Nadmiarowe zgony. Chorzy na cukrzycę na drugim miejscu pod względem częstotliwości zgonów
Ostatnie dane Eurostatu wskazują, że Polska jest liderem w Unii Europejskiej jeśli chodzi o nadmiarowe zgony. Teraz okazuje się, że na drugim miejscu pod względem częstotliwości zgonów zajmują osoby chore na cukrzycę. Zdaniem ekspertów ta sytuacja jest szokująca, ponieważ dobrze wyrównana cukrzyca nie jest chorobą zagrażającą życiu.
1. Polska liderem w nadmiarowych zgonach
Najnowsze dane statystyczne wskazują, że w Unii Europejskiej powoli spada wzrost nadmiarowej śmiertelności. Jednak w niektórych krajach ten niekorzystny trend wciąż się utrzymuje. Według Eurostatu w grudniu 2021 r. śmiertelność w Polsce utrzymywała się na poziomie +69 proc. To najwyższy wskaźnik w całej UE.
Eksperci szacują, że podczas trwania dwóch lat pandemii w Polsce odnotowano ponad 200 tys. nadmiarowych zgonów. Nie są to tylko osoby, które zmarły z powodu COVID-19, ale i również pacjenci, którzy przegrali walkę o życie z powodu braku dostępu do należytej opieki zdrowotnej.
Lekarze wskazują, że kolejną przyczyną bardzo wysokiej liczby nadmiarowych zgonów jest także to, że polskie społeczeństwo jest znacznie bardziej obciążone chorobami przewlekłymi, niż mieszkańcy Europy Zachodniej. Chodzi o m.in. o takie choroby jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2, niewydolność serca.
2. Statystyczny Polak żyje o rok krócej
Jeszcze przed pandemią statystyczny Polak żył krócej niż mieszkaniec Europy Zachodniej, ale SARS-CoV-2 sprawił się, że średnia długość życia w kraju skróciła się o ponad rok.
Najbardziej alarmująca sytuacja jest w grupie osób ciepiących z powodu chorób kardiologicznych oraz na cukrzycy. Jak pokazują statystyki, właśnie te dwie grupy pacjentów znalazły się na czarnej liście "nadmiarowych" zgonów w 2020 roku w Polsce.
Najbardziej szokujące w tej sytuacji jest to, że dobrze wyrównana cukrzyca nie stanowi zagrożenia dla życia, nawet podczas zakażenia koronawirusem. Tymczasem liczba zgonów wśród chorych na cukrzycę wzrosła o 15,9 proc.
"Dane wskazują, że 1/3 zmarłych z powodu COVID-19 to osoby z cukrzycą. Dużo było też nadliczbowych zgonów z powodu cukrzycy. Pandemia bardzo źle wpłynęła na pacjentów, szczególnie mających powikłania i niewyrównany poziom glukozy" – mówi w rozmowie z "Wprost" Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.
3. "Źle wyrównana cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19"
Jak zwracają uwagę eksperci, źle leczona cukrzyca może doprowadzić do wystąpienia powikłań kardiologicznych oraz nefrologicznych.
"Zawsze trzeba dbać o dobre wyrównanie cukrzycy, jest to jednak szczególnie ważne w sytuacji takiego zagrożenia, w jakim dziś się znajdujemy, związanego z epidemią COVID-19" – mówi prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
"Źle wyrównana cukrzyca zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, hospitalizacji, pobytu na oddziale intensywnej terapii, zgonu. Obniża mechanizmy obronne organizmu" – cytuje "Wprost" prof. Grzegorza Dzidę, kierownika Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Lekarze zwracają uwagę, aby wyrównać cukrzycę i uniknąć niszczenia naczyń krwionośnych przez podwyższony poziom glukozy, konieczne jest właściwe monitorowanie, polegające na częstym mierzeniu poziomu cukru, oraz doborze optymalnego leczenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.