Trwa ładowanie...
Przeczytaj raport abcZdrowie
Temat miesiąca: Alkohol

Palisz? Zadbaj również o jamę ustną!

Materiał powstał przy współpracy z Oclean
(Materiał partnera)

O tym, że palenie oraz korzystanie z nowatorskich wyrobów tytoniowych szkodzi, nie trzeba nikogo przekonywać, jest to fakt dowiedziony naukowo. Lista szkodliwych substancji jest dłuższa lub krótsza w zależności od produktu, niemniej korzystanie z jakichkolwiek produktów tytoniowych wiąże się z poważnym ryzykiem. Wśród najbardziej drastycznych konsekwencji najczęściej wymienia się choroby onkologiczne, problemy z układem krążenia oraz układem oddechowym. Często pomijanym aspektem jest natomiast higiena jamy ustnej i wpływ produktów tytoniowych na nią.

Problemy wizerunkowe…

Dym powstały w wyniku spalania tytoniu (jak również aerozol powstały w wyniku jego podgrzewania) mają niekorzystny wpływ również na nasze zęby i dziąsła. Podobnie jak picie kawy, korzystanie z produktów tytoniowych wystawia wnętrze naszych ust na ekspozycję na szereg substancji zmieniających naturalną florę bakteryjną oraz na ciemne barwniki. Najbardziej widocznym efektem są choćby charakterystyczne przebarwienia zębów i wypełnień dentystycznych. Na ich powierzchni dodatkowo dużo szybciej odkłada się kamień nazębny, co potęguje nieestetyczny efekt.

… i zdrowotne

Nie tylko kwestie wizualne mają tu znaczenie – te ściśle powiązane są w tym przypadku ze zdrowiem. Kolejną konsekwencją korzystania z produktów tytoniowych jest zmniejszone wydzielanie śliny, co sprzyja rozwojowi próchnicy i chorób dziąseł. W połączeniu ze wzmożonym odkładaniem kamienia nazębnego, stanowi to prostą drogę do chorób przyzębia, wzmożonej ruchliwości zębów, ich osłabienia, a nawet utraty. Dziąsła wystawione na długotrwałe działanie dymu mają również tendencję do zaczerwieniania, obrzęków i cofania się – co z kolei prowadzi do powstawania szczelin przyzębia i wzmacnia zagrożenie utraty całego zęba.

Świeżość w ustach

Wstydliwą dla wielu jest również kwestia oddechu. Zarówno wyroby tytoniowe, jak i szereg indywidualnych preferencji dietetycznych, niosą konsekwencje dla świeżości naszej jamy ustnej. Częste spożywanie potraw ostrych może prowadzić do nadwrażliwości zębów; częste spożywanie słodyczy jest prostą drogą do problemów z próchnicą. Nasze indywidualne zwyczaje żywieniowe, pozostawiające w jamie ustnej osady i zaburzające jej naturalną równowagę, prowadzić mogą do nieświeżego oddechu, którego jednorazowe działanie (guma do żucia czy płukanie ust) nie wyeliminuje w całości.

Jak zatem zadbać o zdrowie i atrakcyjny wygląd naszych zębów?

Inteligentne wspomaganie

Zwłaszcza dla długoletnich palaczy i osób korzystających z wyrobów tytoniowych rekomendowane jest tak zwane „czyszczenie głębokie”. Samemu – ze zrozumiałych względów – trudno jest dobrać odpowiednią siłę szczotkowania i jego czas, trudno zadbać jednocześnie o zęby, dziąsła i całość jamy ustnej.

Z pomocą przychodzą inteligentne szczoteczki soniczne – wprost stworzone do pomocy zwykłym użytkownikom, którzy nie chcą rezygnować ze swoich nawyków i przyzwyczajeń, a jednocześnie zwracają dużą uwagę na higienę jamy ustnej i chcą zminimalizować negatywne dla niej efekty.

W odróżnieniu od zwykłej szczoteczki elektrycznej, która obraca główką z prędkością do 8tys ruchów na minutę, szczoteczka soniczna wykonuje od 31tys do 62tys. tak zwanych ruchów wymiatająco-pulsacyjnych na minutę, co pozwala na dokładniejsze czyszczenie powierzchni zębów, dziąseł i przestrzeni międzyzębowych bez narażania ich na ryzyko uszkodzenia.

Biel, świeżość i zdrowie

Inteligentne szczoteczki soniczne dysponują specjalnymi programami czyszczenia, które dobierają siłę, sposób i czas czyszczenia zębów tak, by spełnić stawiane im przez użytkowników cele. Jednocześnie dbają o zdrowie zębów, ich biel, a także świeżość całej jamy ustnej i oddechu. Aby posłużyć się przykładem, zerknijmy na szczoteczkę soniczną Oclean Xpro. Aby spełnić swe zadanie, szczoteczka Oclean Xpro na podstawie wprowadzonych danych rekomenduje najlepszy program czyszczenia dla danego przypadku. Jeśli użytkownik wybierze cel „wybielanie”, dzięki załączonej skali jest w stanie sam określić i wprowadzić do pamięci urządzenia stopień zżółknięcia swoich zębów – a szczoteczka sama proponuje jeden z przygotowanych programów, dobierając czas i siłę szczotkowania w celu maksymalizacji efektu wybielania. Na przykład, użytkownik określa swoje zęby jako zabarwione tytoniem (opcja TOBACCO STAIN TEETH), a ich odcień definiuje na „5” – inteligentna aplikacja zaleci program „średnie rozjaśnianie” (ang. Medium Brightening).

Podobnie rzecz ma się z innymi celami, które przed szczoteczką postawi jej użytkownik.

Nie musimy walczyć sami

W staraniach o utrzymanie higieny jamy ustnej szczoteczki soniczne stanowią potężne wsparcie każdego użytkownika. W połączeniu z dedykowaną aplikacją na urządzenia mobilne szczoteczki takie jak Oclean Xpro wzmacniają nasze szanse na zdrowe, białe zęby i świeży oddech bez konieczności rezygnacji z indywidualnych przyzwyczajeń i nawyków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Materiał powstał przy współpracy z Oclean
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza