Przejdź na WP

Pacjenci z atakami paniki w depresji zgłaszają częstsze efekty uboczne antydepresantów

Według nowego badania prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago, opublikowanego w "Journal of Clinical Psychiatry", pacjenci biorący leki na depresję zgłaszają więcej efektów ubocznych , jeśli dodatkowo cierpią na zespół lęku napadowego.

Badacze brali pod uwagę dane dotyczące 808 pacjentów z chroniczną depresją, którym podano antydepresanty jako część próby REVAMP (badanie oceniające skuteczność leków w psychoterapii). Wśród tych pacjentów, 85 zdiagnozowane miało zespół lęku napadowego.

Spośród wszystkich uczestników badania, 88 proc. zgłosiło przynajmniej jeden efekt uboczny podczas próby trwającej 12 tygodni. Co dwa tygodnie oceniano skutki uboczne antydepresantów i kategoryzowano je jako żołądkowo-jelitowe, sercowe, dermatologiczne, neurologiczne, wpływające na narządy płciowe, jakość snu i funkcjonowanie seksualne.

Badacze odkryli, że pacjenci z depresją i zespołem lęku napadowego objęci byli większym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych żołądkowo-jelitowych (47 proc. do 32 proc.), sercowych (26 proc. do 14 proc.), neurologicznych (59 proc. do 33 proc.) oraz dotykających narządy płciowe (24 proc. do 8 proc.).

Pacjenci z depresją i zespołem lęku napadowego mogą wykazywać większą podatność na skutki uboczne antydepresantów
Pacjenci z depresją i zespołem lęku napadowego mogą wykazywać większą podatność na skutki uboczne antydepresantów (123RF)

Zespół lęku napadowego występujący przy depresji nie został skojarzony z większym ryzykiem efektów wpływających na sen lub funkcjonowanie seksualne, w porównaniu z osobami chorującymi na samą depresję.

"Osoby chore na zespół lęku napadowego są szczególnie wrażliwe na zmiany w ich ciele. Nazywamy to świadomością wewnętrzną. Ponieważ osoby cierpiące na tą chorobę przeżywają nagłe, pojawiające się bez zapowiedzi ataki paniki, których symptomy to szybkie bicie serca, płytki oddech ****i uczucie nadchodzącego zagrożenia, są oni bardziej wyczuleni na zmiany w ciele, które potencjalnie mogą sygnalizować kolejny nadchodzący atak paniki.

Zatem logiczne jest, że osoby o większej wrażliwości na zmiany w ciele będą wyraźniej odczuwać skutki uboczne antydepresantów" - mówi Stewart Shankman, profesor psychologii i psychiatrii na UIC oraz jeden z autorów badań.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

Reakcja pacjentów na antydepresanty różni się w zależności od przypadku, a efekty uboczne są dość powszechne. Wielu pacjentów doświadczających skutków ubocznych zmieniają lek lub dawkę. Niektórzy całkowicie rezygnują z terapii lekowej.

"Im więcej efektów ubocznych zgłaszali pacjenci z zespołem lęku napadowego, tym bardziej byli zdołowani. To, czy efekty uboczne są prawdziwe, czy nie, nie ma znaczenia, ważne jednak, że ich depresja pogłębiała się z powodu tych skutków ubocznych" - mówi Shankman.

Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku
Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku [10 zdjęć]

Badania statystyczne sugerują, że kobiety i mężczyźni po 40 roku życia są bardziej narażeni na wystąpienie...

zobacz galerię

Shankman ostrzega, że lekarze i terapeuci powinni mieć świadomość tego, że ich pacjenci chorzy na zespół leku napadowego mogą zgłaszać więcej efektów ubocznych, na co powinni zareagować oceniając uważnie te efekty, co może uspokoić nadwrażliwych pacjentów.

W samej Polsce jest 1,5 mln, czyli około 4 proc. osób ze zdiagnozowaną depresją. 800 tysięcy z nich podjęło leczenie farmakologiczne. Ekonomiczne koszty depresji wynoszą w Polsce w ujęciu rocznym od 1 do 2,6 mld złotych. 80 proc. Polaków dotkniętych depresją to osoby w wieku 30 - 59 lat. Dane na podstawie badań uczelni IZWOZ uczelni Łazarskiego i szacunków ZUS.

 

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy