Trwa ładowanie...

Leki a kierowanie pojazdami

Częstą przyczyną wypadków samochodowychzaburzenia koncentracji wynikające z przyjęcia leków, w tym tych bez recepty. Lekarze przestrzegają, aby sprawdzać ewentualne skutki uboczne przyjętych leków, zanim wsiądzie się za kierownicę...

spis treści

1. Po jakich lekach nie należy prowadzić?

Zaburzenia koncentracji, senność i wydłużenie czasu reakcji powodują między innymi leki psychotropowe oraz leki przeciwalergiczne. Z lekami na receptę jest jednak o tyle łatwiej, że lekarz, który je przepisuje zazwyczaj informuje pacjenta o skutkach ubocznych danego farmaceutyku. Gorzej jest z lekami bez recepty, o których działaniach niepożądanych można się dowiedzieć dopiero po przeczytaniu ulotki. Na zdolność kierowania pojazdami wpływ mają nawet z pozoru niegroźne leki, jak na przykład syropy na kaszel, które zawierają pseudoefedrynę. Niekorzystnie mogą również działać tabletki na przeziębienie i tabletki na katar. Różnie ludzie reagują również na leki przeciwbólowe, które mogą powodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia i niepokój. Warto też pamiętać, że krople do oczu zmieniają krzywiznę gałki ocznej, co wpływa na nasze widzenie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Bezpieczeństwo stosowania leków bez recepty

Chociaż leki bez recepty mogą negatywnie wpływać na naszą zdolność kierowania pojazdami, nie oznacza to, że musimy z nich rezygnować. Najważniejsze jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania leku. W razie wątpliwości możemy również skonsultować się z farmaceutą. Szczególnie warto pytać o opinię specjalisty, gdy przyjmujemy już jakieś inne leki. Farmaceuta powie nam, czy nie dojdzie między nimi do niebezpiecznych interakcji. Nie każdy zdaje sobie także sprawę z tego, że picie kawy i napojów energetycznych w dużych ilościach może dawać skutek odwrotny do zamierzonego. Po chwilowym wzroście koncentracji następuje jej spadek, przez co czujemy się bardziej zmęczeni niż przed wypiciem kawy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza