Trwa ładowanie...

Nie wolno po nich prowadzić. GIF: Ok. 20 proc. kierowców je przyjmuje

Avatar placeholder
Joanna Rokicka 26.09.2024 10:59
Przyjmujesz takie leki? GIF: Nie prowadź auta, bo skutki będą opłakaneą
Przyjmujesz takie leki? GIF: Nie prowadź auta, bo skutki będą opłakaneą (Getty Images)

"Zawroty głowy, pobudzenie, senność i apatia" to tylko niektóre ze skutków prowadzenia auta pod wpływem znanych leków. Konsekswencje są poważne - kierowcy może spaść koncentracja, może mieć zaburzenia koordynacji, być zmęczony lub pobudzony. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, jakie preparaty są zakazane, gdy planujemy wsiąść za kierownicę.

spis treści

1. Leki kierowców zagrożeniem na drodze

Jak podaje prestiżowe czasopismo naukowe "The Lancet", każdego roku ginie ponad 1,3 miliona osób, a od 20 do 50 milionów odnosi obrażenia zmieniające życie w wyniku wypadków drogowych. Kierowcy, którzy stosowali określone leki na receptę, mieli umiarkowanie wyższe szanse na bycie winnym kolizji w porównaniu z osobami nie biorącymi takich leków.

Nawet 15-20 proc. wypadków drogowych może być spowodowane przez kierowców biorących określone medykamenty, które negatywnie wpływają na ich zdolność do prowadzenia pojazdów. Dlatego Główny Inspektorat Farmaceutyczny przedstawił listę leków, których potencjalne skutki uboczne zagrażają bezpieczeństwu prowadzących i mogą skończyć się katastrofą drogową.

2. Leki, których nie powinien brać kierowca

Zobacz film: "Zalane szpitale i przychodnie. "Nie ma karetki, wysyłamy helikopter""

GIF ostrzega: "Blisko 20 proc. kierowców przyjmuje leki, które mogą wpływać na bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym". Dlatego Inspektorat opracował zestawienie preparatów, których zażywanie jest "silnym przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn".

Na liście znalazły się:

  • Kodeina – ta substancja może wywołać zawroty głowy, euforię, pobudzenie, ale też senność, apatię i nadwrażliwość na przykre doznania. Kierując na lekach z kodeiną ryzykujemy zaburzoną sprawnością psychomotoryczną i wydłużonym czasem reakcji.
  • Dekstrometorfan - leki, które mają ten składnik, mogą spowodować zaburzenia równowagi, niepokój, nerwowość. Dodatkowo jego skutkiem są groźne podczas kierowania samochodem halucynacje.
  • Barbiturany – leki tego rodzaju są niebezpieczne, bo działają uspokajająco i nasennie. Dodatkowo osłabiają organizm, powodują zaburzenia motoryczne i opóźniają refleks kierowcy.
  • Antybiotyki - te preparaty też są niewskazane dla kierowcy, bo powodują zaburzenia równowagi i słuchu. Oprócz tego mogą wydłużyć nasz czas reakcji. Antybiotyki nie tylko wpływają na zdolność prowadzenia pojazdów, ale i obsługiwania maszyn.
  • Środki przeciwwymiotne – niektóre leki tego typu, jak prometazyna i zofran, są zagrożeniem dla prowadzącego pojazd, bo powodują senność, osłabienie i bóle głowy. Takie objawy u kierowcy są niebezpieczne dla niego i innych uczestników ruchu.

Joanna Rokicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze