Trwa ładowanie...

Najczęstsze objawy nowego subwariantu Omikronu BA.2. Na co zwrócić uwagę?

Subwariant BA.2 jest o 25-30 proc. bardziej zakaźny niż pierwotny Omikron
Subwariant BA.2 jest o 25-30 proc. bardziej zakaźny niż pierwotny Omikron (Getty Images)

Subwariant Omikronu BA.2 w wielu krajach zaczyna być dominującym. BA.2 jest jeszcze bardziej zakaźny niż jego poprzednik, który wywołał piątą falę koronawirusa. Z relacji lekarzy wynika, że są pewne objawy, które pacjenci zakażeni tą mutacją zgłaszają zdecydowanie częściej.

spis treści

1. Omikron BA.2. Czym charakteryzuje się nowy wariant?

Omikron mutuje. Znane są co najmniej dwa jego podwarianty - BA.1 i BA.2. Na razie zdecydowanie większą uwagę skupia ten drugi - BA.2, który w krajach Europy Zachodniej i w Azji odpowiada za coraz więcej zachorowań. Wzrost zakażeń wariantem BA.2 odnotowały w ostatnim czasie m.in. Wielka Brytania, Norwegia, Szwecja, Dania i Niemcy.

- Nowe prace naukowe wskazują, że subwariant Omikronu BA.2 jest bardziej zakaźny i wiąże się z większym ładunkiem wirusowym - liczbą kopii wirusa, które transmituje osoba zakażona. Z drugiej strony wydaje się, że szczepionki, zwłaszcza przyjęte trzy razy, jak i przechorowanie Omikrona BA.1, zabezpiecza przed ciężką infekcją i powikłaniami - wyjaśnia prof. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog, internista, współautor pierwszego polskiego podręcznika na temat COVID-19. - Tylko znowu dotyczy to osób zaszczepionych w pełni (30 proc. Polaków), jak i tych, którzy przechorowali koronawirusa w ostatnim czasie (zakazili się wariantem BA.1, który dominował w Polsce) - dodaje ekspert.

Zobacz film: "Dr Grzesiowski o zmianach w kwarantannie i izolacji wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia"

Podwariant BA.2 nazywany jest "ukrytym Omikronem", bo ma pewne mutacje genetyczne, które powoduje, że jest trudniejszy do wykrycia przez testy PCR.

Subwriant BA.2 również atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe
Subwriant BA.2 również atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe (Getty Images)

2. Dwa charakterystyczne objawy BA.2

Objawy zakażenia subwariantem BA.2 są analogiczne do tych, które towarzyszyły infekcjom wywołanym przez pierwotny Omikron. Jak potwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia, BA.2 również atakuje przede wszystkim górne drogi oddechowe.

Charakterystyczne objawy zakażenia BA.2:

Z relacji lekarzy z Wielkiej Brytanii wynika, że pacjenci zakażeni nowym subwariantem znacznie częściej zgłaszają dwa charakterystyczne objawy: zawroty głowy oraz silne zmęczenie. W przebiegu zakażenia towarzyszącemu BA.2 w zasadzie przestały być zgłaszane takie dolegliwości, jak utrata węchu i smaku oraz rzadko pojawiają się problemy z oddychaniem.

Lekarze przypominają jednak, że na podstawie samych objawów nie da się odróżnić, z którym z wariantów mamy do czynienia. Przypominają też, że to wciąż ta sama linia rozwojowa wirusa, więc zarówno czas trwania infekcji, jak i natężenie objawów są bardzo zbliżone, a u osób zaszczepionych przypominają przeziębienie.

- COVID-19 w przebiegu infekcji Omikronem może przebiegać lżej, a objawy koncentrują się głównie w górnych, a nie dolnych drogach oddechowych – tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

- Wiele osób zakażonych zgłasza też objawy poprzedzające. Najczęściej są to bóle mięśni i stawowo-kostne, które pojawiają się na dzień lub dwa przed wystąpieniem innych objawów. U niektórych pacjentów występują też objawy od strony układu trawiennego – dodaje prof. Fal.

3. BA.2 jest bardziej zakaźny

Naukowcy z University of NSW’s School of Public Health porównali zakaźność poszczególnych wariantów, przedstawiając to na grafice.

Różnice w zakaźności poszczególnych wariantów
Różnice w zakaźności poszczególnych wariantów (University of NSW’s School of Public Health)

Z ich analizy wynika, że subwariant BA.2 jest o 5 do 7 razy bardziej zakaźny niż pierwotny SARS-CoV-2 z Wuhan i o 25-30 proc. bardziej zakaźny od subwariantu BA.1.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze