Pakiet kolejkowy receptą dla służby zdrowia?

Pakiet kolejkowy wprowadzony przez Ministerstwo Zdrowia ma całkowicie odmienić system ochrony zdrowia w Polsce. Zmiany mają poprawić jakość świadczeń oraz zmniejszyć kolejki oczekujących do specjalistów. Wielka reforma wchodzi w życie 1 stycznia 2015 roku.

1. Czym jest pakiet kolejkowy?

Pakiet kolejkowy to szereg aktów prawnych, które dotyczą całej służby zdrowia. Zmiany obejmują lekarzy rodzinnych, specjalistów, szpitale, pielęgniarki, jak również NFZ i system kształcenia lekarzy.

2. Co się zmieni u lekarzy rodzinnych?

Dzięki nowym przepisom lekarze rodzinni zyskają nowe kompetencje. Będą wykonywać więcej badań diagnostycznych po to, by zmniejszyć kolejki oczekujących do specjalistów i skrócić czas potrzebny na diagnozę pacjenta. Lekarze rodzinni będą wykonywać EKG wysiłkowe, badanie FT3 i FT4 (czyli oznaczenie frakcji wolnych hormonów w leczeniu tarczycy), Holter EKG, Holter ciśnieniowy, spirometrię, gastroskopię i kolonoskopię. Dzięki temu pacjenci nie będą musieli czekać na skierowania na badania u lekarzy specjalistów.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Kolejną zmianą jest wprowadzenie tzw. porady receptowej, która da lekarzom możliwość przedłużenia recepty bez konieczności badania. Zmniejszą się przez to kolejki, w których czekali dotąd również ci, którzy chcieli tylko wziąć od lekarza nową receptę.

Nowa ustawa przewiduje, że w placówkach będzie więcej lekarzy podstawowej opieki medycznej. Pacjenci będą również mogli wybrać u kogo chcą być leczeni – lekarza rodzinnego, internisty czy pediatry.

3. Co się zmieni u lekarzy specjalistów?

Najważniejszą zmianą dla lekarzy specjalistów jest podwyższenie wyceny pierwszej wizyty, co ma motywować lekarzy do szybszej diagnostyki i podejmowania leczenia. Premia będzie przysługiwała tym specjalistom, którzy w ciągu maksymalnie 6 tygodni zdiagnozują pacjenta, stworzą plan leczenia, a następnie przekażą chorego pod opiekę lekarza rodzinnego. Dzięki tej zmianie lekarze specjaliści będą przyjmować więcej nowych pacjentów, diagnozy będą odbywać się szybciej, a efekty leczenia będą lepsze.

4. Co się zmieni w szpitalach?

Zmiany w służbie zdrowia nie ominą szpitali. Dzięki poradniom przyszpitalnym pacjenci będą mieć gwarancję, że zostaną przyjęci na wizytę po zabiegu. Pobyt pacjenta w szpitalu ma być skrócony do wymaganego minimum. Więcej chorych będzie kierowanych na hospitalizację jednodniową.

Nowe, bardziej jasne zasady kierowania pacjentów na zabiegi usunięcia zaćmy i wszczepienia endoprotez mają skrócić czas oczekiwania osób, które naprawdę najbardziej ich potrzebują. Zniknie możliwość zapisywania się „na zapas”, przez którą wydłużał się czas oczekiwania na przeprowadzenie tych zabiegów.

5. Zmiany w NFZ

Ważną modyfikacją w funkcjonowaniu NFZ będzie przeniesienie kompetencji wyceny świadczeń medycznych na Agencję Oceny Technologii Medycznych. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie opracowywał mapy potrzeb zdrowotnych w skali regionalnej oraz ogólnopolskiej. Urzędnicy NFZ ocenią potencjalne potrzeby na świadczenia medyczne w danym regionie, a także sprawdzą, czy istnieje tam odpowiednie zaplecze, aby zapewnić opiekę zdrowotną pacjentom.

Aby sytuacja w opiece medycznej była stabilna, zmienią się zasady podpisywania umów z NFZ. Lekarze rodzinni będą mieli umowy bezterminowe, lekarze specjaliści i stomatologowie – umowy na okres 5 lat, a dla szpitali przewidziano umowy dziesięcioletnie.

6. Zmiany w organizacji służby zdrowia

Kolejki do lekarzy, na badania oraz do szpitali to codzienność, do której się przyzwyczailiśmy. Ministerstwo Zdrowia chce jednak zmienić obraz służby zdrowia i skrócić czas oczekiwania na wizyty. Ma w tym pomóc rozdzielenie kolejek na nowych pacjentów i tych, którzy kontynuują leczenie. Placówki medyczne mają co tydzień przesyłać raport dotyczący kolejek, w którym znajdą się informacje o liczbie oczekujących oraz pierwszych wolnych terminach. Listy oczekujących będą teraz prowadzone elektronicznie. Pacjenci będą zapisywać się w kolejki na podstawie swojego numeru PESEL – nie będzie można zapisywać się do kilku kolejek do specjalisty z jednej dziedziny. Pacjent będzie kierowany tam, gdzie lista oczekujących jest najkrótsza, a przez to nie będzie „sztucznie” blokował miejsca w innych kolejkach. Aby pacjenci nie zapisywali się do kilku kolejek jednocześnie, wprowadzony zostanie obowiązek dostarczenia oryginału skierowania w ciągu 2 tygodni. Jeśli pacjent nie przyniesie skierowania lub nie stawi się na wizycie, zostanie wykreślony z listy oczekujących.

Ułatwieniem dla pacjentów są zmiany dotyczące recept. Lekarze będą mogli wystawić receptę na 12 miesięcy, a po odbiór nie trzeba będzie zgłaszać się osobiście – wystarczy wyznaczyć osobę upoważnioną.

Pakiet kolejkowy ma poprawić dostęp do lekarzy specjalistów, skrócić czas oczekiwania na wizytę i badania, poprawić wczesną diagnostykę schorzeń, a także poprawić przepływ środków finansowych. Zmiany resortu zdrowia mają poprawić komfort i jakość leczenia. Czy rzeczywiście uda się skrócić kolejki? Przekonamy się już 1 stycznia 2015 roku.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy