Trwa ładowanie...

Objawy raka jamy ustnej. Możesz zobaczyć w lusterku

Avatar placeholder
10.02.2024 18:08
Lepiej nie unikać dentysty. Nowotwór może zaskoczyć w każdej chwili
Lepiej nie unikać dentysty. Nowotwór może zaskoczyć w każdej chwili (Getty Images)

Zdarza się, że unikamy wizyt u dentysty aż do momentu, w którym ból zęba zaczyna uniemożliwiać nam funkcjonowanie. To ryzykowne podejście, bo rutynowa kontrola jamy ustnej to coś więcej niż tylko sprawdzanie stanu uzębienia.

spis treści

1. Objawy nowotworu jamy ustnej

Rutynowe kontrole u dentysty, które powinny odbywać się co najmniej dwa razy w roku, są kluczowe dla wczesnego wykrycia raka jamy ustnej. Prawie połowa przypadków tego nowotworu zostaje wykryta właśnie podczas takich wizyt.

Do objawów raka jamy ustnej należą utrzymujące się powyżej trzech tygodni:

Zobacz film: "Metody określania statusu receptorów HER2"
  • nacieki, guzy lub niebolesne owrzodzenia,
  • białe lub czerwone plamy (leukoplakia lub erytroplakia), które nie znikają pod wpływem leczenia przeciwgrzybiczego,
  • zmiany wrzodowe na bocznych powierzchniach języka lub dolnej czerwieni wargowej,
  • niegojące się ranki.

Objawy różnią się jednak w zależności od umiejscowienia nowotworu. Organizacja Oral Cancer Foundation zwraca uwagę, że rak języka może objawiać się ciemnoczerwonym lub fioletowym zabarwieniem całej powierzchni jamy ustnej, bólem i pieczeniem. Z kolei guz na podniebieniu twardym i dziąśle może prowadzić do nadprodukcji śliny, drętwienia jamy ustnej, szczękościsku, nieprzyjemnego zapachu z ust, chrypki i bólu gardła.

2. Czynniki ryzyka rozwoju nowotworu

Ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej wzrasta w przypadku palenia tytoniu, regularnego spożywania mocnych alkoholi, nieprawidłowej higieny jamy ustnej, noszenia źle dobranych protez stomatologicznych oraz zakażenia wirusem HPV.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) wskazują również na związek między spożyciem żywności ultraprzetworzonej a podwyższonym ryzykiem raka jamy ustnej i gardła. Naukowcy sugerują, że jedną z przyczyn może być obecność zanieczyszczeń z produkcji żywności w jej opakowaniach.

Choć najczęściej rak jamy ustnej dotyka osób po 40. roku życia, ostatnimi czasy obserwuje się również wzrost zachorowań wśród młodszych pacjentów.

3. Leczenie nowotworu jamy ustnej

Leczenie raka jamy ustnej zależy od stopnia zaawansowania choroby. Może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię, a także terapię celowaną. Wczesne wykrycie nowotworu ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia i dalszych prognoz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze