Nie lekceważ krwi w moczu. Każdego dnia umiera 11 osób
Rak pęcherza moczowego cztery razy częściej atakuje mężczyn, ale może to robić niezauważalnie. Dlatego badania profilaktyczne są kluczem do wczesnego wykrycia choroby. Nie należy też lekceważyć sygnałów ostrzegawczych, do których należy krew w moczu.
1. Zabija kilkanaście osób dziennie
Rak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u Polaków.
To niezwykle trudny przeciwnik i skuteczny zabójca. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że każdego dnia o chorobie dowiaduje się 17 osób, a 11 pacjentów z powodu tego nowotworu umiera.
To drugi najczęściej wykrywany nowotwór urologiczny w Polsce (najczęściej diagnozowany jest rak urotelialny), który cztery razy częściej atakuje mężczyn niż kobiety (większość chorych to pacjenci po 55. roku życia, czynniki ryzyka to także palenie papierosów i kontakt z chemikaliami).
Większość przypadków jest wykrywana na etapie, kiedy chory ma jeszcze szanse na całkowite wyleczenie. Niestety ok. 20 proc. przypadków jest diagnozowana w momencie przerzutów, kiedy pacjenta nie można już wyleczyć.
Dlatego kluczowe są badania profilaktyczne, przede wszystkim regularne badania moczu, które pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie.
Choć początkowo rak przebiega bezobjawowo, a jednym z pierwszych symptomów może być krew w moczu. To sygnał alarmowy, którego nie wolno bagatelizować.
2. Badaj się i nie lekcewaz objawów
W ramach kampanii edukacyjnej "Krwiomocz? Działaj!" Fundacji Wygrajmy Zdrowie do regularnych badań zachęcają aktor Jacek Borkowski i dziennikarz Zbigniew Urbański.
Borkowski rzucił palenie po ponad 40 latach, bo, jak przyznaje bał się, że zachoruje na raka (na zachorowanie narażeni są także bierni palacze).
- To palenie papierosów jest bezpośrednią przyczyną chorób onkologicznych, m.in. raka pęcherza moczowego – przyznał aktor w krótkim filmiku, który został nagrany na potrzeby kampanii.
- Badam się regularnie i wy też się badajcie - podkreślił.
Z kolei Zbigniew Urbański podkreśla, że narażenie zawodowe na niebezpieczne substancje chemiczne zwiększa ryzyko raka pęcherza moczowego od 20 do 27 proc.
- Badam się regularnie, wy także to róbcie. Wystarczy zbadać krew i mocz - zaapelował dziennikarz.
Oprócz krwi w moczu do objawów raka pęcherza moczowego należą:
- częstomocz,
- trudności z oddawaniem moczu (ból przy oddawaniu moczu),
- bolesne parcie na pęcherz,
- ból w okolicy lędźwiowej.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.