Drink z ciekłym azotem. Popularny napój alkoholowy wypalił dziurę w brzuchu kobiety
Ciekły azot jest coraz częściej stosowany w barach i restauracjach. Dodany do drinków sprawia, że wyglądają zjawiskowo - nad kieliszkiem unosi się efektowna mgiełka. Jednak sięgając po takie trunki, trzeba pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa. Nie znała ich Amerykanka Stacey Wagers, której drink z ciekłym azotem dosłownie wypalił dziurę w żołądku.
1. Po wypiciu drinka z ciekłym azotem wypaliło jej dziurę w żołądku
45-letnia Stacey Wagers była jednym z gości hotelu na Florydzie. Gdy udała się do hotelowej restauracji, by świętować urodziny przyjaciółki, zamówiła drinka z ciekłym azotem. Jest on dodawany do napoju w temperaturze prawie -200 stopni Celsjusza.
Po skosztowaniu trunku kobieta poczuła "eksplozję" w klatce piersiowej. "Nie mogłam mówić. Czułam się, jakbym umierała" - powiedziała Stacey Wagers.
Kobieta została przewieziona karetką do szpitala, gdzie trafiła na oddział intensywnej terapii. Po wykonaniu badań okazało się, że ciekły azot dosłownie wypalił jej dziurę w żołądku. Lekarze musieli usunąć jego część. Kobieta straciła także pęcherzyk żółciowy.
45-latka będzie miała problemy z trawieniem do końca życia.
2. Drinki z ciekłym azotem mogą być niebezpieczne
Ciekły azot zaczyna parować w temperaturze pokojowej. Jeśli więc zostanie wypity od razu po podaniu do napoju, gaz nie będzie miał drogi ujścia i doprowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Tak było w przypadku Stacey Wagers.
Drinka z ciekłym azotem można wypić dopiero wtedy, gdy charakterystyczna mgiełka zniknie. Wtedy nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Podobne zasady postępowania obowiązaują podczas spożywania potraw z ciekłym azotem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.