Trwa ładowanie...

Najnowsze badania dotyczące kawy. Mała czarna chroni wątrobę

 Karolina Rozmus
18.03.2022 01:02
Najnowsze badania dotyczące kawy. Mała czarna chroni wątrobę
Najnowsze badania dotyczące kawy. Mała czarna chroni wątrobę (Getty Images)

Na łamach "Clinical Gastroenterology and Hepatology" ukazały się wyniki badań hepatologów m.in. z Harvardu. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak kawa wpływa na wątrobę. Wnioski? Picie kawy może chronić wątrobę i to niezależnie od tego, co dodatkowo pijemy i spożywamy.

spis treści

1. Jak kawa wpływa na wątrobę?

Hepatolodzy już dawno zaobserwowali, że kawa wpływa pozytywnie na wątrobę. Najlepszym potwierdzeniem tego, co świat medycyny już wiedział, są najnowsze badania prof. Elliota Tappera, specjalisty chorób wewnętrznych z Michigan Medicine oraz hepatologów z Harvard Medical School.

Bazując na danych z National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), zbadano grupę 4510 osób w wieku 20 lat i więcej, które nie były obciążone wirusowymi chorobami wątroby.

Zobacz film: "Detoks wątroby w prosty sposób. Oto 6 sprawdzonych metod"

By sprawdzić, w jakim stanie jest wątroba uczestników badania, wykonano im elastografię. Jak przyznali badacze, elastografia ma "dosłownie ocenić elastyczność wątroby, ujawniając jej sztywność. Ponieważ im sztywniejsza wątroba, tym jest mniej zdrowa".

Wątroba w przebiegu wielu chorób może doznać uszkodzenia
Wątroba w przebiegu wielu chorób może doznać uszkodzenia (Getty Images)

Badanie wykorzystuje technologię podobną do ultradźwięków, która pozwalając obserwować falę ruchu przechodzącą przez organ, umożliwia ocenę twardości wątroby, wyrażoną w jednostkach kPa. A to może oznaczać toczący się proces chorobowy – zwłóknienie wątroby, a nawet marskość.

Co pokazały badania prof. Tappera?

2. Kawa a wątroba – ile filiżanek należy pić?

Badacze odkryli, że ci, którzy wypijali więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, mieli niższy poziom sztywności wątroby, czyli po prostu – zdrowszą wątrobę. I to niezależnie od pozostałych wypijanych płynów, np. od upodobania do słodkich, gazowanych napojów czy innych słabości związanych z dietą.

Co więcej, nie ma to związku z zawartą w kawie kofeiną.

"Ochronny charakter spożywania kawy nie jest przypisywany kofeinie i utrzymuje się u uczestników niezależnie od jakości ich diety" – formułują wniosek badacze.

- Jeśli coś tak prostego, jak spożywanie kawy, może zmniejszyć ryzyko raka wątroby lub objawy marskości, istnieje pilna potrzeba dalszego badania tego tematu – podkreśla prof. Tapper.

Naukowcy zaznaczają, że ten protekcyjny wpływ kawy na wątrobę nie dotyczy stłuszczeniowej choroby wątroby, która obecnie uchodzi za jeden z najpoważniejszych problemów, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

3. Jak kawa wpływa na zdrowie?

Kolejne badania ukazujące się na przestrzeni lat dobitnie pokazywały, że kawa służy naszemu zdrowiu. Są tylko dwa warunki: nie przekraczajmy wypijania 3-5 filiżanek kawy dziennie i pamiętajmy, by sięgać po kawę czarną, bez dodatków w postaci mleka czy cukru.

Oto główne korzyści zdrowotne wynikające z picia małej czarnej, na jakie wskazują nauka:

  • zmniejsza ryzyko zgonu u pacjentów chorych na raka jelita grubego – nawet o ponad 50 proc.,
  • kofeina zawarta w kawie może zwiększać zdolności poznawcze u osób w podeszłym wieku,
  • kofeina może także zmniejszać ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona,
  • regularne picie 3-5 filiżanek kawy może zmniejszać ryzyko wystąpienia Alzheimera nawet o 65 proc.,
  • kawa może zmniejszać ryzyko wystąpienia udaru – nawet o 25 proc.,
  • według badań picie kawy może zmniejszać ryzyko zgonów związanych z chorobami układu krążenia i cukrzycą,
  • badania prowadzone na Harvard School of Public Health wykazały, że picie kawy może spowodować u osób z nadwagą redukcję tkanki tłuszczowej nawet o 4 proc.,
  • kawa zawiera setki związków o działaniu przeciwutleniającym – chroni przed skutkami stresu oksydacyjnego, a także zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory,
  • picie kawy, która jest bogata w kwas chlorogenowy, może wpłynąć pozytywnie na poziom trójglicerydów, cholesterolu i cukru we krwi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze