COVID-19 u osób zaszczepionych. 4 główne objawy
Coraz więcej osób na świecie jest już w pełni zaszczepionych. Pomimo że przyjęcie dwóch dawek preparatu zapewnia wysoki poziom odporności na ciężki przebieg COVID-19, to wciąż można zachorować. Naukowcom udało się jednak zbadać, jak różni się przebieg choroby u osób zaszczepionych i u tych, którzy jeszcze tego nie zrobili.
1. Najczęstsze objawy COVID-19 po zaszczepieniu dwoma dawkami
Według najnowszych badań przeprowadzonych za pomocą aplikacji ZOE Covid Symptom Study, u osób, które zostały w pełni zaszczepione, występowały inne objawy niż u tych, którym nie podano jeszcze dwóch dawek preparatu. W większości przypadków w pierwszej grupie infekcja miała łagodniejszy przebieg.
National Health Service działająca w Wielkiej Brytanii za najczęstsze objawy COVID-19 u osób, które nie są zaszczepione, podaje wysoką temperaturę, utrzymujący się kaszel oraz zmianę lub utratę węchu lub smaku.
Natomiast według badań ZOE Covid Symptom Study osoby, które zostały w pełni zaszczepione, zgłaszały najczęściej:
• ból głowy, • katar, • kichanie, • ból gardła.
"Ogólnie zaobserwowaliśmy podobne objawy COVID-19 w obu grupach. Jednakże mniej symptomów, w krótszym okresie było zgłaszane przez ludzi już zaszczepionych, co sugeruje, że nie odczuwali oni ciężkich objawów choroby i szybciej zdrowieli" – wynika z raportu. Ciekawą obserwacją jest również fakt, że osoby zaszczepione, które złapały koronawirusa, częściej niż osoby niezaszczepione jako objaw COVID-19 zgłaszały kichanie.
2. Objawy COVID-19 po jednej dawce szczepionki
Jednocześnie objawy u osób, które otrzymały tylko jedną dawkę i złapały wirusa, układały się nieco inaczej i występowały w następującej kolejności:
• ból głowy, • katar, • ból gardła, • kichanie, • utrzymujący się kaszel.
"Po otrzymaniu tylko jednej dawki, uporczywy kaszel znalazł się w piątce najczęstszych symptomów, ale nadal częstsze było kichanie i katar, które początkowo nie były w ogóle brane pod uwagę jako objawy infekcji COVID-19" – tłumaczą wyniki badacze. Zachęcają również do wykonania testu w kierunku koronawirusa, jeśli kichamy po szczepieniu, by upewnić się, że nie złapaliśmy wirusa.
3. Skuteczność szczepionki
Ostatnie dane przekazane przez Public Health England pokazują, że skuteczność jednej dawki preparatu Pfizera lub AstraZeneki wynosi ok. 50 proc. wobec poważnej choroby wywołanej wariantem Alfa. Natomiast w przypadku mutacji Delta ochrona spada do 30 proc. w przypadku AstraZeneki i 36 proc. dla szczepionki Pfizera.
Natomiast pełne zaszczepienie daje już prawie całkowitą ochronę przed hospitalizacją spowodowaną wariantem Delta – Pfizer wykazuje 96 proc. skuteczności, a AstraZeneka 92 proc.
Należy jednak pamiętać, że tak jak każdy lek, szczepionka nigdy nie daje pełnej ochrony i lekarze zachęcają do kontynuowania dobrych zasad higieny oraz dystansu społecznego.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.