Nowa lista leków refundowanych od 1 listopada 2015

Wchodzą zmiany na liście leków refundowanych od 1 listopada. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, jakie nowe produkty trafią do rejestru. Na co powinni być przygotowani pacjenci?

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować lekarstwa? Oto powszechne błędy

Wydaje nam się, że nie ma nic prostszego. Po wyjściu z apteki zerkamy na informacje zawarte na opakowaniu i nabieramy pewności, że to wystarczy. Tymczasem...

Nowości na liście

Do listy leków refundowanych dodano 74 nowe produkty. Zmiany na lepsze czekają chorych na mukowiscydozę. Po konsultacjach z ekspertami oraz organizacjami zrzeszającymi pacjentów, refundacją został objęty lek zawierający acidum ursodeoxycholicum.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Środek stosowany jest przy zaburzeniach czynności wątroby i dróg żółciowych u chorych na mukowiscydozę. Pomaga również w początkowym stadium marskości wątroby. Pacjenci zapłacą za lek 30 proc. ceny.

Wśród leków refundowanych znalazł się też preparat zawierający hydroksycortisonum, stosowany przy leczeniu niewydolności kory nadnerczy. Rozszerzono również zakres refundacyjny dla leków mających w składzie oxcarbazepinum, które mogą być stosowane na padaczkę.

Refundacją objęty zostanie lek zawierający nityzynon. Preparat stosuje się przy leczeniu tyrozynemii – rzadkiej choroby genetycznej.

Ministerstwo poinformowało też o zmianach w cenach leków. Ceny detaliczne 494 leków będą niższe. Podwyżki objęły 181 produktów.

Zmiany dla chorych na WZW C

Największe zmiany czekają jednak chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało, że lek zawierający peginterferon alfa-2a, będzie dostępny dla dzieci od 5. roku życia. Dotychczas był refundowany jedynie dla dorosłych pacjentów.

Poza tym do listy leków refundowanych dodane zostały dwa środki stosowane u chorych na WZW typu C – lek z sofosbuwirem oraz lek zawierający sofosbuwir + ledipaswir.

Dzięki tym decyzjom chorzy będą mieli dostęp do większej liczby terapii. Pozwoli to na optymalne dobranie rodzaju leczenia do konkretnych przypadków. Skorzystają na tym również osoby z ciężką niewydolnością wątroby oraz oczekujące na przeszczep.

Szczegółowe informacje dotyczące zmian obowiązujących od 1 listopada 2015 roku znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.

Komentarze (12)
~Mica
~Mica ponad rok temu

Panie ministrze zapomniał Pan o ludziach chorych na neuralgię i neuropatię ( właśnie cierpię z tą dolegliwością ) , a takich ludzi jest bardzo dużo .Jedyny lek który łagodzi pieczenie jest LIRYCA nie mam pieniędzy ,aby kupić dawkę którą powinnam brać .Jedno opakowanie tego leku to wydatek 185 zł dawka 75mg. Powinnam brać 2x dziennie po 150 , niestety nie dam rady finansowo . Chętnie bym z Panem porozmawiała , aby Pan poznał moją historię choroby i wielu podobnych chorych .

Odpowiedz
~MARTA
~MARTA ponad rok temu

@~chocuk: Na cukrzycę typu 2 jakiekolwiek leki powinny być refundowane tylko od pewnego roku życia. Organizm się starzeje- trzustka zaczyna siadać. Ale wcześniej wysiada wyłącznie przez złą dietę i brak ruchu. Niech chorzy sami za to płacą. Oczywiście typ 1 cukrzycy to inna sprawa, choroba autoimmunologiczna, na występowanie której nie ma się wpływu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

brak sily

arbuz95 • ostatni post 10 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc