Przejdź na WP

Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada 2015

Wchodzą zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, jakie nowe produkty trafią do rejestru. Na co powinni być przygotowani pacjenci?

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy
Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy [5 zdjęć]

Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu...

zobacz galerię

1. Nowości na liście

Do listy leków refundowanych dodano 74 nowe produkty. Zmiany na lepsze czekają chorych na mukowiscydozę. Po konsultacjach z ekspertami oraz organizacjami zrzeszającymi pacjentów, refundacją został objęty lek zawierający acidum ursodeoxycholicum.

Środek stosowany jest przy zaburzeniach czynności wątroby i dróg żółciowych u chorych na mukowiscydozę. Pomaga również w początkowym stadium marskości wątroby. Pacjenci zapłacą za lek 30 proc. ceny.

Wśród leków refundowanych znalazł się też preparat zawierający hydroksycortisonum, stosowany przy leczeniu niewydolności kory nadnerczy. Rozszerzono również zakres refundacyjny dla leków mających w składzie oxcarbazepinum, które mogą być stosowane na padaczkę.

Refundacją objęty zostanie lek zawierający nityzynon. Preparat stosuje się przy leczeniu tyrozynemii – rzadkiej choroby genetycznej.

Ministerstwo poinformowało też o zmianach w cenach leków. Ceny detaliczne 494 leków będą niższe. Podwyżki objęły 181 produktów.

2. Zmiany dla chorych na WZW C

Największe zmiany czekają jednak chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że lek zawierający peginterferon alfa-2a, będzie dostępny dla dzieci od 5. roku życia. Dotychczas był refundowany jedynie dla dorosłych pacjentów.

Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada 2015
Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada 2015 (Zdjęcie leków / Shutterstock)

Poza tym do listy leków refundowanych dodane zostały dwa środki stosowane u chorych na WZW typu C – lek z sofosbuwirem oraz lek zawierający sofosbuwir + ledipaswir.

Dzięki tym decyzjom chorzy będą mieli dostęp do większej liczby terapii. Pozwoli to na optymalne dobranie rodzaju leczenia do konkretnych przypadków. Skorzystają na tym również osoby z ciężką niewydolnością wątroby oraz oczekujące na przeszczep.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian obowiązujących od 1 listopada 2015 roku znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy