Trwa ładowanie...

Najmłodszy profesor w historii Polski. 29-latek odkrył przyczynę udaru

Avatar placeholder
02.09.2024 15:42
Najmłodszy profesor w Polsce wskazuje przyczynę udaru
Najmłodszy profesor w Polsce wskazuje przyczynę udaru (archiwum prywatne, Getty Images)

Mateusz Hołda jest ewenementem na skalę światową. Doktorat zrobił jeszcze w trakcie studiów, a w wieku 29 lat został profesorem. Kardiomorfolog dzięki pracy badawczej odkrył jedną z przyczyn udaru mózgu.

spis treści

1. Najmłodszy profesor w Polsce wskazuje przyczynę udaru

Prof. Mateusz Hołda dziś ma 31 lat, a dwa lata temu został profesorem. Kardiomorfolog z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednocześnie założycielem jednego z zespołów badawczych - mowa o zespole HEART (Heart Embryology and Anatomy Research Team).

"Wynik dziewięciu lat intensywnej pracy naukowej zaowocował przyznaniem mi tytułu profesora medycyny. I tak oto w wieku 29 lat stałem się najmłodszym w historii Polski profesorem. Na drodze do tego sukcesu było więcej porażek niż zwycięstw – było ciężko (czasami bardzo ciężko), ale na pewno było warto" - tak pisał w jednym z postów w mediach społecznościowych po uzyskaniu tytułu naukowego.

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Kardiomorfologia to dziedzina, w której - jak przekazał w jednym z wywiadów prof. Hołda - bada się budowę ludzkiego serca. Dzięki temu właśnie udało mu się dokonać wielkiego odkrycia związanego z przegrodą międzyprzedsionkową w sercu.

Prof. Mateusz Hołda w wieku 29 lat uzyskał tytuł profesora
Prof. Mateusz Hołda w wieku 29 lat uzyskał tytuł profesora (Facebook)

- Opisaliśmy morfologię, funkcje i znaczenie kliniczne zachyłka w tej przegrodzie i jednoznacznie wskazaliśmy, że występowanie tej kieszonki w sercu może powodować udar niedokrwienny mózgu - powiedział w rozmowie z TVN24 prof. Hołda.

Dziś w świecie nauki nie musi już niczego udowadniać, ale jak sam przyznaje: "Myślę, że to jednak nie jest koniec mojej ścieżki naukowej, a to dopiero początek". Naukowcy współpracujący z młodym profesorem doceniają jego pracowitość i empatię.

2. Zabójca Polaków. Prawie 75 tys. przypadków rocznie

Dane Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że udar mózgu stanowi drugą po chorobach serca przyczynę zgonu w Polsce. W 2023 r. udaru doznały 74,7 tys. Polaków. Jak wskazuje ostatni raport NFZ, na świecie w latach 2000-2019 liczba zgonów z tej przyczyny wzrosła aż o 44,5 proc. w przypadku mężczyzn i 26,4 proc. w przypadku kobiet.

Międzynarodowe badanie INTERSTROKE wskazuje, że w aż 90 proc. za ten śmiertelnie niebezpieczny stan odpowiadają czynniki modyfikowalne:

  • nadciśnienie tętnicze,

  • palenie papierosów,

  • otyłość,
  • niewłaściwa dieta,
  • niewystarczająca aktywność fizyczna,
  • hiperlipidemia,
  • cukrzyca,
  • spożywanie alkoholu,
  • choroby serca,
  • niewłaściwy stosunek apolipoprotein B do A1.

Zaledwie dziesięć proc. czynników ryzyka to takie, na które nie mamy wpływu, jak wiek, płeć czy geny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze