Koronawirus: Lekarze ze szpitala w Wuhan chcą diagnozować COVID-19 za pomocą tomografii komputerowej
Lekarze ze szpitala Tongji w Wuhan opublikowali w czasopiśmie "Radiology" wyniki swoich badań dotyczących diagnostyki koronawirusa za pomocą rezonansu magnetycznego klatki piersiowej. Według ich badań: "Metoda obrazowania przewyższyła tradycyjne testy laboratoryjne w zakresie identyfikacji COVID-19".
1. Tomografia komputerowa wykryje koronawirusa?
Chińscy lekarze ze szpitala w Wuhan piszą we wstępie do swojego artykułu, że wczesne wykrycie zakażenia koronawirusem jest decydującym czynnikiem w skutecznym leczeniu choroby. Testy na koronawirusa przeprowadzane w szpitalach są realizowane metodą genetyczną, a konkretnie RT-PCR (reakcją łańcuchową polimerazy z odwrotną transkrypcją). Lekarze z Wuhan uważają, że przy porównaniu obydwu metod, to właśnie tomografia komputerowa może być bardziej "wiarygodną, praktyczną i szybszą metodą diagnozy" COVID-19. Szczególnie na obszarach dotkniętych epidemią.
Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie
Lekarze zwracają również uwagę, że ich badania pokrywają się po części z wcześniejszymi doniesieniami zamieszczonymi na łamach czasopisma "Radiology". W tamtych badaniach lekarze z Taizhou Hospital of Wenzhou Medical University pokazali, że tomografia komputerowa miała lepszy odsetek diagnozy koronawirusa niż tradycyjny test genetyczny. Oba badania są wyrazem zaniepokojenia chińskich lekarzy tym, że testy laboratoryjne wykazują, ich zdaniem, "niską wrażliwość". Może to prowadzić do wyniku fałszywie ujemnego, co będzie prowadziło do tego, że zakażeni pacjenci będą mogli nieświadomie zarażać innych.
2. Metoda diagnozowania koronawirusa w Chinach
W swoim artykule lekarze opisują, że osoby, które zostały poddane testowi genetycznemu, a ten wykazał wynik ujemny, zostały ponownie przebadane za pomocą tomografii klatki piersiowej. U 81 proc. pacjentów, którzy mieli negatywny wynik badania laboratoryjnego, skan dał wynik pozytywny, więc zostali przeklasyfikowani jako "prawdopodobnie zarażeni COVID-19".
Zobacz także: Czy tomografia komputerowa jest bezpieczna?
Chińscy lekarze liczą na to, że w badaniu za pomocą tomografu uda się dostrzec zmiany w płucach wywoływane przez koronawirusa zanim dadzą one objawy, które rozwijają się szybko i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.
3. Tomografia komputerowa w Polsce
Rewelacje chińskich naukowców najprawdopodobniej nie zmienią sytuacji polskich pacjentów. W naszym kraju testy są (i najprawdopodobniej dalej będą) wykonywane metodą laboratoryjną. Ze względu na niskie nakłady na system zdrowia z budżetu państwa oczekiwanie na tomografię komputerową klatki piersiowej może zająć, w niektórych szpitalach, nawet 200 dni.
Istnieją takie placówki w kraju, które w pilnych przypadkach wykonują takie badanie od ręki, ale według specjalnego kalejdoskopu fundacji Alivia, średni czas oczekiwania na to badanie w Polsce wynosi 87 dni.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
|Czy poprzez dmuchanie w alkomat można się zarazić koronawirusem? [WIDEO]|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]"]
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.