Trwa ładowanie...

Odkryli nową grupę krwi MAL. To może uratować miliony

Avatar placeholder
19.09.2024 09:37
Naukowcy zidentyfikowali nową grupę krwi
Naukowcy zidentyfikowali nową grupę krwi (Getty Images / Linkedin)

Grupa naukowców z Wielkiej Brytanii i Izraela opisała nowy układ grup krwi u ludzi. Ich odkrycie może pomóc w zapobieganiu groźnym reakcjom podczas przeprowadzania transfuzji krwi.

spis treści

1. Układ grup krwi

Większość głównych grup krwi zidentyfikowano na początku XX wieku. Powszechnie uważa się, że istnieje układ ABO wraz z czynnikiem Rh, który determinuje obecność antygenu w czerwonych krwinkach.

W rzeczywistości jednak u ludzi występuje wiele różnych układów grup krwi opartych na szerokiej gamie białek powierzchniowych komórek i cukrów, które pokrywają krwinki. Nasze ciała wykorzystują je jako markery identyfikacyjne.

Zobacz film: "Choroby, na które może narażać cię twoja grupa krwi"

Jeśli cząsteczki antygenów nie pasują do siebie podczas transfuzji krwi, może dojść do niebezpiecznej reakcji, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci pacjenta, któremu przetaczana jest krew.

2. Tajemnica antygenu

W 1972 roku zespół medyczny natrafił na pacjentkę, której brakowało cząsteczki powierzchniowej. Problem w tym, że znajdowała się na wszystkich innych znanych wówczas czerwonych krwinkach.

Po 50 latach udało się rozwikłać zagadkę. Badania wykazały, że ponad 99,9 proc. ludzi ma antygen AnWj, którego brakowało we krwi pacjenta z 1972 roku. Ten antygen znajduje się na mielinie i białku limfocytów. Dzięki temu odkryciu naukowcy opisali nową grupę krwi MAL.

"MAL to bardzo małe białko o kilku interesujących właściwościach, które utrudniały jego identyfikację i oznaczały, że musieliśmy prowadzić wiele badań, aby zebrać dowody potrzebne do ustalenia tego systemu grup krwi" - wyjaśnił Tim Satchwell z University of the West of England.

3. Niezwykle ważne odkrycie

Kiedy ktoś ma zmutowaną wersję obu kopii genów MAL, identyfikuje się u niego grupę krwi AnWj-ujemną (jak w przypadku pacjentki z 1972 roku). Badania wykazały, że zaburzenia krwi mogą powodować tłumienie antygenu.

To niezwykle ważne dla powodzenia transfuzji, a samo odkrycie może uratować wiele ludzkich istnień. Wiadomo, że białko MAL odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu stabilności błon komórkowych i wspomaganiu transportu komórek.

Co więcej, poprzednie badania wykazały, że AnWj nie występuje u noworodków, ale pojawia się wkrótce po urodzeniu. Zidentyfikowanie markerów genetycznych stojących za mutacją MAL może zapobiec powikłaniom u milionów pacjentów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze