Trwa ładowanie...

Leki a kierowanie pojazdami

Avatar placeholder
24.04.2019 13:23
Leki a kierowanie pojazdami
Leki a kierowanie pojazdami (123RF)

Częstą przyczyną wypadków samochodowychzaburzenia koncentracji wynikające z przyjęcia leków, w tym tych bez recepty. Lekarze przestrzegają, aby sprawdzać ewentualne skutki uboczne przyjętych leków, zanim wsiądzie się za kierownicę...

spis treści

1. Po jakich lekach nie należy prowadzić?

Zaburzenia koncentracji, senność i wydłużenie czasu reakcji powodują między innymi leki psychotropowe oraz leki przeciwalergiczne. Z lekami na receptę jest jednak o tyle łatwiej, że lekarz, który je przepisuje zazwyczaj informuje pacjenta o skutkach ubocznych danego farmaceutyku. Gorzej jest z lekami bez recepty, o których działaniach niepożądanych można się dowiedzieć dopiero po przeczytaniu ulotki. Na zdolność kierowania pojazdami wpływ mają nawet z pozoru niegroźne leki, jak na przykład syropy na kaszel, które zawierają pseudoefedrynę. Niekorzystnie mogą również działać tabletki na przeziębienie i tabletki na katar. Różnie ludzie reagują również na leki przeciwbólowe, które mogą powodować zawroty głowy, zaburzenia widzenia i niepokój. Warto też pamiętać, że krople do oczu zmieniają krzywiznę gałki ocznej, co wpływa na nasze widzenie.

2. Bezpieczeństwo stosowania leków bez recepty

Chociaż leki bez recepty mogą negatywnie wpływać na naszą zdolność kierowania pojazdami, nie oznacza to, że musimy z nich rezygnować. Najważniejsze jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania leku. W razie wątpliwości możemy również skonsultować się z farmaceutą. Szczególnie warto pytać o opinię specjalisty, gdy przyjmujemy już jakieś inne leki. Farmaceuta powie nam, czy nie dojdzie między nimi do niebezpiecznych interakcji. Nie każdy zdaje sobie także sprawę z tego, że picie kawy i napojów energetycznych w dużych ilościach może dawać skutek odwrotny do zamierzonego. Po chwilowym wzroście koncentracji następuje jej spadek, przez co czujemy się bardziej zmęczeni niż przed wypiciem kawy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze