Trwa ładowanie...

Palenie powoduje setki zmian w DNA

Avatar placeholder
28.12.2018 13:25
Palenie powoduje setki zmian w DNA
Palenie powoduje setki zmian w DNA

Naukowcy odkryli, że palenie pozostawia po sobie setki mutacji w DNA.

Do tej pory przeanalizowano tysiące genomów nowotworów, co pozwoliło naukowcom ustalić, że palenie 20 papierosów dziennie wywołuje średnio 150 mutacji rocznie w każdej komórce płuc.

Zmiany te są trwałe i utrzymują się nawet wtedy, gdy ktoś rzuci palenie.

Naukowcy twierdzą, że analiza DNA nowotworu może pomóc w wyjaśnieniu przyczyn jego powstawania.

Zobacz film: "Wpływ palenia na serce"
Nowe badanie pokazuje, że palenie papierosów powoduje setki mutacji w komórkach płuc
Nowe badanie pokazuje, że palenie papierosów powoduje setki mutacji w komórkach płuc (Shutterstock)

Badanie opublikowane w czasopiśmie "Science" zostało przeprowadzone przez międzynarodową grupę naukowców, w której skład wchodzili specjaliści między innymi z instytutu Wellcome Trust Sanger w Cambridgeshire oraz z Krajowego Laboratorium Los Alamos w Nowym Meksyku.

Analiza wykazała bezpośredni związek między liczbą papierosów wypalanych przez całe życie i liczbą mutacji w DNA nowotworu. Autorzy stwierdzili, że palenie paczki papierosów dziennie co roku prowadzi do powstania:

  • 150 mutacji w płucach;
  • 97 mutacji strun głosowych lub krtani;
  • 23 zmian w ustach;
  • 18 zmian w pęcherzu;
  • 6 w wątrobie.

"Im więcej mutacji, tym większe prawdopodobieństwo, że będą one występować w kluczowych genach, nazywanych genami rakowymi, które przekształcają normalne komórki w komórki nowotworowe" – powiedział główny autor badania prof. Sir Mike Stratton z instytutu Wellcome Trust Sanger.

ZOBACZ TAKŻE:

Badacze tłumaczą, że w tkankach takich narządów jak płuca, które są bezpośrednio narażone na dym, można znaleźć „mutacyjny podpis” substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym, z których co najmniej 60 przyczynia się do rozwoju raka.

Jednak nie można znaleźć tego samego wzoru w tkankach innych narządów, takich jak pęcherz moczowy, który nie jest bezpośrednio narażony na działanie dymu tytoniowego.

Prof. Stratton powiedział, że prawdopodobnie w tych narządach palenie może przyspieszać naturalny proces mutacyjny, ale nadal nie wiadomo, jak dokładnie do tego dochodzi.

11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia
11 najlepszych sposobów na rzucenie palenia [11 zdjęć]

Czy zastanawiasz się nad rzuceniem palenia, ale brakuje ci motywacji? Zwykły slogan "palenie jest niezdrowe"

zobacz galerię

Takie samo podejście może być wykorzystane w stosunku do innych nowotworów, których podstawowe przyczyny są mniej zrozumiałe.

"Przyglądając się genomom nowotworów, znajdujemy ślady ostatnich ekspozycji, które były odpowiedzialne za wygenerowanie raka i które potencjalnie mogą być wskazówką jeżeli chodzi o działania zapobiegające zachorowaniu" - powiedział.

"Na każde 150 mutacji w komórce rocznie przypada 150 możliwości rozwoju raka w płucach" – powiedział dr David Gilligan, konsultant w dziedzinie onkologii w szpitalu Papworth i członek zarządu Fundacji Raka Płuc Roya Castle.

Wczesne objawy raka płuc
Wczesne objawy raka płuc [5 zdjęć]

Wiele osób lekceważy chroniczny kaszel lub przyzwyczaja się do niego, zakładając, że wynika on np. z

zobacz galerię

"Rak płuc miał niską przeżywalność przez wiele lat, ale powstało wiele nowoczesnych metod terapeutycznych, takich jak immunoterapia i genetycznie ukierunkowane leczenie farmakologiczne" - dodaje.

W Polsce każdego tygodnia na raka płuc umiera ok. 400 osób. Statystyki podają, że szanse na całkowite wyzdrowienie ma tylko jedna osoba na dziesięć. Rezultaty nowego badania sugerują, że można zapobiec dziewięciu zachorowaniom na dziesięć.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze