Trwa ładowanie...

Podejrzenie cholery w Grecji. Mogli ją przywieźć imigranci

Avatar placeholder
12.08.2021 13:38
Podejrzenie cholery w Grecji. Mogli ją przywieźć imigranci
Podejrzenie cholery w Grecji. Mogli ją przywieźć imigranci (Zdjęcie uchodźców - Fotosr52)

Grecka służba zdrowia apeluje o wzmożenie środków ostrożności w związku z podejrzeniem przypadku cholery, który w piątek zgłoszono na wsypie Kos. Na mieszkańców padł blady strach – ta turystyczna miejscowość stanowi bowiem punkt wejścia imigrantów do Europy z Dalekiego Wschodu i Azji.

Jak donosi Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, do ateńskiego szpitala trafił 79-letni turysta z Holandii, u którego zaobserwowano objawy typowe dla cholery: wysoką gorączkę i biegunkę. Diagnoza nie została jeszcze potwierdzona, jednak podjęto wszelkie kroki, by zapobiec ewentualnemu rozprzestrzenianiu się tej wysoce zakaźnej choroby.

Służby zachęcają obywateli do wykonania badań profilaktycznych, a także restrykcyjnego przestrzegania zasad higieny, przede wszystkim przed przystąpieniem do spożywania posiłków.

„Istnieją obawy, że choroba może być przenoszona przez imigrantów” - przyznaje jeden z pracowników Centrum. Na Kos napływają uchodźcy z Syrii, Iraku i Afganistanu, szacuje się, że ich liczba od początku roku wyniosła już 31 tysięcy. Dla Greków sytuacja jest niepokojąca tym bardziej, że we wrześniu tego roku w Iraku nastąpił pierwszy od 2012 roku wybuch epidemii cholery, której ofiarą padło 121 osób.

Zobacz film: "Jak pozbyć się biegunki?"
Świńska grypa - odpowiedzi na 12 najczęściej zadawanych pytań
Świńska grypa - odpowiedzi na 12 najczęściej zadawanych pytań [10 zdjęć]

Świńska grypa została wyizolowana po raz pierwszy u świń w 1930 roku. Jest to niezwykle zaraźliwe schorzenie

zobacz galerię

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), cholera niezwykle rzadko występuje w Grecji. Ostatni potwierdzony przypadek odnotowano w 1993 roku, wcześniej w 1986 roku.

Schorzenie rozprzestrzenia się przede wszystkim poprzez zanieczyszczoną żywność i wodę, a nieleczone w ciągu kilku godzin może doprowadzić do poważnego odwodnienia, niewydolności nerek, a w konsekwencji - śmierci. Chociaż choroba zagraża osobom w każdym wieku, w największym stopniu narażone są dzieci.

WHO dopuściło do użytku dwie szczepionki przeciwko cholerze, jednak konieczne jest przyjmowanie ich w dwóch dawkach stosowanych z tygodniową przerwą. Jej skuteczność zostaje jednak w znacznym stopniu obniżona w sytuacji, kiedy epidemia już się rozpoczęła.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze