Rekonstrukcja piersi
Rekonstrukcja piersi po chorobie nowotworowej polega na odtworzeniu symetrii pomiędzy obiema piersiami poprzez zastąpienie skóry, tkanki piersi i sutków usuniętych podczas mastektomii. Ilość usuniętej tkanki zależy od wielkości guza oraz jego ulokowania. Rekonstrukcja piersi jest zabiegiem wykonywanym coraz częściej u kobiet po mastektomii, a dostępne techniki są bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne. Coraz częściej chirurgiczna rekonstrukcja piersi jest także wykonywana równocześnie z mastektomią. Zabieg rekonstrukcyjny ma charakter estetyczny, ale oprócz tego stanowi istotny czynnik samoakceptacji u kobiet.
1. Korzyści z rekonstrukcji piersi
Przeprowadzenie rekonstrukcji piersi jest indywidualną decyzją każdej kobiety. Może ona bowiem zdecydować się na noszenie specjalnych wkładek i nie decydować się na zabieg. Jednakże przeprowadzenie operacji odtworzenia piersi pozytywnie wpływa nie tylko na wygląd, ale także na psychikę kobiety i przynosi wiele korzyści.
Czas przeprowadzenia operacji zależy od decyzji pacjenta, kondycji zdrowotnej i leczenia raka piersi. Lekarze zachęcają kobiety, aby rekonstrukcja była przeprowadzana w trakcie mastektomii, ponieważ redukuje to traumę związaną z usunięciem piersi i powtórną operacją. Jednak moment, w którym kobieta zdecyduje się na zabieg powinien być indywidualną decyzją każdej kobiety.
Rekonstrukcja piersi po amputacji w wyniku choroby nowotworowej jest refundowana z powszechnego ubezpieczania zdrowotnego. Po odtworzeniu piersi nadal zaleca się ich samobadanie.
2. Operacja rekonstrukcji piersi
Techniki rekonstrukcyjne piersi:
- pierś może być odtworzona z użyciem implantów;
- rekonstrukcja może być wykonana z pobranej tkanki z ciała w innym miejscu;
- odtworzony może być również sutek ze swoją otoczką, jednak odbywa się to w innym terminie niż sama rekonstrukcja piersi.
Przygotowania do operacji piersi zajmują 2 godziny, a zabieg może trwać od 1 do 6 godzin. Wykonywany jest w zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, lecz może być także przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Po operacji pacjentka spędza 2-3 godziny na sali pooperacyjnej, a następnie przewożona jest do swojego pokoju. Przez kilka dni po operacji rekonstrukcji piersi kobieta otrzymuje środki przeciwbólowe, zachęcana jest też do delikatnych i spokojnych ruchów ramieniem w niedługim czasie po zbiegu. Zazwyczaj na drugi dzień po operacji pacjentki są wypisywane do domu. Przez 2-3 dni mogą być podawane płyny dożylnie, ale stopniowo zaleca się powrót do normalnej diety. Czasem może być założony także cewnik do momentu, kiedy kobieta nie będzie sama chodziła do toalety. Wprowadzone są również dreny. Czas spędzony w szpitalu zależy od rodzaju operacji odtwarzającej pierś. Po wstawieniu implantów to zwykle 1-2 dni, a po przeszczepie własnej tkanki około 5-6 dni.
Większość kobiet wraca do normalnej aktywności po 6 tygodniach. Musi jednak minąć kilka tygodni albo nawet miesięcy, zanim kobieta będzie mogła wykonywać ćwiczenia obciążające. Po rekonstrukcji piersi może pojawić się ból, puchnięcie i zasinienie występujące przez 2-3 tygodnie. Konieczna może być aplikacja leków w miejscu nacięć i zmiana bandaży. W miejscu pobrania tkanek pacjentka może odczuwać drętwienie i ściągnięcie. Czasami w piersiach może się pojawić ból. Blizny powinny zblaknąć z czasem. Kształt piersi z miesiąca na miesiąc powinien się poprawiać. Zwykle po operacji wymagane jest odbycie 6-10 wizyt kontrolnych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.