Trwa ładowanie...

Niekorzystna diagnoza - doświadczenia i oczekiwania pacjentów

"To cukrzyca", "Ma pani nowotwór" - po usłyszeniu takich słów od lekarza życie pacjenta odwraca się o 180 stopni. Co czuje w tym momencie? Jak odbiera zachowanie specjalisty? Badacze z Gdańska postanowili to sprawdzić.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem dr. n. med. Krzysztofa Sobczaka rozpoczęli badania odnośnie doświadczeń i oczekiwań pacjentów, którzy usłyszeli niekorzystną diagnozę w gabinecie lekarskim. W tym celu powstała ankieta pozwalająca zebrać wiarygodne dane od osób, które rzeczywiście dowiedziały się od swojego lekarza, że są ciężko chore.

Wcześniej podobne badania przeprowadzono na grupie lekarzy. Jak się okazało, komunikowanie o poważnej chorobie wiąże się z ogromnym stresem. Gdańscy naukowcy postanowili, że nie poprzestaną na tym etapie, ale chcieliby również sprawdzić, jak pacjenci reagują na złe wieści dotyczące ich zdrowia.

Jeśli kiedykolwiek usłyszeli Państwo od lekarza niekorzystną diagnozę, bardzo prosimy o wypełnienie tej ankiety.

Wyniki badań niewątpliwie przyczynią się do zwiększenia świadomości środowiska lekarskiego na temat przeżyć pacjenta, który musi zmierzyć się z niepomyślną diagnozą.

Mamy nadzieję, że efektem długofalowym przeprowadzonych badań będzie poprawa jakości komunikacji między specjalistą a pacjentem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.