Trwa ładowanie...

Małpia ospa coraz bliżej Polski. Pierwszy przypadek w Niemczech

Małpia ospa dotarła już do Niemiec, gdzie wykryto pierwsze zakażenie. Pierwsze przypadki są też w Belgii, Francji i Szwecji.

spis treści

1. Małpia ospa coraz bliżej Polski

Jak poinformował w piątek w Monachium Instytut Mikrobiologii Bundeswehry, w czwartek u jednego z pacjentów ponad wszelką wątpliwość wykryto wirusa. U pacjenta wystąpiły charakterystyczne zmiany skórne - informuje agencja dpa.

Zobacz film: "Zwiększona liczba zachorowań na grypę"
Chorzy mają charakterystyczne zmiany skórne
Chorzy mają charakterystyczne zmiany skórne (Getty Images)

Małpia ospa to choroba odzwierzęca, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce, wywoływana jest przez rzadki wirus podobny do wirusa czarnej ospy, jednak ma łagodniejszy przebieg.

Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

2. Pierwsze przypadki w Szwecji, Belgii i Francji

Doniesienia o pierwszych zakażeniach płyną też ze Szwecji.

U osoby mieszkającej w regionie Sztokholm potwierdzono pierwszy w Szwecji przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowały w czwartek szwedzkie władze zdrowotne.

Jak podkreśliła Klara Sonden z Urzędu Zdrowia Publicznego, "zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską". Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.

Urząd zapowiedział złożenie wniosku do rządu o zakwalifikowanie małpiej ospy jako choroby "niebezpiecznej dla społeczeństwa". Ma to umożliwić wprowadzenie obowiązku zgłaszania zachorowań oraz izolacji.

W czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia wirusem małpiej ospy w Belgii.

Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii. Według stacji VRT "nie jest bardzo chora".

Jak poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia, pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France.

3. Alert sanitarny w Madrycie

Pierwsze przypadki małpiej ospy wykryto wcześniej m.in. w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.

Służby medyczne Hiszpanii potwierdziły w piątek 14 nowych przypadków małpiej ospy, co oznacza, że łączna liczba zachorowań w tym kraju wynosi już 22.

W czwartek alert sanitarny ogłoszono w Madrycie po potwierdzeniu siedmiu przypadków ospy małpiej u młodych homoseksualnych mężczyzn. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wiosną tego roku zgłoszono podobne infekcje w Wielkiej Brytanii oraz Portugalii.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza