Nowy szczep COVID-19. Takie objawy daje FLiRT
FLiRT, nowa grupa wariantów wirusa SARS-CoV-2, rozprzestrzeniła się już w Stanach Zjednoczonych i zaczyna docierać do Europy. Wyjaśniamy na jakie objawy należy zwracać uwagę i jak wygląda skuteczność szczepień w ochronie przed nowym szczepem.
1. FLiRT – nowy szczep COVID-19
O nowej grupie wariantów zrobiło się głośno zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie szacuje się, że może stanowić już nawet 50 proc. wszystkich przypadków infekcji i zaczyna stopniowo wypierać przodującą jak dotąd mutację Eris. Szczep FLiRT był rozpoznawany również w Nowej Zelandii, Korei Południowej, a nawet w niedalekiej Wielkiej Brytanii. W Polsce jednak oficjalnie nie mówi się jeszcze o obecności tych mutacji.
\– Ciężko powiedzieć, czy te przypadki są już w Polsce, bo żeby wykryć z którym wariantem mamy do czynienia, musimy zrobić sekwencjonowanie genomu tego wirusa, a nie robi się tego w każdym przypadku zachorowania. Na razie więc możemy być pewni obecności tych przypadków jedynie w miejscach, w których sekwencjonowanie robi się na dużą skalę. W Polsce się tego nie robi, w Wielkiej Brytanii tak, ale też na znacznie mniejszą skalę niż wcześniej – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie wirusolożka Emilia Cecylia Skirmuntt z Uniwersytetu Oksfordzkiego.
Warianty FLiRT obejmują grupę szczepów wirusowych takich jak JN.1, KP.2 czy KP 1.1 i nie dają żadnych objawów, które nie wystąpiłyby we wcześniej wykrytych mutacjach. Mowa tu o symptomach takich jak:
- bóle mięśniowe,
- utrata węchu i smaku,
- ból gardła,
- zatkany nos i katar,
- kaszel z możliwymi dusznościami,
- zmęczenie,
- mgła mózgowa (która może się pojawić także już po przebytej infekcji).
Podobnie jak inne mutacje koronawirusa, które rozprzestrzeniały się w ostatnim czasie, również te z grupy FLiRT należą do rodziny wariantu Omikron. Warto jednak podkreślić, że Omikron i jego odmiany mogą objawiać się również w mniej typowy sposób tj. poprzez dolegliwości żołądkowe. Wśród zgłaszanych objawów często powtarzają się biegunki, bóle brzucha czy nudności i wymioty.
2. Nowe warianty COVID a szczepienia. Czy nadal są skuteczne?
Choć pojawiają się głosy, że obecnie dostępne szczepionki na COVID-19 mogą nie być skuteczne przy nowych wariantach, polscy eksperci zdecydowanie dementują te informacje.
- Trzeba zaznaczyć, że są to spekulacje. Nie ma jak dotąd żadnej pracy naukowej, która potwierdzałaby, że dostępne obecnie szczepionki nie są skuteczne w ochronie przed wariantami SARS-CoV-2, określanymi jako FLiRT – podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej WUM.
- Obecnie WHO zaleca, aby wszystkie nowe szczepionki, które mają być aktualizowane i są lub będą w najbliższym czasie w produkcji, były dostosowane do wariantu JN.1, czyli tego, który jest bezpośrednio powiązany z wariantami FLiRT – dodaje ekspert.
Z tą opinią zgadza się także wirusolożka Emilia Cecylia Skirmuntt.
- To nie jest prawda, że szczepionki nie są skuteczne, ale pamiętajmy, że ich działanie ma na celu głównie złagodzenie przebiegu choroby. W przypadku ograniczenia samej liczby infekcji, kluczowy jest wariant: niektóre mogą unikać naszej poszczepiennej odpowiedzi odpornościowej łatwiej, a inne nie – mówi ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie.
Warto jednak zaznaczyć, że dużą rolę odgrywają tu dawki przypominające, a na te liczba chętnych stopniowo spada – i to nie tylko w Polsce.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.