Trwa ładowanie...

Nowa metoda bezbolesnego podawania leków

Bioinżynierzy z Tufts University School of Engineering opracowali nowy system jedwabnych mikroigieł, za pomocą których możliwe jest podawanie określonych ilości leków przez pewien czas bez konieczności chłodzenia. Małe igły można naładować czułymi związkami biochemicznymi i zachować ich aktywność.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

1. Podawanie leków za pomocą mikroigieł

Naukowcy z Tufts przedstawili zdolność jedwabnych mikroigieł do dostarczania peroksydazy chrzanowej, leku enzymatycznego o dużych cząsteczkach, w kontrolowanych dawkach przy jednoczesnym utrzymywaniu bioaktywności. Ponadto okazało się, że jedwabne mikroigły pokryte tetracykliną hamują wzrost bakterii gronkowca złocistego. To odkrycie może znaleźć zastosowanie w zapobieganiu miejscowym infekcjom podczas podawania leków. Poprzez dostosowanie poprodukcyjnych warunków białka jedwabiu oraz zmianę czasu jego schnięcia badaczom udało się precyzyjnie kontrolować tempo wydzielania leków w laboratorium. Co ciekawe, jedwabne mikroigły ulegają biodegradacji i są biokompatybilne.

Niektóre leki przyjmowane są doustnie, ale inne nie są w stanie przetrwać w układzie pokarmowym człowieka. Zastrzyki podskórne mogą być bolesne i nie pozwalają na stopniowe uwalnianie leków. Tylko niewielka liczba leków o małych cząsteczkach może być transportowana za pomocą specjalnych plastrów. Rozwiązaniem mogą okazać się mikroigły. Ich rozmiar nie przekracza jednego mikrona, dzięki czemu są w stanie przedostać się przez zewnętrzną warstwę skóry, nie dotykając nerwów. W rezultacie są bezbolesną metodą podawania leków.

Produkcja mikroigieł pozostawiała dotychczas wiele do życzenia. Naukowcom z Tufts udało się jednak przezwyciężyć ograniczenia, wykorzystując w produkcji wodę, temperaturę otoczenia oraz normalny poziom ciśnienia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.