Pacjenci z atakami paniki w depresji zgłaszają częstsze efekty uboczne antydepresantów

Według nowego badania prowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago, opublikowanego w "Journal of Clinical Psychiatry", pacjenci biorący leki na depresję zgłaszają więcej efektów ubocznych , jeśli dodatkowo cierpią na zespół lęku napadowego.

Badacze brali pod uwagę dane dotyczące 808 pacjentów z chroniczną depresją, którym podano antydepresanty jako część próby REVAMP (badanie oceniające skuteczność leków w psychoterapii). Wśród tych pacjentów, 85 zdiagnozowane miało zespół lęku napadowego.

Spośród wszystkich uczestników badania, 88 proc. zgłosiło przynajmniej jeden efekt uboczny podczas próby trwającej 12 tygodni. Co dwa tygodnie oceniano skutki uboczne antydepresantów i kategoryzowano je jako żołądkowo-jelitowe, sercowe, dermatologiczne, neurologiczne, wpływające na narządy płciowe, jakość snu i funkcjonowanie seksualne.

Badacze odkryli, że pacjenci z depresją i zespołem lęku napadowego objęci byli większym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych żołądkowo-jelitowych (47 proc. do 32 proc.), sercowych (26 proc. do 14 proc.), neurologicznych (59 proc. do 33 proc.) oraz dotykających narządy płciowe (24 proc. do 8 proc.).

Zespół lęku napadowego występujący przy depresji nie został skojarzony z większym ryzykiem efektów wpływających na sen lub funkcjonowanie seksualne, w porównaniu z osobami chorującymi na samą depresję.

"Osoby chore na zespół lęku napadowego są szczególnie wrażliwe na zmiany w ich ciele. Nazywamy to świadomością wewnętrzną. Ponieważ osoby cierpiące na tą chorobę przeżywają nagłe, pojawiające się bez zapowiedzi ataki paniki, których symptomy to szybkie bicie serca, płytki oddech ****i uczucie nadchodzącego zagrożenia, są oni bardziej wyczuleni na zmiany w ciele, które potencjalnie mogą sygnalizować kolejny nadchodzący atak paniki.

Zatem logiczne jest, że osoby o większej wrażliwości na zmiany w ciele będą wyraźniej odczuwać skutki uboczne antydepresantów" - mówi Stewart Shankman, profesor psychologii i psychiatrii na UIC oraz jeden z autorów badań.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey on Drug Use and Health (NSDUH) opracowała listę...

Reakcja pacjentów na antydepresanty różni się w zależności od przypadku, a efekty uboczne są dość powszechne. Wielu pacjentów doświadczających skutków ubocznych zmieniają lek lub dawkę. Niektórzy całkowicie rezygnują z terapii lekowej.

"Im więcej efektów ubocznych zgłaszali pacjenci z zespołem lęku napadowego, tym bardziej byli zdołowani. To, czy efekty uboczne są prawdziwe, czy nie, nie ma znaczenia, ważne jednak, że ich depresja pogłębiała się z powodu tych skutków ubocznych" - mówi Shankman.

Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku

Badania statystyczne sugerują, że kobiety i mężczyźni po 40 roku życia są bardziej narażeni na wystąpienie stanów depresyjnych. W szczególności dotyczy...

Shankman ostrzega, że lekarze i terapeuci powinni mieć świadomość tego, że ich pacjenci chorzy na zespół leku napadowego mogą zgłaszać więcej efektów ubocznych, na co powinni zareagować oceniając uważnie te efekty, co może uspokoić nadwrażliwych pacjentów.

W samej Polsce jest 1,5 mln, czyli około 4 proc. osób ze zdiagnozowaną depresją. 800 tysięcy z nich podjęło leczenie farmakologiczne. Ekonomiczne koszty depresji wynoszą w Polsce w ujęciu rocznym od 1 do 2,6 mld złotych. 80 proc. Polaków dotkniętych depresją to osoby w wieku 30 - 59 lat. Dane na podstawie badań uczelni IZWOZ uczelni Łazarskiego i szacunków ZUS.

 

Rafał Szewczyk, 9 miesięcy temu

Leki i suplementy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - leki i suplementy
Depresja i mania

Depresja: objawy somatyczne (WIDEO)

Depresja: objawy somatyczne (WIDEO) Odtwórz wideo

zawodowe można mówić o początkowych symptomach depresji. W przebiegu depresji bardzo często występują objawy somatyczne. Pacjenci zgłaszają (...) Badania potwierdzają, że depresja...

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

Jak wyleczyć depresję?

pamiętać o tym, że efekty kuracji nie są natychmiastowe, dlatego nie warto co chwilę zmieniać antydepresantów. Potrzeba od 4 do 6 tygodni kuracji lekami (...) się skutki uboczne, co może zniechęcić...

Nerwica i lęki

Ćwiczenia a napady paniki

Ćwiczenia a napady paniki

niekontrolowanych napadów strachu. Już w tym momencie wiadomo, że ćwiczenia są pomocne w leczeniu osób cierpiących z powodu nadmiernego stresu i depresji.

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

Środek na zaburzenia rytmu dobowego w leczeniu depresji

antydepresantów Farmaceutyki stosowane w leczeniu depresji określane są mianem antydepresantów. Ich działanie polega na podnoszeniu poziomu (...) się na związane z nimi efekty uboczne,...

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Rokowanie w raku żołądka (WIDEO)

Rokowanie w raku żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

jest zupełnie inne. W naszym kraju jednak często obserwuje się zjawisko polegające na tym, że do lekarza zgłaszają się pacjenci będący w 3 lub 4 stadium

Depresja i mania

Środki antydepresyjne

pacjentów zgłasza, że mija około dwóch tygodni, zanim antydepresanty zaczną spełniać swoją rolę. Ponadto wielu sceptyków leków przeciwdepresyjnych (...) podkreśla, że ich przyjmowanie niesie ze sobą szereg skutków ubocznych....