Udar mózgu jest bardzo groźny. Zobacz, czy jesteś w grupie ryzyka (WIDEO)
Udar mózgu powstaje poprzez zaburzenie krążenia w mózgu. Wyróżniamy udar niedokrwienny i krwotoczny. Ryzyko wystąpienia udaru wzrasta wraz z wiekiem. Jest to czynnik niezależny od nas. Są jednak też takie, na które mamy wpływ.
Zobacz wideo i dowiedz się, jakie są inne czynniki zwiększające ryzyko udaru. Sprawdź, czy jesteś narażony na udar mózgu. Udar mózgu powstaje poprzez zaburzenie krążenia w mózgu. Wyróżniamy udar niedokrwienny i krwotoczny.
Kto jest szczególnie zagrożony? Ryzyko wystąpienia udaru wzrasta wraz z wiekiem. Bardziej zagrożeni są też mężczyźni. Głównym czynnikiem ryzyka jest nadciśnienie.
Osoby, których ciśnienie tętnicze jest wyższe niż 140/90 mm Hg są 6-krotnie bardziej narażone na wystąpienie udaru niż osoby z prawidłowym ciśnieniem. Mężczyźni chorujący na cukrzycę są dwa razy bardziej narażeni na wystąpienie udaru.
Palenie papierosów uszkadza ścianki naczyń krwionośnych. Nałogowi palacze, którzy dodatkowo borykają się z nadciśnieniem są pięć razy bardziej narażeni na udar niż osoby niepalące, które mają prawidłowe ciśnienie.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Minnesota w Minneapolis przeanalizowali dane 13549 kobiet i mężczyzn i wykazali związek między otyłością, a zwiększonym ryzykiem udaru mózgu.
Dzieje się tak dlatego, że osoby otyłe częściej borykają się z cukrzycą i nadciśnieniem, które są czynnikami ryzyka udaru. Do innych czynników ryzyka wystąpienia udaru mózgu zaliczamy: nadużywanie alkoholu, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca, migrenę, urazy tętnicy. Ryzyko wzrasta też jeśli w rodzinie występowały przypadki udaru.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.