Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Mastektomia prewencyjna

Avatar placeholder
05.09.2013 14:47
Mastektomia prewencyjna
Mastektomia prewencyjna

Mastektomia prewencyjna to operacyjne usuniecie jednej lub obu piersi, by zminimalizować ryzyko wystąpienia raka piersi. Prewencyjna mastektomia może obejmować całkowitą mastektomię lub mastektomię tkanki podskórnej. W przypadku całkowitej amputacji piersi lekarz usuwa całą pierś wraz z brodawką. W podskórnej mastektomii lekarz usuwa tkankę piersi, ale brodawka pozostaje nienaruszona. Lekarze najczęściej zalecają całkowitą mastektomię, ponieważ usuwa ona więcej tkanki. Całkowita mastektomia zapewnia największą ochronę przed rozwinięciem raka w pozostawionych tkankach.

spis treści

1. Charakterystyka mastektomii prewencyjnej i wskazania do zabiegu

Rekonstrukcja piersi to operacja plastyczna, która odbudowuje kształt piersi. Wiele kobiet, które decydują się na prewencyjne usunięcie piersi poddaje się też rekonstrukcji w tym samym momencie lub później. Przed rekonstrukcją chirurg bada piersi i rozmawia z pacjentką o opcjach zabiegu. Lekarz może wszczepić implanty lub tkankę tłuszczową, skórę i mięśnie pobrane z brzucha. Po zabiegu mogą pojawić się takie komplikacje, jak: infekcje, przesunięcie implantów, przykurcz. Kobiety, które mają przeszczepioną tkankę mogą korzystać z fizykoterapii, by przywrócić sprawność. Po zabiegu również trzeba przeprowadzać badania w kierunku raka piersi. Kobiety które mają wszczepione implanty powinny uzgodnić z lekarzem, czy mammografia jest u nich konieczna.

Mastektomię prewencyjną wykonuje się u tych kobiet, u których w badaniach genetycznych stwierdzono mutację genów odpowiedzialnych za rozwój nowotworu piersi i które same chcą mieć wykonaną mastektomię zapobiegawczą. Przeprowadzenie prewencyjnej mastektomii powinny rozważyć kobiety, które:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • wcześniej chorowały na raka – kobiety, u których nowotwór pojawił się w jednej piersi są bardziej narażone na jego pojawienie się w drugiej piersi;
  • obarczone są wystąpieniem nowotworu piersi w rodzinie, szczególnie, gdy wystąpił on przed 50. rokiem życia;
  • posiadają mutacje genów BRCA1 lub BRCA2, które odpowiedzialne są za raka piersi;
  • chorują na raka zrazikowego in situ;
  • mają rozproszone i niedookreślone mikrozwapnienia piersi lub zgęstnienia – gęsta tkanka piersi jest związana ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, a także utrudnia diagnozowanie zaburzeń piersi. Wiele biopsji, które mogą być konieczne do diagnozowania nieprawidłowości w gęstych piersiach, powoduje bliznowacenie i dalsze skomplikowanie badań, zarówno fizycznych, jak i mammografii;
  • były poddane radioterapii – kobieta, która był poddawana radioterapii w obrębie klatki piersiowej poniżej 30. roku życia jest bardziej narażona na wystąpienie raka piersi.

2. Skuteczność prewencyjnej mastektomii

Prewencyjna amputacja piersi może w znaczący sposób (nawet 90%) obniżyć możliwość wystąpienia raka piersi. Nie ma jednak pewności, że kobieta, która poddała się zabiegowi nie zachoruje. Tkanka piersiowa jest rozpowszechniona na klatce piersiowej i może się znajdować w pasze, powyżej mostka, w brzuchu. Ponieważ lekarz nie jest w stanie usunąć całej tkanki, nowotwór może rozwinąć się w pozostałościach tkanki utkania gruczołu piersiowego.

Niektórzy lekarze zamiast prewencyjnej mastektomii zalecają ścisłe monitorowanie piersi (regularne mammografie, badania lekarskie i samobadanie piersi), by zwiększyć szansę na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Jedni lekarze mogą zalecić prewencyjną mastektomię, inni polecić specjalne środki farmakologiczne, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet. Lekarze zachęcają kobiety z grupy ryzyka do ograniczenia alkoholu, wprowadzenia diety niskotłuszczowej, regularnych ćwiczeń i unikania hormonalnej terapii zastępczej.

Tak jak w przypadku innych operacji, i tutaj mogą się zdarzyć krwawienia czy infekcje. Prewencyjna mastektomia jest nieodwracalna i może wpływać na psychikę kobiety z powodu utraty naturalnego wyglądu jej ciała i funkcji. Mastektomia prewencyjna w chwili jej wykonywania nie jest zabiegiem ratującym życie, choć jest wiele pacjentek, które się na nie decydują.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rekonstrukcja piersi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze