Trwa ładowanie...

Mastektomia prewencyjna

Mastektomia prewencyjna to operacyjne usuniecie jednej lub obu piersi, by zminimalizować ryzyko wystąpienia raka piersi. Prewencyjna mastektomia może obejmować całkowitą mastektomię lub mastektomię tkanki podskórnej. W przypadku całkowitej amputacji piersi lekarz usuwa całą pierś wraz z brodawką. W podskórnej mastektomii lekarz usuwa tkankę piersi, ale brodawka pozostaje nienaruszona. Lekarze najczęściej zalecają całkowitą mastektomię, ponieważ usuwa ona więcej tkanki. Całkowita mastektomia zapewnia największą ochronę przed rozwinięciem raka w pozostawionych tkankach.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Charakterystyka mastektomii prewencyjnej i wskazania do zabiegu

Zabieg mastektomii
Zabieg mastektomii

Operacja amputacji piersi.

zobacz galerię

Rekonstrukcja piersi to operacja plastyczna, która odbudowuje kształt piersi. Wiele kobiet, które decydują się na prewencyjne usunięcie piersi poddaje się też rekonstrukcji w tym samym momencie lub później. Przed rekonstrukcją chirurg bada piersi i rozmawia z pacjentką o opcjach zabiegu. Lekarz może wszczepić implanty lub tkankę tłuszczową, skórę i mięśnie pobrane z brzucha. Po zabiegu mogą pojawić się takie komplikacje, jak: infekcje, przesunięcie implantów, przykurcz. Kobiety, które mają przeszczepioną tkankę mogą korzystać z fizykoterapii, by przywrócić sprawność. Po zabiegu również trzeba przeprowadzać badania w kierunku raka piersi. Kobiety które mają wszczepione implanty powinny uzgodnić z lekarzem, czy mammografia jest u nich konieczna.

Mastektomię prewencyjną wykonuje się u tych kobiet, u których w badaniach genetycznych stwierdzono mutację genów odpowiedzialnych za rozwój nowotworu piersi i które same chcą mieć wykonaną mastektomię zapobiegawczą. Przeprowadzenie prewencyjnej mastektomii powinny rozważyć kobiety, które:

  • wcześniej chorowały na raka – kobiety, u których nowotwór pojawił się w jednej piersi są bardziej narażone na jego pojawienie się w drugiej piersi;
  • obarczone są wystąpieniem nowotworu piersi w rodzinie, szczególnie, gdy wystąpił on przed 50. rokiem życia;
  • posiadają mutacje genów BRCA1 lub BRCA2, które odpowiedzialne są za raka piersi;
  • chorują na raka zrazikowego in situ;
  • mają rozproszone i niedookreślone mikrozwapnienia piersi lub zgęstnienia – gęsta tkanka piersi jest związana ze zwiększonym ryzykiem raka piersi, a także utrudnia diagnozowanie zaburzeń piersi. Wiele biopsji, które mogą być konieczne do diagnozowania nieprawidłowości w gęstych piersiach, powoduje bliznowacenie i dalsze skomplikowanie badań, zarówno fizycznych, jak i mammografii;
  • były poddane radioterapii – kobieta, która był poddawana radioterapii w obrębie klatki piersiowej poniżej 30. roku życia jest bardziej narażona na wystąpienie raka piersi.

2. Skuteczność prewencyjnej mastektomii

Prewencyjna amputacja piersi może w znaczący sposób (nawet 90%) obniżyć możliwość wystąpienia raka piersi. Nie ma jednak pewności, że kobieta, która poddała się zabiegowi nie zachoruje. Tkanka piersiowa jest rozpowszechniona na klatce piersiowej i może się znajdować w pasze, powyżej mostka, w brzuchu. Ponieważ lekarz nie jest w stanie usunąć całej tkanki, nowotwór może rozwinąć się w pozostałościach tkanki utkania gruczołu piersiowego.

Niektórzy lekarze zamiast prewencyjnej mastektomii zalecają ścisłe monitorowanie piersi (regularne mammografie, badania lekarskie i samobadanie piersi), by zwiększyć szansę na wykrycie nowotworu we wczesnym stadium. Jedni lekarze mogą zalecić prewencyjną mastektomię, inni polecić specjalne środki farmakologiczne, które zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet. Lekarze zachęcają kobiety z grupy ryzyka do ograniczenia alkoholu, wprowadzenia diety niskotłuszczowej, regularnych ćwiczeń i unikania hormonalnej terapii zastępczej.

Tak jak w przypadku innych operacji, i tutaj mogą się zdarzyć krwawienia czy infekcje. Prewencyjna mastektomia jest nieodwracalna i może wpływać na psychikę kobiety z powodu utraty naturalnego wyglądu jej ciała i funkcji. Mastektomia prewencyjna w chwili jej wykonywania nie jest zabiegiem ratującym życie, choć jest wiele pacjentek, które się na nie decydują.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Rekonstrukcja piersi
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza