Picie alkoholu a rak płuc. Naukowcy odkryli 6 genów odpowiedzialnych za powiązanie nowotworu z alkoholem
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu szukali związku między spożywaniem alkoholu a rakiem płuc. Po zbadaniu setek tysięcy osób doszli do wniosku, że wszystkiemu winne są geny.
1. Rozwój raka płuc - spożywanie alkoholu
O tym, że alkohol szkodzi zdrowiu, nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnie nadużywanie trunków może być niebezpieczne i przyczyniać się do szybszego rozwoju nowotworów. O ile związek między rakiem jelita a nadużywaniem napojów wyskokowych jest udowodniony, tak badania nad powiązaniem ich z nowotworem płuca budzą wątpliwości.
Naukowcy z Uniwersytetu w Liverpoolu przebadali 125 249 pijących alkohol Brytyjczyków i 47 967 Amerykanów. Wyodrębniono aż 6 genów, które ich zdaniem są związane z nadmiernym spożyciem alkoholu, a w konsekwencji z rakiem płuc.
"Szukaliśmy niewielkich zmian w DNA pod kątem tzw. polimorfizmów pojedynczego nukleotydu (SNP) – powiedział jeden z autorów badań Andrew Thompson z Uniwersytetu w Liverpoolu.
Co to oznacza? Zadaniem naukowców geny wpływają na zachowanie ludzi, ponieważ mogą modyfikować sposób, w jaki organizm metabolizuje cukier zawarty w alkoholu.
2. Badania na owadach
Aby dowieść swojej teorii, zespół wykorzystał robaki, w celu sprawdzenia, co dzieje się po usunięciu genów, które zdaniem badaczy wpływają na metabolizm cukrów. Wszystkie testy wykazały wyraźne zmiany w reakcji.
"Badanie sugeruje, że geny te mają prawdziwy wpływ na reakcję na alkohol" – powiedział Thompson.
Naukowcy byli zaskoczeni wynikami badań, szczególnie że odkryli kolejny potencjalny czynnik ryzyka raka płuc.
"Okazuje się, że osoby, które nadużywały alkohol, częściej chorowały na raka płuc"" – powiedział Thompson.
Badacze nie podają dokładnych danych, ale szacują, że może mieć to związek z kolejnym czynnikiem: paleniem. Badania pokazują, że ludzie chętniej sięgają po papierosy, kiedy piją.
Zobacz także: Alkohol a rak. Nowe wytyczne dotyczące spożycia alkoholu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.