Trwa ładowanie...

Leki a kierowanie pojazdami

Częstą przyczyną wypadków samochodowychzaburzenia koncentracji wynikające z przyjęcia leków, w tym tych bez recepty. Lekarze przestrzegają, aby sprawdzać ewentualne skutki uboczne przyjętych leków, zanim wsiądzie się za kierownicę...

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Po jakich lekach nie należy prowadzić?

Zaburzenia koncentracji, senność i wydłużenie czasu reakcji powodują między innymi leki psychotropowe oraz leki przeciwalergiczne. Z lekami na receptę jest jednak o tyle łatwiej, że lekarz, który je przepisuje zazwyczaj informuje pacjenta o skutkach ubocznych danego farmaceutyku. Gorzej jest z lekami bez recepty, o których działaniach niepożądanych można się dowiedzieć dopiero po przeczytaniu ulotki. Na zdolność kierowania pojazdami wpływ mają nawet z pozoru niegroźne leki, jak na przykład syropy na kaszel, które zawierają pseudoefedrynę. Niekorzystnie mogą również działać tabletki na przeziębienie i tabletki na katar. Różnie ludzie reagują również na leki przeciwbólowe, które mogą powodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia i niepokój. Warto też pamiętać, że krople do oczu zmieniają krzywiznę gałki ocznej, co wpływa na nasze widzenie.

2. Bezpieczeństwo stosowania leków bez recepty

Chociaż leki bez recepty mogą negatywnie wpływać na naszą zdolność kierowania pojazdami, nie oznacza to, że musimy z nich rezygnować. Najważniejsze jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania leku. W razie wątpliwości możemy również skonsultować się z farmaceutą. Szczególnie warto pytać o opinię specjalisty, gdy przyjmujemy już jakieś inne leki. Farmaceuta powie nam, czy nie dojdzie między nimi do niebezpiecznych interakcji. Nie każdy zdaje sobie także sprawę z tego, że picie kawy i napojów energetycznych w dużych ilościach może dawać skutek odwrotny do zamierzonego. Po chwilowym wzroście koncentracji następuje jej spadek, przez co czujemy się bardziej zmęczeni niż przed wypiciem kawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.