Trwa ładowanie...

Naukowcy obalili "paradoks otyłości"

''Paradoks otyłości'' to przekonanie, że nadwaga lub otyłość nie musi być przyczyną zwiększonego ryzyka zachorowania np. na choroby serca. Badacze z Uniwersytetu w Glasgow przekonują, że nie ma żadnych naukowych dowodów na potwierdzenie tego paradoksu.

Zobacz film: "Cukrzyca a otyłość"

1. Badania nad otyłością

Naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 300 tys. osób, które miało za zadanie wykazać powiązanie między wysokim wskaźnikiem BMI, a ryzykiem zachorowania na nadciśnienie, udar mózgu lub zawał serca. Rosnący wskaźnik BMI wiąże się ze wzrostem zagrożenia występowania tych chorób. W grupie ryzyka znajdują się też osoby z otyłością brzuszną.

Przyjmuje się, że prawidłowa waga jest wtedy, gdy wskaźnik BMI mieści się w granicach 18 – 25. Oblicza się go dzieląc masę ciała (w kg) przez wzrost (w metrach) do kwadratu. Jeśli ważysz 65 kg i mierzysz 178 cm wzrostu, twój wskaźnik wynosi 20.

Naukowcy obliczyli, że wzrost wskaźnika u kobiet o 5,2 i o 4,3 u mężczyzn powoduje zwiększenie zagrożenia chorobami o 13 proc. Panie nie powinny też przekraczać 74 cm w talii. Każde dodatkowe 12 cm to 16 proc. wzrost zagrożenia. U panów pożądany obwód pasa to 83 cm. Każde 11,4 cm ponadto zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia o 10 proc.

2. Czym jest ''paradoks otyłości''?

Podczas badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego zaobserwowano, że śmiertelność związana z chorobami serca jest wyższa u osób szczupłych i z prawidłową wagą, niż u osób z nadwagą lub otyłością. Naukowcy uważają, że może mieć to związek z tym, że osoby z nadwagą mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż osoby szczupłe. Inna teoria mówi, że ma to związek z genetyką.

Pojawiły się również wyniki badań sugerujące, że nadmiar tłuszczu nie musi być szkodliwy, jeśli dbamy o aktywność fizyczną. Te i poprzednie badania są kwestionowane. Nie ma dowodów na to, że tłuszcz chroni przed chorobami układu krążenia, jest za to mnóstwo badań wykazujących związek między nadmiernym otłuszczeniem, a zawałami serca, nadciśnieniem i udarami. Dlatego - jak podkreślają naukowcy - jeżeli chcesz się ochronić przed chorobami serca, zadbać o swoją sylwetkę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.