Inspektorzy NIK: nie ma w Polsce standardów w leczeniu bólu

Polscy pacjenci cierpią. Musi boleć – to najczęściej słyszą chorzy od lekarzy. Kontrolerzy NIK ustalili, że w polskich placówkach medycznych nie ma odpowiednich standardów leczenia bólu.

Polski pacjent musi prosić o leki przeciwbólowe. I słyszy od lekarzy zawsze to samo, że musi boleć albo nie ma już osoby uprawnionej do wydania leku. Słyszą jeszcze, że leki są w sejfie, a klucz ma osoba, która poszła do domu. To jest średniowiecze – mówi Szymon Chrostowski, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

  • Spytaliśmy onkologów czy leczą ból. Wszyscy potwierdzili, że leczą, tylko że ketonalem. Niewielu z nich stosuje morfinę - zaznacza Chrostowski

Brak standardów leczenia bólu

Od września 2016 delegatura NIK w Poznaniu prowadzi kontrolę dostępności terapii przeciwbólowej. Pierwsze wyniki pokazują wielką skalę zaniedbań. Kontrolę rozpoznawczą przeprowadzono w czterech szpitalach.

Tylko jeden z nich wdrożył i opracował procedury leczenia bólu i to nie tylko wśród pacjentów operowanych. W żadnym szpitalu natomiast nie prowadzono monitoringu leczenia bólu innego niż operacyjny. Tylko w jednym powstał zespół ds. leczenia bólu.

NIK zwraca uwagę, że w Polsce jest 200 poradni leczenia bólu, ale tylko około 20 z nich to poradnie, w których stosowane są różne metody leczenia bólu, od farmakoterapii i technik inwazyjnych, do rehabilitacji oraz psychoterapii.

Inspektorzy podkreślają, że każdy chory ma prawo domagać się od lekarza, by pomógł mu w cierpieniu i uśmierzył ból. Ostry ból powinien być leczony we wszystkich placówkach. Dotyczy to nie tylko sal operacyjnych, ale i poradni POZ, szpitalnych oddziałów ratunkowych, intensywnej terapii czy sal porodowych.

Wnioski z raportu są jednoznaczne: obecnie w polskim prawie nie ma standardów postępowania wobec pacjentów cierpiących z powodu bólu, a regulacje dotyczące praw pacjenta do świadczeń łagodzących ból są śladowe.

Obszar zaniedbany

Objawy raka tarczycy

Każdego roku choroba ta diagnozowana jest u 3 tys. osób w Polsce. Jej szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia pozwala w większości przypadków z powodzeniem...

Ból to choroba sama w sobie. Ten przewlekły może powodować lęk. Prowadzi do depresji i zawału. Nieprawidłowo leczony zaburza właściwy proces terapii. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że lekarz, który nie leczy bólu, zadaje tortury.

Kamil Dolecki, pacjent i prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Mięsaki Sarcoma uważa, że leczenie bólu w Polsce to obszar szczególnie zaniedbany. - _Na szczęście mówi się o tym głośno. Życzę sobie, by każdy pacjent który cierpi otrzymał w tym kraju należytą pomoc - _tłumaczy. __

Dolecki porusza jeszcze jednen ważny aspekt. Polscy lekarze mają dostęp do leków opioidowych i mogą pomóc pacjentów. Niestety rzadko je przepisują.

  • _Mają prawo je zlecać. Uważają jednak, że te leki mogą uzależnić. To nie jest wytłumaczenie - _zaznacza.

Szykują się zmiany?

Ból leczą hospicja, poradnie, niektóre oddziały i szpitale z certyfikatem "Szpital bez bólu". Oznacza to, że lekarze w nim pracujący pomagają pacjentom w cierpieniu, rozmawiają o bólu z chorym i monitorują jego natężenie. Na liście jest 195 szpitali na ok. 1,5 tys.

"Pacjent ma prawo do leczenia bólu" - taki zapis ma znaleźć się w projekcie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta. Wkrótce zmianami zajmie się rząd. O takie regulacje walczy m.in Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych. -Walczymy o to, by wszyscy pacjenci byli godnie leczeni - tłumaczy Chrostowski.

Komentarze (9)
~nik
~nik 12 miesięcy temu

znam osobe, której polscy lekarze zrobili 7 niepotrzebnych operacji, z akażdym razem coś zepsuli. Osoba ta straciła kilka organów wewn. Chcieli jej amputować nogę. Jak to zobaczyli za granicą złapali się za głowę, zrobili jedną operacje naprawczą. Niestety organów usuniętych niepotrzebnie nie przywrócili. Cudów nie ma. Prokuraturze mogę podac kilka nazwisk - 3/4 to profesorowie Uniwersytetów Medycznych w Polsce i ordynatorzy. To jest poziom. Niestety tylko poziom.

Odpowiedz
~asdsada
~asdsada 12 miesięcy temu

@~PACJENT: paracetamol jest dobry na bole o niskim i srednim natezeniu, a skoro byles w stanie odmowic to w czym problem? Jakbys umieral z bolu to bys zjadl wszystko co dziala. Ludzie ktorzy powaznie cierpia, nie odmawiaja lekow. Ludzie ktorzy powaznie cierpia domagaja sie czegos przeciwbolowego az im to ktos da - bo serio ich cos boli. Poczytaj sobie o skali bolu

Odpowiedz
~Annaoj
~Annaoj 12 miesięcy temu

Lekarz , który odmawia właściwych leków przeciwbólowych , powinien iść do wiezienia !!!!! Albo doświadczyć tego na własnej skórze. Nie rozumiem tych pseudolekarzy )-: Dlaczego są tak zimni i obojętni na ludzkie cierpienie . Zapewne inaczej zachowaliby się , gdyby chodziło o kogoś im bliskiego. Żenada !!

Odpowiedz
~Lisza
~Lisza 12 miesięcy temu

Zapraszam do Włocławka: lekarz reklamujący swoją praktykę prywatną jako specjalista leczenia bólu, przepisuje takie leki, że onkologia w Bydgoszczy nie bardzo wie co ten człowiek chciał osiągnąć... i co? I nic, praktykę nadal prowadzi, ludzie płacą i cierpią. Ból onkologiczny jest potworny i mamienie tak chorych ludzi jest.... brak mi słów.

Odpowiedz
~likwidator
~likwidator 12 miesięcy temu

Nie ma jak zastosowanie medycyny naturalnej w powyzszym temacie polecam sekretmumio nie tylko na dolegliwosci powodujace bol ale przy okazji wiele wiele innych. Satysfakcja gwarantowana i porada lekarzy takze.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Hiv

~Koko19 • ostatni post 30 minut temu

4

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO)

Zanieczyszczenia powietrza - sonda (WIDEO) Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie wpływa na stan organizmu i zadowolenie...

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...