Trwa ładowanie...

Mogą być niebezpieczne dla osób starszych. Na te leki lepiej uważać

Avatar placeholder
22.02.2024 14:24
6 grup leków OTC, które mogą być niebezpieczne dla osób starszych
6 grup leków OTC, które mogą być niebezpieczne dla osób starszych (Getty Images)

Niedawno przeprowadzony przegląd ponad dwudziestu badań wykazał, że osoby powyżej 60. roku życia są bardziej skłonne do korzystania z leków dostępnych bez recepty (OTC), często nieświadome ryzyka zdrowotnego i potencjalnych skutków ubocznych związanych z ich stosowaniem. O jakich niebezpieczeństwach mowa?

spis treści

1. Leki OTC na wyciągnięcie ręki

Osoby starsze często wybierają leki OTC z różnych przyczyn: ze względu na wcześniejsze doświadczenia i zaufanie do znanych produktów, unikanie konieczności wizyty u lekarza, niższe koszty w porównaniu z lekami na receptę, a także dotychczasowe zalecenia lekarzy, przyjaciół i rodziny.

Najczęściej wspomniane leki stosowane są w celu łagodzenia takich dolegliwości jak ból głowy, ból brzucha, kaszel, ból stawów i gorączka.

2. Ryzyko dla starszych pacjentów

Zobacz film: "Znany środek przeciwbólowy zwiększa ryzyko zawału i udaru"

Badania pokazują, że seniorzy są bardziej podatni na niepożądane skutki uboczne leków niż młodsze osoby, co może stanowić problem, zwłaszcza gdy wymagają opieki medycznej związanej z tymi reakcjami. Mimo że większość seniorów przyznaje, że regularnie stosuje leki OTC, tylko połowa z nich informuje o tym swoich lekarzy.

3. Na jakie leki dostępne bez recepty należy uważać?

3.1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne

Do tej grupy należą ibuprofen, naproksen i aspiryna, które mogą powodować wrzody i krwawienia z żołądka, zwłaszcza przy równoczesnym stosowaniu leków przeciwzakrzepowych. Przy długotrwałym stosowaniu niosą ryzyko problemów sercowo-naczyniowych i nerkowych. Zamiast nich, zalecany może być acetaminofen, ale stosując go, należy przestrzegać dawek podanych na etykiecie i wyeliminować spożycie alkoholu.

3.2. Leki przeciwalergiczne/nasenne

Benadryl (difenhydramina) jest skuteczny w leczeniu sporadycznych reakcji alergicznych, ale nie powinien być stosowany jako środek nasenny. Jego długotrwałe stosowanie może prowadzić do problemów poznawczych, dezorientacji i utraty pamięci.

3.3. Pseudoefedryna i fenylefryna

Obkurczające błonę śluzową składniki popularnych leków bez recepty mogą zwiększać ciśnienie krwi. Osoby z wysokim ciśnieniem krwi powinny wybierać bezpieczniejsze alternatywy.

3.4. Leki na zgagę

Krótkotrwałe stosowanie leków zawierających omeprazol, esomeprazol i lansoprazol jest jak najbardziej zalecane, ale ich długotrwałe używanie może zakłócić wchłanianie wapnia i prowadzić do problemów z kośćmi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze