Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Na jakim etapie są badania nad amantadyną? Prezes ABM: "włączani są kolejni pacjenci" (WIDEO)

Zobacz film: "Na jakim etapie są badania nad amantadyną? Prezes ABM: "włączani są kolejni pacjenci""

Badania nad amantadyną miały ruszyć w lutym, ale wystartowały dopiero na początku kwietnia. Koordynowane są przez dwa ośrodki w kraju. - Przyglądamy się skuteczności amantadyny, chcemy czarno na białym powiedzieć, czy ona faktycznie może przynieść oczekiwane efekty w leczeniu koronawirusa - mówi dr Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych, gość programu "Newsroom" WP.

Agencja Badań Medycznych sfinansowała dwa projekty badawcze dotyczące amantadyny. Jeden z nich koordynowany jest przez prof. Konrada Rejdaka, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, drugi - przez prof. Adama Barczyka, kierownika Oddziału Pneumonologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

- Powstały w tym zakresie duże nadzieje społeczne, a my chcemy czarno na białym powiedzieć, czy amantadyna działa. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał zgodę na prowadzenie badań klinicznych i w tej chwili kilkudziesięciu pacjentów już jest w nie włączonych - mówi dr Sierpiński.

Dlaczego na badania nad amantadyną zdecydowano się dopiero teraz, gdy eksperci zaczynają powoli mówić o końcu epidemii?

- Amantadyna być może powtórzy historię hydroksychlorochiny. Pamiętacie państwo, że na początku pandemii wiązaliśmy nadzieje z takim starym lekiem stosowanym na malarię, który okazał się całkowicie ślepą uliczką. Wszystkie badania w tym zakresie zostały zawieszone, w związku z tym, co do amantadyny też nie ma jednoznacznych przesłanek, że to może być sukces - zaznacza Sierpiński.

I dodaje, że nie ma jednoznacznych przesłanek ani publikacji w literaturze światowej, które pokazywałyby skuteczność substancji w leczeniu koronawirusa.

- Dlatego też te badania, które zostały zaprojektowane, musiały być bardzo ostrożne, tak, żebyśmy nie wylali przysłowiowego dziecka z kąpielą, by nie było wątpliwości co do skuteczności lub braku skuteczności tego leku - podsumowuje prezes ABM.

WIĘCEJ W WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza