Trwa ładowanie...

Oczyszczanie, zrównoważona jonizacja i nawilżanie powietrza, czyli jak poprawić jakość powietrza w sezonie grzewczym?

Avatar placeholder
30.10.2019 16:48
oczyszczanie powietrza
oczyszczanie powietrza (mat. partnera)

Sezon grzewczy oznacza ciepło w domu i… znaczne pogorszenie jakości powietrza. Walka ze smogiem nie leży w zasięgu możliwości pojedynczego człowieka, ale można zrobić wiele, by poprawić jakość powietrza w warunkach domowych.

1. Sezon grzewczy – dlaczego ma negatywny wpływ na powietrze?

Różnica w jakości powietrza w sezonach letnim i zimowym jest wyraźnie wyczuwalna. Co prawda alergicy w zimie odpoczywają od wszechobecnych pyłków, ale w zamian pojawia się coś gorszego – obecne w powietrzu pyły zawieszone. Najczęściej mają one bezpośredni związek z sezonem grzewczym, szczególnie ze spaleniem węgla i mokrego drzewa.

Duża ilość zanieczyszczeń dzień pod dniu wdychana do płuc nie jest obojętna dla organizmu. To właśnie dlatego objawy infekcji częściej pojawiają się w sezonie jesienno-zimowym. Nie zawsze odpowiedzialne za nie są wirusy i bakterie. Bardzo często objawy te są skutkiem będących w powietrzu pyłów i kurzu.

Osobnym problemem jest suche powietrze w domach ogrzewanych za pomocą kaloryferów. Optymalna wilgotność powietrza zawiera się w przedziale 40 – 60 proc., tymczasem higrometry często pokazują połowę tych wartości, a nawet jeszcze mniej. Suche powietrze jest sprzymierzeńcem nieczystości zawartych w powietrzu.

Wysuszając śluzówkę nosa, upośledza prawidłowe działanie rzęsek nosowych. Nie są one w stanie wychwytywać i usuwać nieczystości z powietrza, a więc te swobodnie przedostają się do górnych i dolnych dróg oddechowych. To właśnie dlatego w sezonie grzewczym tak ważne jest nawilżanie i oczyszczanie powietrza w domu.

2. Nawilżanie powietrza – pozytywne skutki

Nawilżanie powietrza w sezonie grzewczym powinno być tak samo oczywiste, jak noszenie rękawiczek i czapki, gdy jest mróz. Optymalnie nawilżone powietrze przekłada się bezpośrednio na samopoczucie i zdrowie – rzęski nosowe prawidłowo pełnią swoją funkcję, gardło, język i usta nie są wysuszone i spierzchnięte. Suche powietrze ma też bezpośredni związek z wysuszoną gałką oczną. A "suche oczy" pieką i szczypią, czasem też łzawią. Te objawy nie występują przy odpowiednio nawilżonym powietrzu w domu.

Ale to nie wszystko. Nawilżone powietrze przekłada się bezpośrednio na urodę. Szczególnie panie na pewno ucieszy wiadomość, że przy nawilżonym powietrzu łatwiej utrzymać skórę w odpowiedniej kondycji, zmarszczki stają się wyraźnie spłycone, skóra ujędrniona. Także włosy wyglądają lepiej, gdy są odpowiednio nawilżone od zewnątrz. Nie tracą blasku i mają mniejszą tendencję do łamliwości i rozdwajania.

3. Oczyszczanie powietrza – dlaczego warto oczyszczać powietrze

Oczyszczanie powietrza w domu jest jednoznaczne z dbałością o zdrowie – nie tylko w krótszej perspektywie, ale i tej dłuższej. Permanentne oddychanie zanieczyszczonym powietrzem powoduje osadzanie się w drogach oddechowych dużej ilości pyłów, kurzu i rozmaitych alergenów. Taki osad nie pozostaje obojętny dla zdrowia. Częste infekcje mogą w konsekwencji doprowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej, a tej pozbyć się jest praktycznie niemożliwe.

Ponadto warto pamiętać, że istnieją oczyszczacze (można kupić taki oczyszczacz w ofercie sklepu MediaMarkt), które doskonale radzą sobie nie tylko z pospolitymi zanieczyszczeniami, ale też są zdolne do usuwania wirusów, bakterii, grzybów i pleśni oraz dobrze radzą sobie z eliminowaniem nieprzyjemnego zapachu (potu, zwierząt, wilgoci, stęchlizny, ale też oparów kuchennych).

W sezonie zimowym może być trudno usunąć niechciany zapach tradycyjną metodą otwarcia szeroko okna – wymagałoby to zbyt wiele czasu, co przy mroźnym powietrzu nie jest wskazane.

4. Zrównoważona jonizacja – zadbaj o odpowiednią ilość jonów dodatnich i ujemnych w twoim domu

Oczyszczanie i nawilżanie to nie wszystko, co możemy zrobić dla poprawy jakości powietrza w domu. Bardzo istotna, o ile nie najistotniejsza, jest jonizacja, a konkretnie równowaga między jonami dodatnimi i ujemnymi. Prawidłowo najonizowane powietrze to takie, w którym występuje około dwa razy więcej jonów ujemnych niż dodatnich.

Niestety w warunkach domowych jest raczej odwrotnie – występuje wysoka liczba jonów dodatnich (emitują je urządzenia elektryczne) i praktycznie nie ma jonów ujemnych. Efektem jest brak energii, ospałość, apatia, problemy z koncentracją, bóle głowy, spadek wydajności przy pracy umysłowej.

Oczyszczacze powietrza Sharp pracują w technologii Plasmacluster, która opiera się właśnie na produkcji jonów dodatnich i ujemnych oraz zachowaniu odpowiedniej proporcji liczebnej między nimi. Tym samym oczyszczacze z funkcją nawilżania nie tylko dbają o czystość i odpowiednią wilgotność powietrza, ale też jonizują je.

Materiał Partnera

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze