Trwa ładowanie...

Rak jelita grubego. Nowy czynnik ryzyka

Avatar placeholder
Luiza Nowak 11.02.2019 08:54
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów (123RF)

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów w Polsce. Szacuje się, że w naszym kraju codziennie umierają 33 osoby z jego powodu. Według najnowszych badań do zachorowań może przyczyniać się siedzący tryb życia.

1. Badania nad rakiem jelita

Niedawno w piśmie naukowym "JNCI Cancer Spectrum" opublikowano badania dotyczące wpływu siedzącego trybu życia, w tym spędzania sporej ilości czasu przed telewizorem, na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Wyniki dla wielu mogą być zaskakujące.

Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych
Rak jelita grubego atakuje coraz młodszych [5 zdjęć]

Każdego roku na raka jelita grubego zapada ponad 13 tys. Polaków, z czego ok. 9 tys. umiera. Dotąd choroba

zobacz galerię

Pod lupę wzięto zdrowie aż 90 tys. kobiet. Analizie były poddawane ich wyniki badań przez 20 lat. Naukowcy nie brali pod uwagę ani masy ciała, ani aktywności fizycznej badanych. W tym okresie wykryto 118 zachorowań na raka jelita grubego u kobiet, które nie ukończyły jeszcze 50. roku życia. Wyliczono, że spędzanie godziny na kanapie przed telewizorem zwiększa ryzyko nowotworu o 12 proc., a dwóch godzin aż o 70 proc.

2. Rak jelita grubego

Zobacz film: "Chora na raka jelita dziewczyna przestrzega przed tą chorobą"

Rak jelita grubego jest jednym z najbardziej śmiercionośnych nowotworów wśród polskich pacjentów. Według Stowarzyszenia Europacolon Polska zajmuje drugie miejsce pod względem zachorowań. Liczba chorych wciąż rośnie. Obecnie wynosi ok. 19 tys. pacjentów rocznie. W statystykach wyprzedza go tylko rak płuc, który jest diagnozowany u 23 tys. Polaków.

Szacuje się, że codziennie w Polsce z powodu raka jelita grubego umierają 33 osoby. Statystyki nie dają powodu do optymizmu. Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów liczba chorych będzie rosła. W 2025 roku, czyli za niespełna 6 lat, raka jelita grubego zdiagnozuje się u ok. 24 tys. pacjentów. Z kolei w 2030 roku może to już być nawet 28 tys. zachorowań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze