Trwa ładowanie...

Naukowcy obalili "paradoks otyłości"

''Paradoks otyłości'' to przekonanie, że nadwaga lub otyłość nie musi być przyczyną zwiększonego ryzyka zachorowania np. na choroby serca. Badacze z Uniwersytetu w Glasgow przekonują, że nie ma żadnych naukowych dowodów na potwierdzenie tego paradoksu.

1. Badania nad otyłością

Naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 300 tys. osób, które miało za zadanie wykazać powiązanie między wysokim wskaźnikiem BMI, a ryzykiem zachorowania na nadciśnienie, udar mózgu lub zawał serca. Rosnący wskaźnik BMI wiąże się ze wzrostem zagrożenia występowania tych chorób. W grupie ryzyka znajdują się też osoby z otyłością brzuszną.

Przyjmuje się, że prawidłowa waga jest wtedy, gdy wskaźnik BMI mieści się w granicach 18 – 25. Oblicza się go dzieląc masę ciała (w kg) przez wzrost (w metrach) do kwadratu. Jeśli ważysz 65 kg i mierzysz 178 cm wzrostu, twój wskaźnik wynosi 20.

Zobacz film: "Cukrzyca a otyłość"

Naukowcy obliczyli, że wzrost wskaźnika u kobiet o 5,2 i o 4,3 u mężczyzn powoduje zwiększenie zagrożenia chorobami o 13 proc. Panie nie powinny też przekraczać 74 cm w talii. Każde dodatkowe 12 cm to 16 proc. wzrost zagrożenia. U panów pożądany obwód pasa to 83 cm. Każde 11,4 cm ponadto zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia o 10 proc.

2. Czym jest ''paradoks otyłości''?

Podczas badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaobserwowano, że śmiertelność związana z chorobami serca jest wyższa u osób szczupłych i z prawidłową wagą, niż u osób z nadwagą lub otyłością. Naukowcy uważają, że może mieć to związek z tym, że osoby z nadwagą mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż osoby szczupłe. Inna teoria mówi, że ma to związek z genetyką.

Pojawiły się również wyniki badań sugerujące, że nadmiar tłuszczu nie musi być szkodliwy, jeśli dbamy o aktywność fizyczną. Te i poprzednie badania są kwestionowane. Nie ma dowodów na to, że tłuszcz chroni przed chorobami układu krążenia, jest za to mnóstwo badań wykazujących związek między nadmiernym otłuszczeniem, a zawałami serca, nadciśnieniem i udarami. Dlatego - jak podkreślają naukowcy - jeżeli chcesz się ochronić przed chorobami serca, zadbać o swoją sylwetkę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza