Najlepsza pora na zażycie witaminy D. Stężenie we krwi wzrośnie o 50 proc.
Lekarze zalecają regularną suplementację witaminy D, wiele osób się jednak zastanawia, czy lepiej jest ją przyjmować rano czy też wieczorem. Podpowiadamy, jaka jest najlepsza pora, by sięgać po kapsułkę z witaminą słońca.
1. Witamina słońca
Witamina D ma ogromny wpływ na zdrowie naszego organizmu, a jej niedobór został powiązany z wieloma chorobami. Szacuje się, że nawet 90 proc. polskiego społeczeństwa może mieć zbyt niski poziom witaminy słońca.
Dieta pokrywa maksymalnie 20 proc. naszego dziennego zapotrzebowania, a na słońce zwykle mamy okazję wyjść jedynie od maja do września. Z tego powodu eksperci zalecają regularną suplementację.
Odpowiedni poziom witaminy D jest ważny dla zdrowia układu kostnego, jelit oraz systemu immunologicznego. Jej niedobór może skutkować problemami z układem trawiennym, zaburzeniami metabolicznymi, chorobami serca oraz depresją.
Skutki niedoboru znacząco różnią się w zależności od jego stopnia. Równie groźny może być nadmiar witaminy D, dlatego przyjmuje się, że przeciętny Polak powinien przyjmować do 2000 IU dziennie.
Suplementację zawsze warto skonsultować z lekarzem po wcześniejszym przeprowadzeniu badań. Na wizycie u specjalisty często jednak zapominamy zapytać, o której powinniśmy przyjąć witaminę D.
2. Najlepsza pora na suplementację
W przypadku witaminy D nie ma jednoznacznie określonej pory dnia, o której powinniśmy ją zażywać. Eksperci radzą jednak, by robić to rano, najlepiej podczas śniadania i mają ku temu ważny powód.
Przyjmowanie kapsułki podczas obfitego posiłku lub pełnego zdrowych tłuszczy sprawi, że witamina będzie lepiej się wchłaniała w naszym organizmie. Poza tym o poranku łatwiej jest pamiętać o suplementacji.
Należy pamiętać, że witamina słońca rozpuszcza się w tłuszczach - nadmiar trafia do komórek tłuszczowych, gdzie jest magazynowany. Zapas jest wykorzystywany przez organizm w ciągu dnia, gdy zachodzi taka potrzeba.
Badania pokazały, że przyjmowanie witaminy D podczas posiłku obfitego w zdrowe tłuszcze zwiększa jej poziom we krwi nawet o 32 proc. W ciągu 2-3 miesięcy stężenie może wzrosnąć nawet o 50 proc.
A jak wpływa na organizm przyjęcie witaminy D wieczorem?
- Ograniczone dowody sugerują, że witamin D może wpływać na produkcję melatoniny – mówi Sonya Angelone, rzeczniczka Academy of Nutrition and Dietetics (Akademii Dietetyki Żywieniowej).
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.