Nie chciał zaszczepić się AstraZeneką. Teraz tego żałuje
Zdjęcie RTG obrazujące zniszczenia w płucach powstałe po przechorowaniu COVID-19 opublikował holenderski szpital Zuyderland. Nie zrobił tego bez powodu. Kadra placówki chciała w ten sposób pokazać, co może się stać, gdy odmówimy szczepionki. Lekarze podają, że tak właśnie było w tym przypadku. Osoba, której zrobiono opublikowane zdjęcie, nie zdecydowała się na przyjęcie brytyjskiego preparatu. Kilka dni później zachorowała.
1. Odmówił przyjęcia szczepionki
Do szpitala Zuyderlnad w mieście Heerlen trafił pacjent, który wcześniej odmówił przyjęcia szczepionki firmy AstraZeneca. Zdecydował się na to, ponieważ przestraszył się, że szczepienie wywoła u niego niepożądany odczyn poszczepienny, o jakich informowały holenderskie media.
Jak podaje personel holenderskiego szpitala, niedługo po odmowie zaszczepienia się pacjent zakaził się koronawirusem i poważnie zachorował.
"Słyszeliśmy ogromny żal w jego głosie i widzieliśmy desperację w jego oczach" - napisali lekarze z placówki w liście do ministra zdrowia i Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
Lekarze, za zgodą chorego, opublikowali także w sieci zdjęcie RTG jego płuc. Widać, że są zajęte przez COVID-19.
"Nie musisz być pulmonologiem, aby rozpoznać zniszczenia, ani epidemiologiem, aby znać ryzyko związane z niezaszczepieniem" - mówią lekarze, dyrektorzy i zarząd szpitala.
2. Medycy z Zuyderland apelują
Lekarze, dyrekcja i zarząd szpitala w Heerlen zdecydowali się wystosować list do ministra zdrowia oraz Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Proszą oni polityków o wycofanie się z decyzji zawieszenia szczepień preparatem AstraZeneki. Podają, że każdego dnia do ich placówki trafiają pacjenci w wieku 30-50 lat, których stan jest bardzo ciężki. Jednocześnie w szpitalnych lodówkach czekają dawki szczepionek, które mogłyby tych ludzi uchronić przed ciężkim przebiegiem choroby.
Tymczasem lekarze podkreślają, że u osób w wieku 40 lat ryzyko wystąpienia poważnych szkód, jakie wywołuje SARS-CoV-2 jest 10-krotnie większe niż ryzyko uszkodzeń, jakie może wywołać szczepienie przeciw COVID-19. U 60-latków jest ono 70 razy większe.
"Liczby pokazujące korzyści z masowych szczepień są przytłaczające. One naprawdę nie kłamią. Wykorzystajmy to. Przestańmy siać niepokój i zwlekać ze wznowieniem szczepień na COVID-19" - apelują medycy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Polecane
- Prof. Andrzej Fal o wynikach badań dotyczących reinfekcji koronawirusem wśród młodych. "Szczepień szybko nie zakończymy" (WIDEO)
- Koronawirus w Polsce. Mimo spadku zakażeń szpitale wciąż są przepełnione. Prof. Flisiak: Tak będzie jeszcze zapewne przez kilka tygodni
- Naukowcy zidentyfikowali zestaw ludzkich genów, które zwalczają zakażenie SARS-CoV-2. "To pięta Achillesa koronawirusa"
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.