Trwa ładowanie...

Pień mózgu – lokalizacja, funkcje, uszkodzenia, nowotwory. Śmierć pnia mózgu

Pień mózgu należy do ośrodkowego układu nerwowego i obejmuje wszystkie twory leżące w podstawie czaszki. Uszkodzenie pnia mózgu jest niebezpieczne, ponieważ znajdują się tam ośrodki odpowiadające za utrzymanie funkcji życiowych. Jaki funkcje pełni pień mózgu? Jak może dojść do jego uszkodzenia i kiedy określa się śmierć pnia mózgu?

Zobacz film: "Jak pracuje mózg w ostatnich chwilach życia?"

spis treści

1. Pień mózgu – lokalizacja

Pień mózgu znajduje się u podstawy czaszki. Jest strukturą ośrodkowego układu nerwowego. Pień mózgu obejmuje śródmózgowie, rdzeń przedłużony i most. Pień mózgu to pierwsza część mózgowia, to tutaj trafiają sygnały z rdzenia kręgowego. Z pnia mózgu wychodzi też większość nerwów czaszkowych.

2. Pień mózgu – funkcje

Pień mózgu pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie. To właśnie w pniu mózgu znajdują się najważniejsze ośrodki odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowych funkcji życiowych. Znajdziemy tu ośrodki regulujące pracę serca, ciśnienie tętnicze, metabolizm, temperaturę organizmu i oddychanie.

W pniu mózgu znajdują się również przysadka mózgowa, ośrodek odruchowy wzroku i słuchu oraz ośrodek integracji bodźców ruchowych i czuciowych.

Wczesne objawy udaru mózgu. Każdy powinien je znać
Wczesne objawy udaru mózgu. Każdy powinien je znać [5 zdjęć]

W Polsce co osiem minut ktoś przechodzi udar mózgu. Każdego roku ponad 30 tys. Polaków umiera z powodu...

zobacz galerię

Twór siatkowy pnia mózgu odpowiada za zdolność, przytomność i zdolność do wybudzania. Pień mózgu skupia również ośrodki nerwowe odpowiadające za odruchy wrodzone: ssanie, żucie, połykanie, kichanie, kaszel, wymioty, mruganie, pocenie się i regulowanie przemiany materii.

3. Pień mózgu – najczęstsze uszkodzenia

Uszkodzenia pnia mózgu są bardzo niebezpiecznie i mogą skończyć się śmiercią. Do uszkodzenia pnia mózgu mogą doprowadzić m.in. urazy głowy i udar mózgu.

3.1. Pień mózgu – uraz głowy

Pień mózgu może zostać uszkodzony podczas urazu głowy. Może on powstać w wyniku uderzenia, złamania otwartego czaszki. Pień mózgu może również zostać uszkodzony w wyniku postrzału w głowę.

3.2. Pień mózgu – udar

Udar mózgu może powodować zaburzenia funkcjonowania pnia mózgu. Udar mózgu może mieć postać niedokrwienną lub krwotoczną.

Udar mózgu niedokrwienny pojawia się wskutek zwężenia lub zamknięcia światła tętnic. Do odciętego obszaru mózgu przestaje dopływać krew. Nieleczony udar mózgu prowadzi do śmierci.

W przypadku udaru krwotocznego dochodzi do przerwania ciągłości naczyń krwionośnych i wylewu krwi do mózgu. Krew gromadzi się w okolicach pnia mózgu.

3.3. Pień mózgu - wgłobienie

Przyczyną uszkodzenia pnia mózgu może być też wgłobienie. To stan, w którym dochodzi do przemieszczenia jednej z części ośrodkowego układu nerwowego w inne miejsce. Może się tak dziać wskutek wzmożonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, zapalenia opon mózgowcyh, obrzęku mózgu, krwotoku wewnątrzczaszkowego lub nowotworu.

Rekomendowane przez naszych specjalistów:

4. Pień mózgu - objawy uszkodzenia

Uszkodzenie pnia mózgu daje wyraźne objawy:

 • zaburzenia psychoruchowe,
 • zaburzenia zachowania,
 • zaburzenia świadomości, śpiączka,
 • zaburzenia uwagi,
 • zaburzenia mowy i myślenia,
 • upośledzenie pamięci.

5. Uszkodzenia pnia mózgu - diagnostyka

Żeby rozpoznać uszkodzenia pnia mózgu zwykle wystarczą objawy pacjenta. W diagnostyce pomocny jest również wywiad z pacjentem. Jeśli doświadczył on ostatnio urazu głowy, prawdopodobieństwo uszkodzenia pnia mózgu jest bardzo duże.

Uszkodzenie pnia mózgu diagnozowane jest również poprzez wykonanie specjalnych badań. Zwykle jest to rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa głowy. Te badania pozwolą stwierdzić zmiany niedokrwienne lub krwotoczne w obrębie pnia mózgu.

6. Uszkodzenie pnia mózgu - leczenie

W wyniku uszkodzenia pnia mózgu może dojść do jego śmierci, a wtedy niemożliwe jest wyleczenie pacjenta i przywrócenie mu funkcji życiowych.

Jeśli uszkodzenie powstało w wyniku udaru niedokrwiennego lub krwotocznego konieczna jest szybka interwencja lekarska. W przypadku udaru leczenie należy podjąć w ciągu 30 minut od wystąpienia objawów. Ważna jest również rehabilitacja po udarze, dzięki której chory może odzyskać jak największą sprawność.

7. Pień mózgu – nowotwory

Nowotwory pnia mózgu pojawiają się bardzo rzadko. Zaliczamy do nich: gwiaździaki włosowatokomórkowe, wyściółczaki i gwiaździaki o niskich stopniach dojrzałości.

Rak pnia mózgu pojawia się zwykle u osób młodych. W trakcie rozwoju guza pnia mózgu dochodzi do wzrostu objętości tkanek, które uciskają na inne struktury. Powoduje to obrzęk mózgu i wzrost ciśnienia śródczaszkowego.

Objawy nowotworów pnia mózgu są niespecyficzne. Zaliczamy do nich m.in. bóle i zawroty głowy. Symptomy zależą od umiejscowienia guza.

Może on powodować zaburzenia widzenia, sztywność karku, opadanie powieki, zaburzenia mowy, senność, niedowłady, problemy z oddychaniem lub połykaniem.

Nowotwory pnia mózgu leczy się w zależności od stopnia zaawansowania i umiejscowienia.

8. Śmierć pnia mózgu

Nieodwracalne uszkodzenie pnia mózgu, czyli tzw. śmierć pnia mózgu może wystąpić wskutek zatrzymania krążenia krwi.

Orzeczenie o śmierci pnia mózgu jest ostatnim etapem stwierdzenia śmierci mózgu. Śmierć pnia mózgu oznacza brak odruchów takich jak:

 • odruch oczno-mózgowy,
 • odruch rogówkowy,
 • reakcja źrenic na światło,
 • reakcja na bodziec bólowy,
 • odruch wymiotny i kaszlowy,
 • spontaniczny ruch gałek ocznych.

Śmierć pnia mózgu musi jednomyślnie stwierdzić komisja składająca się z lekarzy następujących specjalizacji: anestezjologii i intensywnej terapii, neurologii i neurochirurgii a także medycyny sądowej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.