Trwa ładowanie...

Mieszanie szczepionek przeciwko COVID. Jest pozytywna decyzja rządu

Ministerstwo zdrowia dopuściło możliwość zmiany rodzaju szczepionki, jeśli po pierwszej dawce wystąpiły NOP-y
Ministerstwo zdrowia dopuściło możliwość zmiany rodzaju szczepionki, jeśli po pierwszej dawce wystąpiły NOP-y (Getty Images)

To decyzja, na którą wielu pacjentów czekało od miesięcy. Minister Zdrowia ogłosił, że będzie dopuszczone podanie innego preparatu jako drugiej dawki. Decyzja ma objąć przypadki osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki przeciw COVID-19.

spis treści

1. Mieszanie szczepionek dopuszczone w Polsce

W Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech mieszanie szczepionek było możliwe od kilku miesięcy. Polski rząd długo zwlekał z tą decyzją. Pisaliśmy ostatnio o tym, że resort zdrowia uzależniał swoje stanowisko przede wszystkim od rekomencjacji Europejskiej Agencji Leków (EMA) oraz Rady Medycznej działającej przy premierze.

Naczelna Izba Lekarska już pod koniec czerwca opublikowała stanowisko, w którym dopuszczała zmianę AstraZeneki na Pfizera, kiedy po podaniu pierwszej dawki szczepionki w ciągu 30 dni wystąpił poważny odczyn poszczepienny. 6 lipca podobne stanowisko zajęła Rada Medyczna działająca przy premierze.

Zobacz film: "Pacjentów z Deltą jest więcej niż podaje to MZ"
Rząd dopuścił tzw. schemat mieszany podczas szczepień przeciwko COVID-19
Rząd dopuścił tzw. schemat mieszany podczas szczepień przeciwko COVID-19 (Getty Images)

Mimo takich rekomendacji do tej pory takie rozwiązanie nie było dopuszczone w myśl przepisów, a lekarze, którzy podejmowali decyzję o zamianie preparatu, działali w ramach tzw. off-label.

W końcu jest oficalna decyzja w tej sprawie. Minister zdrowia oficjalnie potwierdził, że będzie dopuszczone szczepienie hybrydowe, czyli podanie drugiej dawki preparatu innej firmy.

2. Zmiana preparatu w przypadku wystąpienia NOP-ów

Minister zdrowia wyjaśnił, że zmiana preparatu jest możliwa w określonych przypadkach.

- Chcieliśmy zająć się grupą osób, które odnotowały niepożądany odczyn poszczepienny po pierwszej dawce szczepionki. Chcemy dopuścić schemat szczepienia dopuszczający możliwość mieszania preparatów. Jest to warunkowane zgłoszeniem NOP-u. Jeśli ktoś zastosował jeden z preparatów, po którym wystąpił NOP, to może zastosować, chociażby preparat mRNA, który - według obiegowej wiedzy - oznacza mniejsze ryzyko tego odczynu - tłumaczył Adam Niedzielski.

3. Badania potwierdziły korzystne efekty związane z mieszaniem szczepionek

Eksperci przyznają, że to decyzja, na którą czekano od dawna. Kolejne badania prowadzone w różnych państwach potwierdzały, że dopuszczenie schematów mieszanych jest bezpieczne. Ostatnie publikacje wykazały nawet, że w przypadku podania pierwszej dawki szczepionki AstraZeneka, a drugiej mRNA pacjenci mieli wielokrotnie wyższe poziomy przeciwciał niż osoby szczepione tym samym prepatatem.

- Wszystkie publikacje mówią, że to jest bezpieczne, w związku z tym, jako Rada Medyczna rekomendowaliśmy właśnie takie rozwiązanie. Wiele wskazuje, że jest to nawet z korzyścią dla odpowiedzi poszczepiennej - mówi prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Podobnego zdania jest prof. Miłosz Parczewski, który również należy do grona ekspertów Rady Medycznej.

- Nie odnotowano istotnie więcej działań niepożądanych przy wprowadzeniu mieszanego schematu, a skuteczność takiego rozwiązania jest wysoka - tłumaczy prof. Miłosz Parczewski, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych oraz kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych PUM w Szczecinie. - To bardzo dobra decyzja. Pozwala nam z jednej strony na kontynuowanie szczepień wtedy, kiedy wystąpiły działania niepożądane po pierwszej dawce. Z drugiej strony pozwala nam to też na lepszą odpowiedź w momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty i okaże się, że dana szczepionka w kontekście tego wariantu jest mniej skuteczna - dodaje ekspert.

Nieoficjalnie mówi się, że to ręka wyciągnięta w stronę wszystkich osób, które ze względu na przypadki powikłań po szczepieniu AstraZeneką, nie zgłaszały się na drugą dawkę. Rząd wierzy, że możliwość zamiany szczepionki zachęci wielu pacjentów do dokończenia schematu szczepień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze