Olejek cyprysowy
Olejek cyprysowy jest to naturalna substancja uzyskana z destylacji igieł i gałązek cyprysa śródziemnomorskiego. Już od czasów starożytnych był wykorzystywany jako środek leczniczy, odkażający, zapachowy i uspokajający. W XVII i XVIII wieku był stosowany w medycynie ludowej jako środek łagodzący uporczywy kaszel małych dzieci. Współcześnie używa się go w wielu gałęziach medycyny, przemysłu kosmetycznego i perfumeryjnego – nadaje odświeżającą nutę damskim i męskim zapachom.
1. Zastosowanie olejku cyprysowego
Aromaterapiato metoda leczenia stosowana w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Istotą aromaterapii jest wprowadzenie do organizmu człowieka substancji zapachowych, pochodzących z roślinnych olejków eterycznych. Następuje ono poprzez układ oddechowy (inhalację) lub skórę (masaż, kąpiel, kompresy). Aromaterapia poprawia kondycję organizmu przez przywrócenie mu homeostazy i pobudzenie naturalnych sił odpornościowych. Olejki eteryczne stosowane w tej kuracji mogą wspomagać leczenie antybiotykami, ponieważ mają właściwości antyseptyczne.
Olejek cyprysowy znajduje zastosowanie w wielu gałęziach medycyny, a jego głównymi właściwościami są:
- wzmacnianie i zwężanie naczyń,
- utrzymywanie równowagi układu nerwowego i równowagi całego organizmu,
- uspokajanie,
- działanie moczopędne,
- działanie antyreumatyczne,
- działanie przeciwbólowe,
- wzmacnianie koncentracji,
- usuwanie nieprzyjemnego zapachu.
Olejek cyprysowy pomaga w stanach napięcia, bezsenności, stresie, w nadmiernej potliwości i przy hemoroidach. Ma działanie rozkurczowe, pobudzające trawienie, przeciwkaszlowe, napotne, przeciwpasożytnicze, pobudzające krążenie krwi. W dużych dawkach wykazuje właściwości halucynogenne. Znosi bóle miesiączkowe i niepokój wewnętrzny. Jest to doskonała substancja dezodorująca, zwłaszcza po wymieszaniu z olejkiem lawendowym.
2. Olejek cyprysowy w kosmetologii
Olejek cyprysowy może być wykorzystywany do różnego rodzaju problemów z cerą. Jest niezastąpiony w przypadku cery przetłuszczającej się, z rozszerzonymi porami i cery trądzikowej. Właściwości olejku cyprysowego pozwalają wykorzystywać go w kuracji przeciwzmarszczkowej i opóźniającej starzenie się skóry. Ponadto, używa się go do leczenia stanów zapalnych skóry, przy pękaniu naczyń krwionośnych, obrzękach, wysiękach i zapobieganiu powstawania żylaków.
Olejek cyprysowy stosuje się w mieszankach olejków eterycznych wykorzystywanych w aromaterapii do masażów, kąpieli i kompresów. Wykorzystuje się go także do leczenia przeziębień i kaszlu, napięć nerwowych i stresogennych. Aromaterapia na bazie olejku cyprysowego pomaga również przy bólach menstruacyjnych, łagodzeniu objawów menopauzy i nadmiernego napięcia. Olejek cyprysowy jest również składnikiem licznych zapachów damskich i męskich. Nadaje odświeżającą zieloną nutę wielu rodzajom perfum.
Naturalne właściwości olejku cyprysowego pozwalają na wykorzystywanie go w medycynie, kosmetologii, przemyśle perfumeryjnym i aromaterapii. Należy jednak pamiętać, że nie można go stosować w postaci nierozcieńczonej na skórę. Olejku cyprysowego muszą unikać także kobiety w pierwszych miesiącach ciąży.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.