Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Maść na oparzenia - działanie, aplikowanie, blizny

Avatar placeholder
Jarosław Cieśla 06.04.2021 18:16
Maść na oparzenia - działanie, aplikowanie, blizny
Maść na oparzenia - działanie, aplikowanie, blizny

Maść na oparzenia stosuje się w zależności od jego rodzaju. Przy lekkich najpierw należy zacząć schładzać oparzone miejsce pod strumieniem zimnej wody. Najważniejsze, aby uchronić tkanki przed możliwym zakażeniem. W cięższych przypadkach należy wezwać pogotowie. Przed zastosowaniem maści na oparzenia trzeba zapoznać się z ulotką i zawartymi w niej informacjami o przeciwwskazaniach. Trzeba sprawdzić, czy produkt nie wywoła uczulenia lub innych działań ubocznych.

spis treści

1. Jak działa maść na oparzenia?

Maść na oparzenia powinna mieć działanie kojące, ale również przeciwbakteryjnie. Zapewnia to substancja aktywna jaką jest sól srebrowa sulfatiazolu.

Maść na oparzenia dzięki temu składnikowi działa także przeciwwirusowo, czyli chroni również w przypadku np. opryszczki, czy też ospy wietrznej. Hamuje też powstawanie i rozwój bakterii.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Maść na oparzenia powinna także zawierać substancje i witaminy, które przyspieszają gojenie ran oraz oczyszczają je z wielu szkodliwych produktów, które powstają w wyniku przemiany materii.

Maść na oparzenia powinna przyspieszać gojenie ran
Maść na oparzenia powinna przyspieszać gojenie ran

2. Jak stosować maść na oparzenia

Maść na oparzenia nie powinna być stosowana w ciągu pierwszych 24 godzin po zdarzeniu, gdyż może dojść do zakażenia.

Poza tym na najlepiej jest aplikować maść na oparzenia do momentu zagojenia oparzonego miejsca. W ten sposób zawarte składniki będą miały możliwość ciągle zmiękczać ranę i wpływać na rozluźnianie tkanek.

Miejsce po oparzeniu należy zawsze starannie umyć i wysuszyć. Maść na oparzenia należy nakładać kilka razy dziennie. Najlepiej wklepywać jej cienką warstwę.

Jak uniknąć poparzenia słonecznego?
Jak uniknąć poparzenia słonecznego? [11 zdjęć]

Bezpieczne opalanie może nie tylko poprawiać urodę, ale wpływać też korzystnie na nastrój, czy wspierać

zobacz galerię

3. Jak leczyć oparzenie słoneczne

Podczas letnich upałów może dojść do oparzeń spowodowanych promieniami słońca.

Warto więc odpowiednio się zabezpieczyć smarując ciało kremami z właściwym filtrem. Jeśli jednak tego zaniedbaliśmy, to dobrze jest zastosować na piekące miejsca maść na oparzenia, która przyniesie ulgę, złagodzi objawy i nawilży skórę.

Dobre są maści na oparzenia posiadające w swoim składzie alantoinę. Łagodzi ona ból, działa przeciwzapalnie, a także świetnie natłuszcza skórę i wpływa na szybką jej regenerację. Warto także zastosować maść na oparzenia posiadającą w swoim składzie D-panthenol.

Oprócz skutków łagodzących i przeciwzapalnych substancja ta nie wywołuje alergii ani podrażnień.

To musisz wiedzieć

4. Czy maść pomoże na blizny po oparzeniach?

Ślady, które zostają na skórze po oparzeniach często przybierają formę blizn. Gdy są one niezbyt duże, wtedy można skorzystać z maści na oparzenia zawierających np. wyciąg etanolowy z cebuli. Dzięki temu rany będą się łatwiej goić i będą stawać się coraz mniejsze.

Często maść na oparzenia i blizny zawiera także allantoinę, która wpływa na szybszą regenerację skóry, działa nawilżająco i przeciwzapalnie. Preparaty mające w swoim składzie heparynę sodową zapobiegają powstawaniu skrzepów w naczyniach krwionośnych.

Bardzo dobre gojenie oparzeń zapewniają też maści na oparzenia z witaminami A, E oraz D.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze