Trwa ładowanie...

Nowy szczep COVID-19. Takie objawy daje FLiRT

Avatar placeholder
08.05.2024 17:52
FLiRT – nowy szczep COVID-19
FLiRT – nowy szczep COVID-19 (Getty Images)

FLiRT, nowa grupa wariantów wirusa SARS-CoV-2, rozprzestrzeniła się już w Stanach Zjednoczonych i zaczyna docierać do Europy. Wyjaśniamy na jakie objawy należy zwracać uwagę i jak wygląda skuteczność szczepień w ochronie przed nowym szczepem.

spis treści

1. FLiRT – nowy szczep COVID-19

O nowej grupie wariantów zrobiło się głośno zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie szacuje się, że może stanowić już nawet 50 proc. wszystkich przypadków infekcji i zaczyna stopniowo wypierać przodującą jak dotąd mutację Eris. Szczep FLiRT był rozpoznawany również w Nowej Zelandii, Korei Południowej, a nawet w niedalekiej Wielkiej Brytanii. W Polsce jednak oficjalnie nie mówi się jeszcze o obecności tych mutacji.

\– Ciężko powiedzieć, czy te przypadki są już w Polsce, bo żeby wykryć z którym wariantem mamy do czynienia, musimy zrobić sekwencjonowanie genomu tego wirusa, a nie robi się tego w każdym przypadku zachorowania. Na razie więc możemy być pewni obecności tych przypadków jedynie w miejscach, w których sekwencjonowanie robi się na dużą skalę. W Polsce się tego nie robi, w Wielkiej Brytanii tak, ale też na znacznie mniejszą skalę niż wcześniej – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie wirusolożka Emilia Cecylia Skirmuntt z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zobacz film: "Trzecia dawka szczepień jest konieczna"

Warianty FLiRT obejmują grupę szczepów wirusowych takich jak JN.1, KP.2 czy KP 1.1 i nie dają żadnych objawów, które nie wystąpiłyby we wcześniej wykrytych mutacjach. Mowa tu o symptomach takich jak:

Podobnie jak inne mutacje koronawirusa, które rozprzestrzeniały się w ostatnim czasie, również te z grupy FLiRT należą do rodziny wariantu Omikron. Warto jednak podkreślić, że Omikron i jego odmiany mogą objawiać się również w mniej typowy sposób tj. poprzez dolegliwości żołądkowe. Wśród zgłaszanych objawów często powtarzają się biegunki, bóle brzucha czy nudności i wymioty.

2. Nowe warianty COVID a szczepienia. Czy nadal są skuteczne?

Choć pojawiają się głosy, że obecnie dostępne szczepionki na COVID-19 mogą nie być skuteczne przy nowych wariantach, polscy eksperci zdecydowanie dementują te informacje.

- Trzeba zaznaczyć, że są to spekulacje. Nie ma jak dotąd żadnej pracy naukowej, która potwierdzałaby, że dostępne obecnie szczepionki nie są skuteczne w ochronie przed wariantami SARS-CoV-2, określanymi jako FLiRT – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.

- Obecnie WHO zaleca, aby wszystkie nowe szczepionki, które mają być aktualizowane i są lub będą w najbliższym czasie w produkcji, były dostosowane do wariantu JN.1, czyli tego, który jest bezpośrednio powiązany z wariantami FLiRT – dodaje ekspert.

Z tą opinią zgadza się także wirusolożka Emilia Cecylia Skirmuntt.

- To nie jest prawda, że szczepionki nie są skuteczne, ale pamiętajmy, że ich działanie ma na celu głównie złagodzenie przebiegu choroby. W przypadku ograniczenia samej liczby infekcji, kluczowy jest wariant: niektóre mogą unikać naszej poszczepiennej odpowiedzi odpornościowej łatwiej, a inne nie – mówi ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie.

Warto jednak zaznaczyć, że dużą rolę odgrywają tu dawki przypominające, a na te liczba chętnych stopniowo spada – i to nie tylko w Polsce.

Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze