Trwa ładowanie...

Odkrycie na miarę Nobla? Badacze zidentyfikowali nową grupę krwi

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 08.10.2022 17:42
To już 44. grupa krwi
To już 44. grupa krwi (Getty Images)

Do odkrycia przyczyniło się wydarzenie w jednym ze szpitali w Wielkiej Brytanii. W wyniku konfliktu serologicznego zmarł tam noworodek. Ten tragiczny incydent naprowadził badaczy na intrygujący trop – nowej grupy krwi.

spis treści

1. Jakie grupy krwi wyróżniamy?

Grupy krwi odkrył austriacki lekarz, Karl Landsteiner już w 1901 roku. Zauważył on obecne na powierzchni krwinek czerwonych i innych komórek krwi zestawy antygenów. To właśnie je nazywamy powszechnie grupą krwi. Od niemal stu lat wyróżnia się grupy A, B, AB oraz 0.

Jednak na czerwonych krwinkach występuje wiele antygenów, przez co istnieje wiele układów krwi – u człowieka dotychczas zidentyfikowano ich kilkadziesiąt.

Zobacz film: "Choroby, na które może narażać cię twoja grupa krwi"

Oznaczenie krwi jest istotne zwłaszcza w kontekście transfuzji, której wykonuje się przy wielu zabiegach chirurgicznych, ale też podczas leczenia chorób krwi czy w czasie ciąży.

2. Konflikt serologiczny doprowadził do śmierci dziecka

Konflikt serologiczny jest zagrożeniem dla dziecka
Konflikt serologiczny jest zagrożeniem dla dziecka (Getty Images)

Jedną z największych obaw przyszłych matek jest tzw. konflikt serologiczny. Dochodzi do niego wówczas gdy układ immunologiczny kobiety reaguje niewłaściwie na krew płodu z określonym antygenem.

Skutkiem tego może być schorzenie hemolityczne, a nawet śmierć noworodka. By tego uniknąć, kobiety z grup ryzyka otrzymują zastrzyki zawierające przeciwciała lub też wykonuje się transfuzję krwi u dziecka.

Tak właśnie zrobiono w jednym brytyjskich szpitali. Po narodzinach niemowlę wymagało przetoczenia. Wykorzystano krew matki, jednak w wyniku transfuzji u dziecka doszło do krwotoku w mózgu.

Jak się później okazało, odpowiadał za to bardzo rzadki antygen w krwi matki.

3. Odkryli nową grupę krwi

W rzeczywistości wspomniany antygen – czyli antygen Er – odkryto już w roku 1982, a pod koniec lat 80. wykryto także trzy warianty tego antygenu (Era, Erb, Er3). Przez lata był jednak dla nauki nierozwiązaną zagadką. Nie pasował do żadnej znanej grupy krwi.

Badacze z National Health Service Blood and Transplant (NHSBT) i Uniwersytetu w Bristolu na łamach "Blood" należącego do American Society of Hematology (ASH) opublikowali najnowsze wyniki badań. Naukowcy poddali analizie różne antygeny – łącznie pobrano krew od 13 pacjentów, wśród których była też matka, która straciła dziecko.

Odkryli kolejne dwa warianty antygenu Er - Er4 i Er5. Zauważyli również, że związane z nimi jest pewne białko, które medycyna poznała stosunkowo dobrze – to Piezo1, kluczowe dla antygenów Er.

Całą grupę pięciu antygenów Er postanowiono zaliczyć jako nową – już 44. – grupę krwi.

- Odkrycie nowej grupy krwi jest jak odkrycie nowej planety. Powiększa krajobraz naszej rzeczywistości — przyznała Daniela Hermelin z Saint Louis University School of Medicine w rozmowie z WIRED.

Uważa, że dzięki temu odkryciu zwiększają się szanse prawidłowego zdiagnozowania niezgodności krwi i mogą zapobiec tak dramatycznym incydentom, jak wspomniana już śmierć noworodka wskutek konfliktu serologicznego.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze