Trwa ładowanie...

Które badania powinnyśmy robić raz w roku? #ZdrowaPolka

Zobacz film: "Które badania powinnyśmy robić przynajmniej raz w roku?"

Nowy rok to dobra okazja, by zadbać o swoje zdrowie. Jest wiele badań, które należy wykonać przynajmniej raz do roku. Do podstawowych należy morfologia. Do badania krwi należy się wcześniej przygotować. W dzień poprzedzający badanie należy zjeść lekką kolację, a na samo pobieranie krwi rano - przyjść na czczo. Dobrze jest też przed wyjściem z domu napić się wody, co pozwoli łatwiej oddać krew.

Warto też kontrolować poziom cukru we krwi. Badanie należy wykonać przed posiłkiem i wysiłkiem fizycznym lub po dwóch godzinach od nich. W innym wypadku wynik nie będzie miarodajny. Krew do badania pobiera się z opuszka palca.

Badanie moczu wykonywane kontrolnie raz do roku pozwala sprawdzićc czy w naszym organizmie nie występują choroby nerek i wątroby. Zalecane jest szczególnie osobom, które mogą mieć podejrzenie cukrzycy lub zapalenia trzustki.

Kobiety powinny raz do roku odwiedzić ginekologa i wykonać badanie cytologiczne, dzięki któremu można wcześnie wykryć raka szyjki macicy. Na wczesnym etapie jest to nowotwór w pełni wyleczalny.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz WIDEO.

Ten tekst jest elementem naszego cyklu #ZdrowaPolka, w którym pokazujemy, jak zadbać o swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Przypominamy o profilaktyce i radzimy, co zrobić, żeby żyć zdrowiej. Więcej przeczytasz TUTAJ.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Które badania należy wykonać raz w roku
Które badania należy wykonać raz w roku (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza