Metody na bóle menstruacyjne

Menstruacja, dni płodne, owulacja to nierozłączne elementy życia każdej kobiety. Niestety nie zawsze należą do przyjemnych. Wahania nastroju, „wilczy” apetyt to niechybne znaki, że zbliża się okres, a wraz z nim, niestety, bóle menstruacyjne.

Bolesna menstruacja

Bóle menstruacyjne dotyczą podbrzusza i okolicy krzyżowej. Występują dzień lub dwa przed rozpoczęciem krwawienia oraz przez pierwsze dni jego trwania. Nasilenie bólu jest różne. Czasami może objawiać się lekkim dyskomfortem w obrębie podbrzusza. A innym razem trwa kilka dni i jest niezwykle intensywny. Bólom podbrzusza mogą towarzyszyć inne dolegliwości:

Przyczyny bólu menstruacyjnego

Do przyczyn organicznych zaliczamy:

 • stany zapalne przydatków i przymacicz,
 • wady macicy,
 • zwężenie kanału szyjki macicy,
 • endometriozę,
 • podśluzówkowe i śródścienne mięśniaki macicy.

Wśród przyczyn czynnościowych wyróżnia się:

 • nadmierną kurczliwość mięśnia macicy,
 • nieprawidłowe złuszczanie się endometrium,
 • uwarunkowania hormonalne,
 • czynniki psychiczne.

Jeśli bolesna menstruacja występuje bardzo często należy zasięgnąć rady lekarza ginekologa. Bolesne miesiączki mogą zwiastować anomalie anatomiczne układu rozrodczego lub zmiany chorobowe. Lekarz po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i badań będzie mógł postawić diagnozę. Jeśli przed 20. rokiem życia menstruacja przebiegała spokojnie, a bóle zaczęły występować stosunkowo niedawno, możemy mówić o tzw. wtórnym bolesnym miesiączkowaniu. Wówczas ból będzie wywołany konkretnymi przyczynami organicznymi. Jeżeli natomiast badanie nie wykazało żadnych zmian chorobowych, wówczas diagnoza prawdopodobnie będzie brzmiała następująco: pierwotne bolesne miesiączkowanie. Pierwotne, gdyż brak jest jakichkolwiek innych przyczyn powodujących ból. Dotyka najczęściej dziewczęta przed 20. rokiem życia.

Jak przetrwać bolesny okres kobiecy?

 • Wtórne bolesne miesiączkowanie

Najpierw ginekolog musi postawić rozpoznanie. Wówczas będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie. W przypadku wtórnego bolesnego miesiączkowania stosuje się leczenie przyczynowe. Lekarz będzie się starał wyleczyć chorobę podstawową, która powoduje bolesne miesiączki.

 • Pierwotne bolesne miesiączkowanie

Lekarz zastosuje leki zwalczające ból miesiączkowy. Mogą to być inhibitory syntezy prostaglandyn, leki uspokajające, leki hormonalne, betamimetyki, spazmolityki oraz blokery kanału wapniowego. Możemy przyjąć leki, które przyniosą nam tylko doraźną ulgę. Na przykład: Ibuprom, Paracetamol hamują produkcję prostaglandyn. Niewskazane jest przyjmowanie Aspiryny, gdyż zawiera ona kwas acetylosalicylowy, który zwiększa i przedłuża krwawienie. Można stosować również leki działające rozkurczowo (No-spa forte).

Naturalne metody na bóle menstruacyjne

Jeśli nie chcemy szpikować się chemią, można stosować metody naturalne, np. ciepłe okłady na podbrzusze. Ulgę przyniosą również napary ziołowe z rumianku, liści malin lub mięty. W okresie menstruacji lepiej unikać potraw wzdymających, ostro przyprawionych, słonych i ciężkostrawnych.

Redakcja abcZdrowie.pl, 8 miesięcy temu

Bolesne miesiączkowanie

Komentarze (2)
~abilla
~abilla ponad rok temu

Mam tak bolesne i obfite miesiączki, że parę razy z ich powodu wylądowałam w szpitalu. W zasadzie nie zdarza się, żeby nie bolało w czasie okresu i dlatego potrzebuję naprawdę skutecznych środków przeciwbólowych. Sprawdziłam wiele i najbardziej mi pomaga pyralgina, bo to chyba najsilniejszy lek przeciwbólowy dostępny bez recepty.

Odpowiedz
~Olga W
~Olga W ponad rok temu

Ja w czasie okresu nie mogę sobie poradzić z bólem. Niestety, nie mogę się szpikować ciągle lekami, bo moja wątroba to ciężko znosi. Ostatnio czytałam sporo o aromaterapii i postanowiłam spróbować alternatywnych sposobów radzenia sobie z problemami zdrowotnymi. Kupiłam w sklepie dr Beta 3 olejki: lawendowy, geraniowy i pomarańczowy. Podczas okresu najbardziej rozluźnia mnie lawendowy. Znacznie łatwiej mi wtedy odpocząć i nie koncentrować się na bólu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Bolesne miesiączkowanie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Bolesne miesiączkowanie
Bolesne miesiączkowanie

Komórka jajowa

Komórka jajowa

W czasie miesiączki dochodzi do wydalenia śluzówki macicy oraz niezapłodnionej komórki jajowej. Zwykle jajniki produkują 1 komórkę jajową co ok. 28 dni.

Bolesne miesiączkowanie

Bolesne miesiączki u kobiet

10% z powodu silnych dolegliwości bólowych pozostaje w łóżku nawet na kilka dni. Bolesne miesiączkowanie jest najczęstszą przyczyną nieobecności (...) , jest to tak zwane wtórne bolesne miesiączkowanie....

Bolesne miesiączkowanie

Bóle ginekologiczne (WIDEO)

Bóle ginekologiczne (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból w dole brzucha u kobiety jest najczęściej spowodowany wystąpieniem miesiączki lub owulacji. W takiej sytuacji lekarz zleca podawanie leków rozkurczowych i przeciwbólowych w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych. Niestety, czasami ból ginekologiczny...

Bolesne miesiączkowanie

Przyczyny bolesnej owulacji

Ból brzucha u kobiet wiąże się najczęściej z cyklem miesiączkowym. Kobiety skarżą się na bolesne miesiączki, bóle menstruacyjne, bolesne skurcze (...) . Uciążliwa bywa też bolesna owulacja. Dlaczego niektóre...

Bolesne miesiączkowanie

Bóle menstruacyjne (WIDEO)

Bóle menstruacyjne (WIDEO) Odtwórz wideo

Bolesne miesiączkowanie jest bardzo uciążliwe dla wielu kobiet - utrudnia codzienną aktywność fizyczną, pogarsza samopoczucie i jest przyczyną rozdrażnienia. Bóle najczęściej zlokalizowane są w podbrzuszu i towarzyszą...

Bolesne miesiączkowanie

Ból menstruacyjny

lędźwiowe kręgosłupa. Często jest on odczuwany jedynie jako uczucie „ciężkości" w podbrzuszu. Jednak wiele kobiet cierpi na tzw. zespół bolesnego