Trwa ładowanie...

Aż trzykrotnie zwiększają ryzyko udaru. Polacy sami się na to narażają

Avatar placeholder
15.05.2024 15:57
Zażywamy je bez opamiętania. Te leki mogą prowadzić do udaru, zawału i uszkodzenia wątroby
Zażywamy je bez opamiętania. Te leki mogą prowadzić do udaru, zawału i uszkodzenia wątroby (Getty Images)

Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe (NLPZ) dostępne są bez recepty w każdej aptece, a także w sklepach spożywczych, drogeriach, na stacjach benzynowych i w kioskach. Mowa tu np. o produktach zawierających ibuprofen, po który Polacy mają tendencję sięgać zbyt często.

spis treści

1. Rosnące spożycie leków przeciwbólowych bez recepty

Polacy kupują bardzo duże ilości NLPZ, na co wskazują ostatnie dostępne dane z 2021 roku, kiedy w samych aptekach kupiliśmy ponad 57 mln opakowań o łącznej wartości 1,3 mld zł - i są to wartości ponad trzykrotnie większe niż jeszcze 20 lat temu.

Warto tu wziąć pod uwagę, że sprzedaż w samych aptekach nadal stanowi jedynie ułamek całego popytu, ponieważ nie zawiera danych ze sklepów spożywczych, hipermarketów, stacji benzynowych czy drogerii.

2. Skutki uboczne NLPZ

Zobacz film: "Co się dzieję z twoim organizmem, gdy zbyt często bierzesz Ibuprofen?"

NLPZ to leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym, które opierają swoje działanie na substancjach, takich jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, diklofenak, naproksen czy ketoprofen. Wiele z nich jest dostępnych bez recepty i trudno znaleźć osobę, która by ich nie stosowała.

Okazuje się jednak, że granice pomiędzy sporadycznym zażywaniem tych leków przy wskazanych dolegliwościach a nadużywaniem zaczynają się zacierać. Eksperci ostrzegają, że w wielu przypadkach zażywamy NLPZ nawet wtedy, gdy nie zachodzi jeszcze taka potrzeba. Dlatego właśnie alarmują, że regularne spożywanie dużych ilości tych substancji może powodować poważne problemy zdrowotne.

Należą do nich m.in. zwiększenie ryzyka wystąpienia astmy oskrzelowej, ale również bóle głowy czy brzucha, a nawet owrzodzenie żołądka czy trwałe uszkodzenie wątroby. Nadużywanie leków z tej grupy może także zwiększać ryzyko udaru mózgu (aż trzykrotnie!) oraz zawału serca.

3. Jak bezpiecznie zażywać NLPZ?

Pierwszą zasadą jest niezażywanie leków z tej samej grupy jednocześnie (np. ibuprofenu i diklofenaku). Tego typu praktyki nie zwiększają skuteczności w działaniu, a jedynie zwiększają ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Warto także przestrzegać zaleceń co do maksymalnej dobowej dawki oraz nie zażywać leków na czczo czy razem z suplementami diety (należy zachować przynajmniej 2-godzinny odstęp).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze