżeli bliska dla biorcy osoba może zostać dawcą i chce nim być, ale ze względów medycznych nie może pomóc akurat tej osobie, z którą jest związana. Gdy inna para jest w podobnej sytuacji i okazuje się, że taka wymiana będzie efektywna, przeprowadza się właśnie taki zabieg przeszczepu krzyżowego.

Zobacz film: "Jak długo trwa ból pooperacyjny?"

Tak było i w tym przypadku. Oba przeszczepy odbyły się w obrębie wspomnianych czterech osób. Partnerzy oddali swoje nerki partnerkom - nie swoim (bo nie mogli tego uczynić), ale właśnie z tej drugiej pary.

Podobne przeszczepy krzyżowe wykonuje się już w innych krajach na świecie.

3. Przeszczepy łańcuchowe

Możliwe jest również wykonywanie przeszczepów łańcuchowych, w których uczestniczy kilka czy nawet kilkanaście par. Wymaga to jednak koordynacji wielu placówek i ośrodków. Polskie prawo nie dopuszcza tego rodzaju zabiegu. Ponieważ uważa się jednak, że przeszczepy łańcuchowe to przyszłość transplantologii, która gdzie indziej jest już codziennością (w USA w przeszczepach takich uczestniczyć może nawet kilkadziesiąt par), konieczna jest zmiana przepisów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze