Trwa ładowanie...

Pakiet kolejkowy receptą dla służby zdrowia?

Pakiet kolejkowy wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia ma całkowicie odmienić system ochrony zdrowia w Polsce. Zmiany mają poprawić jakość świadczeń oraz zmniejszyć kolejki oczekujących do specjalistów. Wielka reforma wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku.

spis treści

1. Czym jest pakiet kolejkowy?

Pakiet kolejkowy to szereg aktów prawnych, które dotyczą całej służby zdrowia. Zmiany obejmują lekarzy rodzinnych, specjalistów, szpitale, pielęgniarki, jak również NFZ i system kształcenia lekarzy.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Co się zmieni u lekarzy rodzinnych?

Dzięki nowym przepisom lekarze rodzinni zyskają nowe kompetencje. Będą wykonywać więcej badań diagnostycznych po to, by zmniejszyć kolejki oczekujących do specjalistów i skrócić czas potrzebny na diagnozę pacjenta. Lekarze rodzinni będą wykonywać EKG wysiłkowe, badanie FT3 i FT4 (czyli oznaczenie frakcji wolnych hormonów w leczeniu tarczycy), Holter EKG, Holter ciśnieniowy, spirometrię, gastroskopię i kolonoskopię. Dzięki temu pacjenci nie będą musieli czekać na skierowania na badania u lekarzy specjalistów.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie tzw. porady receptowej, która da lekarzom możliwość przedłużenia recepty bez konieczności badania. Zmniejszą się przez to kolejki, w których czekali dotąd również ci, którzy chcieli tylko wziąć od lekarza nową receptę.

Nowa ustawa przewiduje, że w placówkach będzie więcej lekarzy podstawowej opieki medycznej. Pacjenci będą również mogli wybrać u kogo chcą być leczeni – lekarza rodzinnego, internisty czy pediatry.

3. Co się zmieni u lekarzy specjalistów?

Najważniejszą zmianą dla lekarzy specjalistów jest podwyższenie wyceny pierwszej wizyty, co ma motywować lekarzy do szybszej diagnostyki i podejmowania leczenia. Premia będzie przysługiwała tym specjalistom, którzy w ciągu maksymalnie 6 tygodni zdiagnozują pacjenta, stworzą plan leczenia, a następnie przekażą chorego pod opiekę lekarza rodzinnego. Dzięki tej zmianie lekarze specjaliści będą przyjmować więcej nowych pacjentów, diagnozy będą odbywać się szybciej, a efekty leczenia będą lepsze.

4. Co się zmieni w szpitalach?

Zmiany w służbie zdrowia nie ominą szpitali. Dzięki poradniom przyszpitalnym pacjenci będą mieć gwarancję, że zostaną przyjęci na wizytę po zabiegu. Pobyt pacjenta w szpitalu ma być skrócony do wymaganego minimum. Więcej chorych będzie kierowanych na hospitalizację jednodniową.

Nowe, bardziej jasne zasady kierowania pacjentów na zabiegi usunięcia zaćmy i wszczepienia endoprotez mają skrócić czas oczekiwania osób, które naprawdę najbardziej ich potrzebują. Zniknie możliwość zapisywania się „na zapas”, przez którą wydłużał się czas oczekiwania na przeprowadzenie tych zabiegów.

5. Zmiany w NFZ

Ważną modyfikacją w funkcjonowaniu NFZ będzie przeniesienie kompetencji wyceny świadczeń medycznych na Agencję Oceny Technologii Medycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie opracowywał mapy potrzeb zdrowotnych w skali regionalnej oraz ogólnopolskiej. Urzędnicy NFZ ocenią potencjalne potrzeby na świadczenia medyczne w danym regionie, a także sprawdzą, czy istnieje tam odpowiednie zaplecze, aby zapewnić opiekę zdrowotną pacjentom.

Aby sytuacja w opiece medycznej była stabilna, zmienią się zasady podpisywania umów z NFZ. Lekarze rodzinni będą mieli umowy bezterminowe, lekarze specjaliści i stomatologowie – umowy na okres 5 lat, a dla szpitali przewidziano umowy dziesięcioletnie.

6. Zmiany w organizacji służby zdrowia

Kolejki do lekarzy, na badania oraz do szpitali to codzienność, do której się przyzwyczailiśmy. Ministerstwo Zdrowia chce jednak zmienić obraz służby zdrowia i skrócić czas oczekiwania na wizyty. Ma w tym pomóc rozdzielenie kolejek na nowych pacjentów i tych, którzy kontynuują leczenie. Placówki medyczne mają co tydzień przesyłać raport dotyczący kolejek, w którym znajdą się informacje o liczbie oczekujących oraz pierwszych wolnych terminach. Listy oczekujących będą teraz prowadzone elektronicznie. Pacjenci będą zapisywać się w kolejki na podstawie swojego numeru PESEL – nie będzie można zapisywać się do kilku kolejek do specjalisty z jednej dziedziny. Pacjent będzie kierowany tam, gdzie lista oczekujących jest najkrótsza, a przez to nie będzie „sztucznie” blokował miejsca w innych kolejkach. Aby pacjenci nie zapisywali się do kilku kolejek jednocześnie, wprowadzony zostanie obowiązek dostarczenia oryginału skierowania w ciągu 2 tygodni. Jeśli pacjent nie przyniesie skierowania lub nie stawi się na wizycie, zostanie wykreślony z listy oczekujących.

Ułatwieniem dla pacjentów są zmiany dotyczące recept. Lekarze będą mogli wystawić receptę na 12 miesięcy, a po odbiór nie trzeba będzie zgłaszać się osobiście – wystarczy wyznaczyć osobę upoważnioną.

Pakiet kolejkowy ma poprawić dostęp do lekarzy specjalistów, skrócić czas oczekiwania na wizytę i badania, poprawić wczesną diagnostykę schorzeń, a także poprawić przepływ środków finansowych. Zmiany resortu zdrowia mają poprawić komfort i jakość leczenia. Czy rzeczywiście uda się skrócić kolejki? Przekonamy się już 1 stycznia 2015 roku.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza