Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Serca - jak o nie dbać? (WIDEO)

Zobacz film: "Światowy Dzień Serca - jak o nie dbać?"

-Dziś Światowy Dzień Serca. Warto więc mówić o tym, jak ważne jest zdrowe życie i dbanie o serce właśnie. I o tym porozmawiam z ekspertem abcZdrowie, Katarzyną Krupką. Witam cię bardzo serdecznie.

-Witaj.

-Zdrowe serce jest bardzo ważne - to wiemy wszyscy. Mimo to na całym świecie raz w roku wszyscy poruszają ten temat. Dlaczego?

-Właśnie, poruszają tylko raz w roku a to jest zdecydowanie za rzadko. Bo o tym, jak utrzymać to serce nasze w dobrej kondycji powinniśmy mówić częściej. Natomiast Światowy Dzień Serca, który właśnie przypada na dzień dzisiejszy, jest doskonałą okazją, aby o tym sercu porozmawiać. Dlaczego?

Dlatego, że my teoretycznie wiemy jak powinniśmy się odżywiać, co robić, aby to serce było zdrowe i mocne, natomiast w praktyce różnie to niestety bywa. Nasz tryb życia, stres, zła dieta - to wszystko niestety powduje, że cierpi na tym nasz organizm, a przede wszystkim właśnie nasze serce.

-Warto o pewnych rzeczach pamiętać. Co możemy zrobić, aby tryb naszego życia był zdrowszy dla naszego serca?

-No właśnie są takie czynniki, ja mówię, że to są takie elementy układanki, o których powinniśmy wszyscy pamiętać. To są przede wszystkim badania profilaktyczne, to jest sposób radzenia sobie z negatywnymi emocjami. To jest oczywiście odpowiednia dieta no i ruch.

Jeśli chodzi o te badania profilaktyczne to z nimi jest troszeczkę tak, że albo wykonujemy je zbyt rzadko albo nie wykonujemy ich wcale. A tak naprawdę nie tylko serce potrzebuje takiego pełnego przeglądu można powiedzieć, ale cały nasz organizm. Równie ważne są oczywiście emocje, stres, zmęczenie, lęki. Trudno je wyeliminować z naszego codziennego życia, ale warto znaleźć takie sposoby, które pozwolą nam sobie z nimi poradzić.

-I takim sposobem może być chociażby ruch, który może się okazać lekiem na wiele dolegliwości, wiele problemów, ale może być także pomocny dla naszego serca.

-Tak. Ruch to jest znakomite lekarstwo, które możemy mieć tak naprawdę za darmo i w każdej chwili. Nie chodzi wcale o to, żeby codziennie wyciskać siódme poty na siłowni - nie, nie. Wystarczy trzy razy w tygodniu po 30 minut i serce nam na pewno za to podziękuje. A jaki trening kocha serce? Trening aerobowy, czyli bieganie, jazda na rowerze no i oczywiście marsz, na przykład z kijkami. Nordic walking jest przecież bardzo w Polsce popularny.

-Albo zamiast pojechać do pracy autobusem, można po prostu spacerkiem i to już będzie spora dawka ruchu.

-Zdecydowanie.

-Ruch, relaks, unikanie codziennego stresu - a co z jedzeniem? Jaka powinna być nasza dieta?

-Dieta to jest ten element dopełniający. To jest bardzo ważny element. Przede wszystkim dieta dla zdrowego serca to powinna być taka dieta, która pomoże nam obniżyć poziom złego cholesterolu oraz trójglicerydów. Pamiętajmy, że zbyt wysoki cholesterol utrzymujący się przez długi czas w naszym organizmie, może doprowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób, w tym miażdżycy.

-Czego jeść nie można?

-Czego jeść nie można. Może ja bym zaczęła od tego, co powinno się znaleźć w naszej diecie, bo tutaj mamy wspaniałe rzeczy. To są owoce, to są warzywa, to są kasze, to są orzechy, to są rośliny strączkowe, to są chude ryby. Nie rezygnujmy z mięsa. Wiele osób rezygnuje z mięsa, ja bym rodziła jednak wybierać to mięso chude, ono też jest dobre dla naszego zdrowia.

Produkty pełnoziarniste, oczywiście mleko i przetwory mleczne jak najbardziej, ale niskotłuszczowe. Polacy bardzo lubią masło. Ja wiem, że trudno sobie wyobrazić kromkę świeżego pieczywa bez jednak tej odrobiny masła. Natomiast masło bardzo winduje nasz cholesterol. A na przykład takie masło można zastąpić margaryną wzbogaconą o sterole roślinne, które, jak zostało udowodnione oczywiście naukowo, obniżają ten poziom złego cholesterolu.

Czego nie wolno jeść? No to ograniczamy tłuste mięso, ograniczamy tłuste wędliny, ograniczamy słodycze, sól, alkohol, wyroby cukiernicze no i to nieszczęsne masło też trzeba ograniczyć.

-A czym są produkty funkcjonalne?

-Produkty funkcjonalne, ich powinno być bardzo bardzo dużo w naszej diecie, ponieważ one, oprócz tego, że spełniają tę funkcję podstawową, czyli odżywczą, są naszym pokarmem, to również pozytywnie wpływają na nasz organizm. Na przykład obniżają cholesterol, na przykład wspomagają trawienie, działają jak szczoteczka na nasze jelita. Także mogą nawet wzmacniać odporność.

-Jakie produkty są produktami funkcjonalnymi?

-Do produktów funkcjonalnych możemy zaliczyć takie produkty, które zawierają na przykład błonnik, czyli zboża. Takie, w których znajdziemy pro- i prebiotyki, czyli ukochane przez Polaków kiszonki. Ale także przetwory mleczne. Produkty funkcjonalne mogą zawierać również flawonoidy i te znajdziemy z kolei w owocach i warzywach, sterole roślinne, tych możemy szukać w soi, w pszenicy.

Takim produktem funkcjonalnym może też być margaryna wzbogacona właśnie o te sterole roślinne, które, jak udowodniono naukowo, obniżają nam poziom tego złego cholesterolu we krwi.

-W kontekście dbania o nasze serce, o czym jeszcze powinniśmy pamiętać na codzień?

-Powinniśmy pamiętać o tych wszystkich elementach tej układanki, o której mówimy. Sama dieta nie wystarczy, sam ruch nie wystarczy. To wszystko musi być ze sobą połączone i wtedy na pewno będziemy mogli cieszyć się mocnym i zdrowym sercem do późnej starości.

-Bardzo dziękuję za tę poradę. Tych porad na temat tego, jak dbać o nasze serce, udzielała ekspertka abcZdrowie Katarzyna Krupka. Dziękuję bardzo.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza