Trwa ładowanie...

To pierwszy taki zabieg w Europie. Lekarza z Lublina zoperowali zaćmę metodą 3D

Avatar placeholder
02.11.2020 13:37
Operacja oczu
Operacja oczu (123rf)

Lekarze z Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zapisali się na kartach historii. Jako pierwsi w Europie przeprowadzili pierwszą operację zaćmy metodą 3D. Dotychczas tę technologię stosowano wyłącznie przy operacjach siatkówki i głębokich urazów.

1. Wyczekane oprogramowanie i sprzęt do operacji zaćmy

Dotychczas metoda 3D stosowana była wyłącznie w operacjach siatkówki oraz głębokich urazów. W końcu udało się stworzyć oprogramowanie i sprzęt 3D do przeprowadzania operacji zaćmy. Nowatorski sprzęt jako pierwsi przetestowali lekarze z Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. ”To duży skok technologiczny i jeszcze większa precyzja” - mówił RMF24.pl prof. Robert Rejdak, szef kliniki.

2. Jedna z najbardziej precyzyjnych metod operowania wzroku

Specjalista podkreśla, że użycie nowoczesnej metody nie tylko zwiększa dokładność wykonania zabiegu, ale również daje możliwość zachowania odpowiedniego dystansu między pacjentem a lekarzem, co w dobie pandemii ma kluczowe znaczenie. Chirurg przebywa w bezpiecznej odległości od chorego. Podczas zabiegu nie pochyla się nad mikroskopem, lecz patrzy na duży ekran, gdzie obserwuje pole operacyjne.

”Wszyscy wyposażeni w okulary 3D widzą dokładnie to samo. To ważne, bo dokładnie można śledzić przebieg operacji. Np. instrumentariuszka już sama widzi na jakim jesteśmy etapie i podaje odpowiednie narzędzie. Nie trzeba wydawać poleceń, bo rozumiemy się bez słów” - tłumaczył prof. Rejdak.

Zobacz film: "Nowe testy na koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski komentuje"

Chirurg zaznacza również, że operacje wykonywane metodą 3D oznaczają mniejsze narażenie wzroku pacjentów na zjawiska fototoksyczne wywołane światłem. Dzięki wysokiej jakości kamerom i rozdzielczości można zredukować je właściwie do minimum. W trakcie przeprowadzania zabiegu operator może odpowiednio powiększać lub nakładać różne filtry w odpowiednie miejsca. Zwiększa to przede wszystkim precyzję operacji.

Zobacz także: Nowa strategia walki z koronawirusem w Polsce. Prof. Flisiak: "Taki system powinien działać od samego początku epidemii"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze