Trwa ładowanie...

Naukowcy znaleźli w mumii ślady nowotworu

 Ewa Rycerz
Ewa Rycerz 01.12.2018 22:50
U zmumifikowanego mężczyzny zdiagnozowano raka
U zmumifikowanego mężczyzny zdiagnozowano raka (YouTube.com)

Myślisz, że nowotwory to choroba współczesnych czasów? Okazuje się, że to nie do końca prawda, chociaż to obecne realia stwarzają większe ryzyko zachorowania na nie. Eksperci z Crouse Hospital w Nowym Jorku zmiany nowotworowe znaleźli u mumii sprzed 2 tys. lat.

1. Mumia z nowotworem

Współczesna medycyna potrafi zadziwiać. Niedługo standardem będzie drukowanie trójwymiarowe narządów, profilowane leczenie nowotworów, coraz więcej wiemy też o diagnostyce chorób serca.

Nadal jednak nie mamy wiedzy, na co umierali nasi przodkowie sprzed setek lat. Z pomocą przychodzi tutaj specjalistyczne skanowanie.

Naukowcy zdiagnozowali raka u mężczyzny sprzed 2 tysięcy lat
Naukowcy zdiagnozowali raka u mężczyzny sprzed 2 tysięcy lat (YouTube.com)
Zobacz film: "Objawy raka krtani"

Eksperci z Crouse Hospital postanowili zbadać przyczynę zgonu zmumifikowanego mężczyzny, którego ciało zostało znalezione w jednym z egipskich grobowców. Mężczyznę, któremu nadano przydomek Hen, udało się zdiagnozować. Lekarze stwierdzili, że zmarł na raka.

"Na jego kości strzałkowej w podudziu znaleźliśmy guz" - wyjaśnia w rozmowie z "New York Post" dr Mark Levinsohn z Crouse Hospital. "Miał wszystkie cechy nowotworu złośliwego, w dodatku takiego, który nawet teraz występuje dość rzadko" – dodaje.

Na podstawie badań naukowcy są w stanie postawić diagnozę, ale nie mogą wyjaśnić, co było przyczyną choroby. Można tylko domyślać się, czy mężczyzna umarł bezpośrednio wskutek nowotworu, czy np. w czasie operacji.

Jedno jest pewne. Starożytni Egipcjanie nie mieli pojęcia o tym, czym jest nowotwór, nie znali metod walki z nim. Istnieją jednak dowody na to, że już w tamtych czasach wykonywano prymitywne operacje chirurgiczne.

2. Kolejne badania

Mumia imieniem Hen została przebadana już po raz drugi. Wcześniejsze analizy pochodzą z 2006 roku. Ówczesna medycyna nie potrafiła jednak w pełni zdiagnozować choroby. "Od tego czasu sprzęt bardzo się zmienił" - zauważa Levinsohn. "Wcześniej badaliśmy Hena 16 detektorami. Teraz mamy ich 320. Istnieje więc pewność, że zmarł na raka" - dodaje.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze